Σύμφωνα με την αστυνομία που επικαλείται το creta24.gr τα τρία παιδιά ήθελαν να σταματήσουν το κάπνισμα και ένας 14χρονος συμμαθητής τους είπε πως τα συγκεκριμένα στικάκια, τα οποία είχε αγοράσει από περίπτερο τον είχαν βοηθήσει να κόψει το κάπνισμα το περασμένο καλοκαίρι.
Πρόκειται για σκευάσματα που τοποθετούνται στα ούλα, με τον 14χρονο να τα προμηθεύει στους τρεις ανήλικους συμμαθητές του, οι οποίοι πιθανόν από λάθος χρήση κατέληξαν στις τουαλέτες με συμπτώματα κρίσης πανικού.
Στην εκδοχή αυτή συγκλίνουν και οι πληροφορίες της ΕΡΤ για μαρτυρία ενός τέταρου μαθητή που ανέφερε ζάλη και φέρεται να είπε στους αστυνομικούς ότι αγόρασαν και χρησιμοποίησαν προϊόντα νικοτίνης, με αποτέλεσμα να ζαλιστούν.
Κλείσιμο
Σημειώνεται ότι η εν λόγω πράξη διώκεται κατ’ έγκληση και μέχρι στιγμής είναι άγνωστο αν οι γονείς των μαθητών θα κινηθούν νομικά ενάντια στον 14χρονο.
Όπως είπε στο protothema.gr η διεύθυνση του Γυμνασίου Αλικαρνασσού οι μαθητές δεν είναι παραβατικοί και ποτέ δεν έχουν δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα.
«Τα παιδιά μας ενημέρωσαν πως δεν αισθάνονταν καλά και πως ζαλίζονταν, γι αυτό και το πρωτεύον για εμάς ήταν να ειδοποιήσουμε το ΕΚΑΒ ώστε να πάνε αμέσως στο νοσοκομείο. Δεν έχουμε μάθει ακόμα τι έχει γίνει. Οι συγκεκριμένοι μαθητές δεν μας έχουν δημιουργήσει ποτέ κανένα πρόβλημα. Δεν είναι παραβατικοί μαθητές και όπως γνωρίζουμε ούτε καν καπνίζουν. Τώρα τι συνέβη, πραγματικά μόνο εκείνοι ξέρουν και πιστεύω πως θα το πουν».
Πληροφορίες του cretalive.gr κάνουν λόγο για δύο 14χρονα κορίτσια και ένα 15χρονο αγόρι που βρέθηκαν σε ημιλιπόθυμη κατάσταση και χρειάστηκε να διακομισθούν στο ΠΑΓΝΗ με ασθενοφόρα του ΕΚΑΒ.
«Τα παιδιά είναι καλά στην υγεία τους, αισθάνθηκαν μια αδιαθεσία στο σχολείο, υποβλήθηκαν σε όλες τις εξετάσεις. Ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει αρκεί που τα παιδία είναι καλά» είπε στο protothema.gr ο διοικητής του ΠΑΓΝΗ, Γιώργος Χαλκιαδάκης
Περισσότερο φως στο τι συνέβη θα δώσουν οι αιματολογικές και τοξικολογικές εξετάσεις στις οποίες θα υποβληθούν τα τρία παιδιά ενώ για την υπόθεση έχει σχηματιστεί δικογραφία.
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.