PROTOTHEMA

Πολιτική

Με αφορμή επεισόδια σε κομματική εκδήλωση του ΠΑΣΟΚ...

Μετωπική Λοβέρδου - ΣΥΡΙΖΑ για τους «τραμπούκους»

Μετωπική Λοβέρδου - ΣΥΡΙΖΑ για τους «τραμπούκους»
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

«Τραμπούκους» αποκαλεί στελέχη του Συνασπισμού ο υπουργός Υγείας - «Ψευδολογεί» απαντά η Κουμουνδούρου, κάνοντας λόγο για απόπειρα προβοκάτσιας

Σκληρή ανακοίνωση, με αφορμή την οργάνωση διαμαμαρτυρίας, κατά τη διάρκεια πολιτικής εκδήλωσης, την περασμένη Τρίτη, στην Αγία Παρασκευή, εξέδωσε ο υπουργός Υγείας, Ανδρέας Λοβέρδος.

Σε αυτήν αναφέρει: «Την πρακτική των αντι - συγκεντρώσεων σε εκδηλώσεις πολιτικών κομμάτων, που κυριάρχησαν την δεκαετία του '60, με παρουσία τραμπούκων που προπηλάκιζαν και εξύβριζαν με σκοπό την τρομοκράτηση των πολιτών, φαίνεται πως ορισμένοι τις έχουν αναγάγει σε βασική τους πολιτική πρακτική».

»Το κουτοπόνηρο επιχείρημά τους είναι προφανές: μέσα από την διαρκή αναπαραγωγή εικόνων, στις οποίες εμφανίζονται υπουργοί των κυβερνήσεων ως διωκόμενοι από τους πολίτες, δεν έχει σημασία αν οι τραμπούκοι είναι δέκα, είκοσι και οι συγκεντρωμένοι τρακόσιοι, αφού η βάφτιση των τραμπούκων σε πολίτες δίνει ψευδολαϊκά χαρακτηριστικά στις αντί - συγκεντρώσεις. Θυμίζω, όμως, πως και τότε, τις αυταρχικές δεκαετίες του ‘60, οι τραμπούκοι βαφτίζονταν διαμαρτυρόμενοι πολίτες».

»Καλώ την ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ να αποδοκιμάσει ρητά και κατηγορηματικά την οργάνωση του κόμματος που διοργάνωσε την αντί - συγκέντρωση υβριστών και τραμπούκων σε συγκέντρωση που οργάνωσα την περασμένη Τρίτη στην Αγία Παρασκευή για την ανάδειξη της νέας ηγεσίας του ΠΑΣΟΚ και συγκεκρίμενα για την εκλογή του Β. Βενιζέλου. Εδώ δεν υπάρχει το ψευδοάλλοθι ότι τάχα οι εκδηλώσεις αναφέρονται στην Υγεία, άρα και στο κυβερνητικό έργο. Πρόκειται για μία 100% εσωτερική δημόσια λειτουργία του Κινήματος και επομένως επρόκειτο για μια κατα κυριολεξία τραμπουκική συγκέντρωση. Ο ΣΥΡΙΖΑ οφείλει να την καταδικάσει με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο».

Απάντηση ΣΥΡΙΖΑ

«Η διοργάνωση κομματικών αντισυγκεντρώσεων υπήρξε πράγματι η λογική των παρακρατικών στην προδικτατορική περίοδο που ποτέ η Αριστερά δεν υιοθέτησε» αναφέρεται σε ανακοίνωση του γραφείου Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ, που απαντά στον υπουργό Υγείας.

«Εδώ και δυο βδομάδες ΠΑΣΟΚ, ΝΔ μας έχουν προϊδεάσει ότι θα ετοιμάσουν προβοκάτσιες ενάντια στον ΣΥΡΙΖΑ και την Αριστερά. Τις περιμένουμε νηφάλιοι και προετοιμασμένοι να τις αντιμετωπίσουμε» αναφέρει ο ΣΥΡΙΖΑ. «Συστηματικά, ανώνυμα και επώνυμα στελέχη του ΠΑΣΟΚ δημιουργούν τις τελευταίες ώρες και ημέρες με δηλώσεις τους ένα επικίνδυνο κλίμα περί δήθεν οργάνωσης αντισυγκεντρώσεων εκ μέρους του ΣΥΡΙΖΑ κατά την εκλογή του νέου προέδρου του ΠΑΣΟΚ».

