Ελλάδα-Τουρκία 84-55: Ιστορικός θρίαμβος και πρόκριση στους «4» του Ευρωμπάσκετ

Με μια εμφάνιση βγαλμένη από τα πιο όμορφα όνειρα του ελληνικού αθλητισμού, η Εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών διέλυσε την Τουρκία και για πρώτη φορά στην ιστορία της προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος

Όνειρο ζουν μην τις ξυπνάτε! Η Εθνική ομάδα μπάσκετ των γυναικών γράφει ιστορία στην Πράγα (όπου πήγε χωρίς να το πάρουν χαμπάρι και ιδιαίτερα πολλοί), καθώς διέσυρε με 84-55 την Τουρκία και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Σλοβακία - Γαλλία)!

Τα κορίτσια του Κώστα Κεραμίδα με μία ακόμη μυθική εμφάνιση έκαναν όλη την Ευρώπη να παραμιλά καθώς ισοπέδωσαν το μεγάλο τους αντίπαλο που ήταν το φαβορί, αλλά το έδειξε μόνο για 9 λεπτά.

Όσα χρειάστηκε δηλαδή για να αποβάλλει το άγχος της και να πάρει μπροστά η γαλανόλευκη μηχανή.

Το 3-0 (τρίποντο Καλτσίδου) έγινε 3-11 με την Τουρκία να φτάνει στο 6-15 και την Ελλάδα να αδυνατεί να σκοράρει εντός πεδιάς… Το πρώτο μας καλάθι ήρθε στο 9’ από την Σπανού (8-15) η Τουρκία ξέφυγε 12-22 (στο 12’) και όσοι πίστεψαν ότι το ελληνικό όνειρο είχε σβήσει αποδείχθηκαν γελασμένοι…

Η αλλαγή της άμυνας σε ζώνη και η είσοδος της Λύμουρα έφερε ηρεμία στην ομάδα, η επίθεση μας «ξεμπλοκαρίστηκε» και εμφανίστηκε στο γήπεδο η ομάδα που βλέπαμε από την αρχή του τουρνουά. Με καλάθι και φάουλ της Σπανού στο 13’20’’ πλησιάσαμε σε 19-22, με την Τουρκία να ξεφεύγει για τελευταία φορά με 22-27 στα μισά της 2ης περιόδου.

Αυτό ήταν το τελευταίο προβάδισμα της Τουρκίας, καθώς από το 28-28 και μετά οι Τουρκάλες απλά την έβλεπαν να ευστοχεί με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο χωρίς να μπορούν να κάνουν κάτι για να την σταματήσουν.

Με δικό της καλάθι το ημίχρονο έκλεισε στο 36-30, με δικό της τρίποντο και καλάθι στον αιφνιδιασμό ξεφύγαμε με 41-30 στις αρχές της 3ης περιόδου και δεν κοιτάξαμε ποτέ ξανά πίσω.

Η Τουρκία μείωσε σε 48-39 στο 26’, αλλά η Μάλτση (ποια άλλη) με τρίποντο έκανε το 51-39 και η 3η περίοδος έκλεισε στο 57-39!

Όλοι περίμεναν ότι στην τελευταία περίοδο η Τουρκία θα έκανε την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή, αλλά η Καλτσίδου στο 33’ εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους και το πάρτι στον ελληνικό πάγκο είχε αρχίσει!

Η Τουρκία τα είχε χαμένα, η Ελλάδα «ζωγράφιζε» στο παρκέ και με 2/2 τρίποντα της Σταμολάμπρου φτάσαμε στο +30 (84-54) με το τελικό σκορ να είναι 84-55!

