Θετική η Ελληνική Χειρουργική Εταιρεία στην απόφαση για τα απογευματινά χειρουργεία - Επιστολή στον Γεωργιάδη
Η Ελληνική Χειρουργική Εταιρεία καταγράφει τους στόχους του θεσμού των απογευματινών χειρουργείων και αναμένει το σχέδιο υπουργικής απόφασης για να κάνει τις παρατηρήσεις της
Θετικά κρίνει τη συζήτηση της υπουργικής απόφασης για τα απογευματινά χειρουργεία στα Δημόσια Νοσοκομεία το Επαγγελματικό Συμβούλιο της Ελληνικής Χειρουργικής Εταιρείας, σύμφωνα με όσα αναφέρει σε επιστολή της στον υπουργό Υγείας,Άδωνι Γεωργιάδη.
Επιπλέον, επισημαίνει πως αναμένει το σχετικό σχέδιο υπουργικής απόφασης για να συμβάλλει με παρατηρήσεις στην καλύτερη δυνατή εφαρμογή του μέτρου, λαμβάνοντας υπ’ όψιν τις ιδιαιτερότητες του κάθε Νοσοκομείου.
Η επιστολή στον Υπουργό Υγείας αναφέρει:
Το Επαγγελματικό Συμβούλιο της Ελληνικής Χειρουργικής Εταιρείας, κατά την συνεδρίασή του στις 6/2/2024 ομόφωνα θεώρησε θετική κατ’ αρχήν, την συζήτηση της επικείμενης υπουργικής απόφασης για τα απογευματινά χειρουργεία στα Δημόσια Νοσοκομεία.
Α) Η αποσυμφόρηση της λίστας πολύμηνων αναμονών ασθενών στα μεγάλα Νοσοκομεία προς όφελος των ασθενών. Οι ασθενείς που δεν επιλέγουν τα απογευματινά χειρουργεία ευνοούνται επίσης από αυτή την αποσυμφόρηση.
Β) Η αύξηση του εισοδήματος των νοσοκομειακών ιατρών, νοσηλευτών τραυματιοφορέων και λοιπού προσωπικού που θα συμμετάσχει στα απογευματινά χειρουργεία
Γ) Δημιουργία εσόδων για το Νοσοκομείο.
Δ) Αύξηση του αριθμού των επεμβατικών πράξεων και χειρουργείων των δημοσίων νοσοκομείων συνεπάγεται βελτίωση της εκπαίδευσης των ειδικευόμενων ιατρών ( Η συμμετοχή των ειδικευόμενων ιατρών σε μεγάλο αριθμό χειρουργικών επεμβάσεων θεωρείται από τα βασικά κριτήρια επάρκειας της εκπαίδευσης των ειδικευομένων).
Ε) Τρόπος προσέλκυσης στο ΕΣΥ διακεκριμένων χειρουργών που θα οδηγήσει σε περαιτέρω αναβάθμιση του Εθνικού Συστήματος Υγείας.
Αναμένουμε το σχετικό σχέδιο υπουργικής απόφασης για να συμβάλουμε με παρατηρήσεις στην καλύτερη δυνατή εφαρμογή του μέτρου, λαμβάνοντας υπ’ όψιν τις ιδιαιτερότητες του κάθε Νοσοκομείου.
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.