«Πρόκειται για μια αήθη γκρίζα σπερμολογία που δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα» σύμφωνα με την ανακοίνωση του γραφείου Τύπου της Κουμουνδούρου. «Η διοργάνωση κομματικών αντισυγκεντρώσεων υπήρξε πράγματι η λογική των παρακρατικών στην προδικτατορική περίοδο που ποτέ η Αριστερά δεν υιοθέτησε. Τη συγγενή και επικίνδυνη λογική της φαιάς προπαγάνδας φαίνεται πως υιοθετεί τώρα ο κ. Λοβέρδος, ψευδολογώντας εις βάρος του ΣΥΡΙΖΑ, με διττό σκοπό. Πρώτον, να δημιουργήσει ένα κλίμα συσπείρωσης στους εναπομείναντες οπαδούς του ΠΑΣΟΚ και, δεύτερον, να απαξιώσει και να ενοχοποιήσει κάθε είδους κοινωνική διαμαρτυρία».

XENOS18/03/201213:44

 SYGCHORITE,ALLA' EGO DEN VLEPO TIPOTA KAINOURGIO PERI TOU SYRIZA.ROTATE:POIOS PSIFIZEI SYRIZA KAI KKE?EINAI OI PALIOI PASOK,POU APO POTE TO PASOK EGKATELIPSE TON LAIKISMO AFISAN TO KOMMA KAI PIGAINAN PROS TO LAIKISMO TOU SYRIZA....

Απάντηση
δημητρης18/03/201211:48

 βγήκαν και κάτι εναπομείναντες Πασόκοι για να προβοκάρουν τον Τσίπρα μπας και τη βγάλει καθαρή το υπουργό λαμόγιο-Μάρθα Βούρτση.Αν τον παίρνει τον ξεφτίλα μαζί με εσάς πηγαίντε ρε στο καφενείο της γειτονιάς σας να σας κάνουν γραμματόσημα τα γερόντια παλιοξεφτίλες.ΟΥΣΤ

Απάντηση
δημητρης18/03/201211:41

 δηλαδη τι θελει τωρα ο Λοβερδος .. μετα απο οσα εχουν κανει να μην διαμαρτηριθει κανεις ? τι νομιζει οτι ημαστε προβατα ? αυτοι που πανε στις συγκεντρωσεις του γιατι δεν κανουν Μπεεεεεε ?

Απάντηση
ΕΛΛΗΝΑΣ18/03/201211:39

 ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΟΥ ΤΣΠΡΕΙΚΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΑΝΩΝ...ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ....ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ-- ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΙ ΚΙ ΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ...ΑΡΕΙΑΝΟΙ Μ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΗΤΑΝ..ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΩΝ...ΔΗΘΕΝ ΚΑΙ ΤΩΝ..ΥΠΕΡΑΝΩ...ΠΡΙΟΝΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΛΑΔΙ ΠΟΥ ΠΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ...

Απάντηση
Αλέξης18/03/201200:29

 Για ποια αριστερά μιλάμε; Αυτή των κουκουλοφόρων που καταστρέφουν το κέντρο της Αθήνας; Είναι Έλληνες αυτοί γιατί εμείς ψηφίζουμε ελληνικά κόμματα

Απάντηση
Λεο18/03/201200:28

Απο τον γελοιο και αχωνευτο καταστροφεα του κοινωνικου κρατους Λοβερδο 1000 φορες ο Τσιπρας

Απάντηση
ιχνηλατης17/03/201223:22

 και οι δυο απατεωνες ειναι ο μεν εβραιος ιωσιφ(λοβερδος) και ο εθνοπροδοτης τσιπρας παντα υποστηρικτης των μεταναστων παιδια ενα θα πω ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ στις εκλογες!!!!