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 30-36, 40-57, 55-84.
ΕΛΛΑΔΑ: Σταμολάμπρου 6 (2), Σταμάτη, Λύμουρα 7 (1 τρίπ., 7 ριμπ., 10 ασ.), Σπυριδοπούλου 3 (1), Μάλτση 25 (6/13 δίπ., 3/6 τρίπ., 4/4 βολ., 10 ριμπ.), Νικολοπούλου 4, Σωτηρίου 3 (1), Κοσμά, Σπανού 11, Καλτσίδου 10 (2), Χριστινάκη 9 (1), Φασούλα 6.
ΤΟΥΡΚΙΑ: Μπίλγκιτς 2, Κόρα 1, Τσακίρ 11, Βαρντάρλι, Τσαγκλάρ 6, Αλμπέν 10 (2), Κανίτεζ 3 (1), Χόλινγκσγουορθ 15 (10 ριμπ.), Ιβεγκίν, Σενιουρέκ, Κοκσάλ 6 (2), Ουράλ.

39'55'': 1/2 βολές για την Τουρκία και τέλος του αγώνα! Η Ελλάδα θριάμβευσε με 84-55 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στους "4" του Ευρωμπάσκετ!

39'45': 2/2 τρίποντα από την Σταμολάμπρου και 84-54!!!

39'20'': Τρίποντο με ταμπλό από την Σταμολάμπρου

39': Μάλτση και 78-51... Οι Τουρκάλες δεν το πιστεύουν, αλλά είναι αλήθεια!

38'30'': Τρίποντο από την Καλτσίδου και 76-51!... Μαγικές στιγμές

36'15'': Βολές από την Χόλσγουορθ και 71-50

35'30'': Φασούλα από κοντά για το 71-48! Πλέον δεν είναι μια απλή νίκη, αλλά ένας απίστευτος θρίαμβος τεραστίων διαστάσεων!

35': Χριστινάκη και μπλακ τζακ! Η διαφορά στους 21 και η πρόκριση δεν χάνεται!

34'30'': Επιθετικό φάουλ της Χόλσγουορθ

34'35'': Τέταρτο φάουλ από την Σπανού, στη θέση της η Φασούλα.

34'15'': Ασίστ της Καλτσίδου η μπάλα γλιστρά από τα χέρια της Σπανού. Τάιμ άουτ με την Εθνική να προηγείται με 18 πόντους κι ενώ απομένουν 5 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα για να τελειώσει ο αγώνας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρίσκεται αγκαλιά με την ιστορική πρόκριση στην 4άδα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (και την απευθείας πρόκριση της στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2018 στην Ισπανία)

33'30': Μειώνει η Τουρκία σε 66-48

33'15'': Καλτσίδου τρίποντο και η διαφορά στους 20!!! 66-46! Απίστευτη εμφάνιση από τις Ελληνίδες!

32'55'': 2/2 βολές από την Τουρκία και 63-46

32'40'': Κλέψιμο από την ελληνική ομάδα, εκπληκτική προσπάθεια της Σπανού, αλλά η μπάλα δεν της κάνει το χατίρι.

32'05'': Στους 20 πόντους η Μάλτση και η Ελλάδα στο 63-44!

31'40'': 2/2 βολές από την Χόλσγουορθ

31'20'': Σπανού και Καλτσίδου εκτοξεύουν τη διαφορά στους 19 πόντους (61-42)

30'30'': Καλάθι και φάουλ από την Χόλγσουορθ που αστοχεί στη βολή

30'15'': Εύκολο χαμένο λέι απ της Καλτσίδου

29'55'': Μετά τη μία εύστοχη βολή της Τουρκίας η Νικολοπούλου διέσχισε όλο το γήπεδο και η 3η περίοδος έκλεισε στο 57-40!!!

29'30'': Καλάθι από την Νικολοπούλου με τη διαφορά στο +16 (55-39) και το συνολικό σερί της Εθνικής από το 12-22 με το οποίο βρέθηκε να χάνει να φτάνει στο εκπληκτικό 43-17!!!

28'30'': Με 2/2 βολές της Λύμουρα η Ελλάδα για πρώτη φορά στο +14!

27': Τρίποντο από την Μάλτση για το 51-39!

25'50'': Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από την Αλμπέν ρίχνουν τη διαφορά στο 48-39.

24'40'': Τρίποντο από τα 8 μέτρα με την Λύμουρα και 48-35!

