Ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 επικρατώντας 80-67 της ΑΕΚ

Για 15 λεπτά η ΑΕΚ ήταν ανταγωνιστική, αλλά το επεισόδιο Ζντοβτς - Γκριν την αποσυντόνισε κι ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα και απέχει μια νίκη από τον τελικό

Δύο ημέρες μετά την πανωλεθρία που γνώρισε στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών (ήττα με 93-58), η ΑΕΚ επέστρεψε στο ΣΕΦ και για 15 λεπτά ήταν εξαιρετική, αλλά αρκούσε μια στιγμή για να καταρρεύσει και να επιτρέψει στον Ολυμπιακό να φτάσει στην άνετη νίκη.

Η Ένωση προηγήθηκε με 7-14 και είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 20-21, με τον Ολυμπιακό να έχει ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 28-27 στο 15ο λεπτό.
Σε εκείνο το σημείο είχαμε το απίστευτο επεισόδιο του Ζντόβτς με τον Γκριν, το οποίο αποδιοργάνωσε πλήρως τους φιλοξενούμενους καθώς δέχθηκαν ένα σερί 16-2 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κι εκεί ουσιαστικά το ματς τελείωσε.

Με τον Ολυμπιακό να προηγείται 44-29 και την ΑΕΚ να επιστρέφει στο παρκέ περισσότερο θολωμένη, η διαφορά πήγε στο +23 (55-32) κι απλά η φυσιολογική χαλάρωση των ερυθρόλευκων έφερε μια πρόσκαιρη μείωση του σκορ (55-41) με την ΑΕΚ να πλησιάζει και στους 11 (66-55), αλλά να μην μπορεί να πετύχει κάτι περισσότερο.

Όσον αφορά τον Γκριν, μετά το επεισόδιο αποχώρησε για τα αποδυτήρια κι από εκεί έφυγε για το ΟΑΚΑ, ενώ πλέον θεωρείται ξένο σώμα για την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 44-29, 61-45, 80-67
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 8, Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης 13 (3), Μάντζαρης 2, Παπανικολάου 7 (1), Χάντερ 5, Παπαπέτρου, Στρόμπερι 2, Πρίντεζης 14 (1), Ουόρικ 2, Χάκετ 10 (2), Λοτζέσκι 17 (1).
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Σάκοτα 4, Μιλόσεβιτς 7, Μαυροκεφαλίδης 8, Κάρτερ 8 (2), Μπράουν 7, Παπαντωνίου 3 (1), Χέρστον 4, Γκριν 1, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 9 (2), Μαυροειδής 16.