Απάντηση
Τσίπρας για μια Ελλάδα με 10εκ. λαθρομετανάστες...17/03/201222:41

Τσιπράκο τι έγινε...μέχρι και πριν μερικούς μήνες στην πρώτη γραμμή ήταν το κόμμα σου στις "αντιρατσιστικές" εκδηλώσεις που γινόντουσαν. Σήμερα γαιτί εξαφανιστήκατε..;;;.. Μήπως γαιτί πλησιάζουν εκλογές και θα χαλάσεις το "ίματζ" σου..;;..άρε γυριστρούλα ακόμη και τον Καρατζαφέη περνάς πλέον σε κωλοτούμπες..!!..Αλήθεια με το κόμμα στην Κομοτηνή που απέριψε ο Αρειος Πάγος, γιατί είχες πρόβλημα..;;;...Ηθελες έμαθα να περιέχει το όνομα "Τουρκικός" (!!!) διότι τι να μας πούνε οι Διεθνές Δυνθήκες που δεν αναγνωρίζουν Εθνική μειονότητα παρά μόνο θρησκευτική. Όπως η νεολαία σου ακόμη υποστιρίζει το "δικαίωμα" στα Σκόπια να ονομάζονται ως "Δημοκρατία της Μακεδονίας"..τσ τσ τσ...Αλήθεια οι λαθρομετανάστες ψευτοαπρεγοί πείνας (σύμφωνα με τους νοσοκόμους που τους εξετάσανε) τί γινανε..;;..Καμία κατάληψη σε Νομική θα έχουμε ή και αυτό θα χαλάσει το προεκλογικό σου "ίματζ"..;;

Απάντηση
ΑΝΤΩΝΗΣ17/03/201221:51

 Εγώ δεν πρόκεται να ψηφίσω κανέναν από τους δήμιους μου ,τους δήμιους του ελληνικού λαού αλλά το κυριώτερο τους δήμιους του έθνους μας ,το οποίο εξευτέλισαν με το χειρότερο τρόπο.Πρώην ΠΑΣΟΚ επί 25 χρόνια από τα 18 μου δηλαδή ,θα τιμωρήσω τους δήμιους μας και δεν κρύβω να πω ότι θα ψηφίσω ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ παρόλο που δεν πιστεύω σε ακραία κόμματα.Θεωρώ καθήκον μου να προστατεύσω τη χώρα μου και να αντιδράσω απέναντι στα υπάρχοντα σάπια κόμματα του Ελληνικού Κοινοβουλίου.Ο εμπαιγμός θα σταματήσει εδώ.Δεν με ενδιαφέρει τι λένε και τι κάνουν οι βλαχοχώριατοι του Κοινοβουλίου ,με ενδιαφέρει τι πρόκειται να γίνει από εδώ και πέρα.Επειδή γνωρίζω το τι πρόκειται να συμβεί θα προτιμήσω αυτή τη φορά να το ρίξω σε κάποιον που θα μπορεί να ορθώνει ανάστημα και λόγο μέσα σε ένα Κοινοβούλιο που το αποτελούν ξευτίλες.Εδώ που φτάσαμε ,λέω ΝΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΧΟΥΝΤΑ ,ΝΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ,ΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ . ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΛΕΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΡΟΟΔΕΥΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΠΙΣΘΟΓΥΡΙΖΟΥΜΕ .190 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ 1821 ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΚΡΑΤΟΣ .ΦΤΑΙΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ,ΦΤΑΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ,ΦΤΑΙΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΚΟΙΜΗΣΕΙ.ΤΩΡΑ ΞΥΠΝΗΣΑ ,ΤΟΥΣ ΓΥΡΙΖΩ ΤΗ ΠΛΑΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΕΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ,ΟΧΙ .

Απάντηση
Πάνος17/03/201221:43

 Ο Λοβέρδος έχει τη λογική του αποικιοκράτη, που του δίνει η ισορροπία που έδωσαν οι προηγούμενες εκλογές. Όταν γίνουν οι επόμενες θ' αρχίσει να σκέφτεται αλλιώς..............Θα 'πρεπε να ιδιωτεύει ήδη, αλλά κοντός ψαλμός. Πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στις επόμενες εκλογές να πάμε γι άλλα. ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΛΛΑ!

Απάντηση