24': Ασίστ της Καλτσίδου και καλάθι από την Σπανού για το +10 ξανά

23'30'': Δύσκολο καλάθι από την Τσακίρ (35-43)

21'50'': Τρίποντο για την Τουρκία που ρίχνει τη διαφορά στους 10

21'15': Καλτσίδου από μακριά και 43-30!!!

20'40'': Κλέψιμο και αιφνιδιασμός με την Μάλτση που έχει σκοράρει 13 συνεχόμενος πόντους με την Ελλάδα να προηγείται 41-30

20'25'': Τρίποντο της Μάλτση και 39-30!

19'59'': Κόψιμο από τις Ελληνίδες και τέλος ημιχρόνου με την Εθνική να προηγείται με 36-30!

19'52'': 2/2 βολές και πάλι από την Μάλτση και η διαφορά στους 6 πόντους...

19'20'': Νέο εύστοχο σουτ από την Μάλτση και η Ελλάδα για πρώτη φορά στο +4!

18'45'': Σκοράρει μετά από επιθετικό ριμπάουντ η Μάλτση για το 32-30.

18'20'': Η Χόλσγουορθ με 2/2 βολές ισοφαρίζει 30-30

18'10'': Η Χριστινάκη σκοράρει ξανά για το 30-28!

17'30: Η Χριστινάκη από κοντά βάζει την Εθνική μπροστά στο σκορ με 28-27!

17'10'': Μειώνει στον πόντο η Μάλτση

16'20'': Ασίστ της Λύμουρα και η Φασούλα μειώνει σε 24-27

14'40: Τρίποντο από την Τουρκία και 22-27

13'20'': Καλάθι και φάουλ από την Σπανού! 19-22 με την Ελλάδα να τρέχει δικό της σερί που φτάνει στο 8-0!

12'40'': Τρίποντο της Σπυριδοπούλου για το 17-22

12': Απαντα με τον ίδιο τρόπο η Λύμουρα

11'40'': Χόλσγουρθ μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το 12-22.

11'05'': Τρίποντο από την Αλμπέν και 12-20.

10'50'': Βολές για την Σπανού που έχει 2/2 και 12-17

10'30'': Ευστοχεί η Τσακίρ από μέση απόσταση για το 10-17.

Η Μάλτση όμως άργησε να σουτάρει στην επαναφορά και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε!

9'55': Αντιαθλητικό φάουλ (το 1ο της Τουρκίας στην Α' περίοδο) κερδίζει η Μάλτση! Με 2/2 το σκορ γίνεται 10-15!

9'30'': Επιτέλους καλάθι από την Σπανού με το σκορ στο 8-15!

9'10'': Καλάθι για την Τουρκία που προηγείται με 9 (6-15)

8'50'': Αστοχεί και στο τρίποντο η Μάλτση

7'50'': Άστοχο δίποντο της Μάλτση! Μόνο δύο τρίποντα έχει πετύχει η Εθνική...

7'30'': Σκοράρει η Αλμπέν για το 6-13

7': Τρίποντο της Σωτηρίου και ανάσα για την Ελλάδα (6-11)

6'20'': Τρίποντο της Κανίτεζ και 3-11 με την Τουρκία να τρέχει ένα σερί 0-11!

5': Καλάθι της Χόλινγουορθ και η Τουρκία στο +5 (3-8)

3'30'': Δεύτερο φάουλ από την Σπανού (τεχνική ποινή για θέατρο) και πρώτο σοβαρό πρόβλημα για την Ελλάδα. Ευστοχεί στη βολή η Τουρκία και 3-3

3': Νέο σερί από άστοχα σουτ και λάθη από τις δύο ομάδες. Αρκετά νευρικό το ξεκίνημα του αγώνα

1'35'': 3-2 μειώνει η Τουρκία

1'15: 3-0 με τρίποντο της Καλτσίδου

1': Άστοχα τα πρώτα σουτ κι από τις δύο ομάδες

Καλτσίδου, Σπανού, Σωτηρίου, Νικολοπούλου και Μάλτση η αρχική πεντάδα της Εθνικής Γυναικών απέναντι στην Τουρκία

Σε περίπτωση νίκης η Ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του αγώνα Σλοβακία- Γαλλία