PROTOTHEMA

Ελλάδα

Στο χωριό Παρανέστι

Έξι συλλήψεις για τα επεισόδια στη Δράμα

Έξι συλλήψεις για τα επεισόδια στη Δράμα
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Τα επεισόδια ξεκίνησαν όταν οργισμένοι κάτοικοι της περιοχής επιχείρησαν να εισβάλλουν στο στρατόπεδο που μετατράπηκε ξαφνικά και εν αγνοία τους σε κέντρο για την υποδοχή αλλοδαπών

Στην Εισαγγελία Πλημμελειοδικών Δράμας οδηγούνται αυτή την ώρα οι πέντε Έλληνες ηλικίας 36, 37, 39, 41 και 42 χρόνων και ένας 32χρονος Αλβανός που φέρονται να συμμετείχαν στα σοβαρά επεισόδια σε βάρος αστυνομικών με αποτέλεσμα τον τραυματισμό ενός αξιωματικού τη Δευτέρα έξω από το Κέντρο Φιλοξενίας Μεταναστών στο Παρανέστι.

Όλοι συνελήφθησαν το πρωί της Τρίτης, όταν ταυτοποιήθηκαν στο πλαίσιο της προανάκρισης και σε βάρος τους σχηματίσθηκε δικογραφία για αντίσταση, διατάραξη κοινής ειρήνης, στάση και απόπειρα επικίνδυνων σωματικών βλαβών.

Τα επεισόδια ξεκίνησαν όταν οργισμένοι κάτοικοι της περιοχής επιχείρησαν να εισβάλλουν στο στρατόπεδο που μετατράπηκε ξαφνικά και εν αγνοία τους σε κέντρο για την υποδοχή αλλοδαπών, αλλά αντιμετωπίστηκαν με περιορισμένη χρήση χημικών.

Άλλοι εννέα, από αυτούς που προκάλεσαν τα επεισόδια, έχουν αναγνωριστεί, αλλά δεν έχουν εντοπιστεί ακόμη και αναζητούνται.

Μεταξύ τους είναι και αυτός που πυροβόλησε δυο φορές με κυνηγετικό όπλο στον αέρα κατά τη διάρκεια της συμπλοκής των συγκεντρωμένων με τις αστυνομικές δυνάμεις.

Χρυσή Αυγή για 2ο κόμμα02/10/201222:49

Aπό αυτά κι αυτά έχει φτάσει η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ 20% και όλο ανεβαίνει! Την πιστεύουμε και την ψηφίζουμε γιατί πραγματοποιεί τις εξαγγελίες της!!!

Απάντηση
ΠΟΣΟΥΣ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ;02/10/201222:46

ΕΠΙΣΗΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ 2012 ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ (ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΜΗ) ΒΡΕΘΗΚΑΝ 35,4% ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ (ΔΗΛ. 2 ΕΛΛΗΝΕΣ 1 ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ), ΒΑΛΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΛΑΝΟΔΙΟΥΣ ΠΩΛΗΤΕΣ, ΥΑΛΟΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ, ΖΗΤΙΑΝΟΥΣ,ΕΡΓΑΤΕΣ ΣΕ ΧΩΡΑΦΙΑ, ΣΠΙΤΙΑ ΚΛΠ.,ΤΣΑΝΤΑΚΗΔΕΣ ΚΑΙ ΛΗΣΤΕΣ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΛΕΓΞΑΝ ΚΑΙ ΒΡΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΝ ΛΑΘΡΩΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ, ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ.

Απάντηση
Zouzou02/10/201222:23

η πρόταση είναι απλή, όσοι θέλουν να τους βοηθήσουν,(βλέπε ΣΥΡΙΖΑ) ας τους πάρουν στα σπίτια τους...μέσα...μαζί με τα παδιά τους και τις οικογένειές τους... άιντε που όλοι ξαφνικά μου βαφτιστήκανε έλληνες της διασποράς...δρόμο ρε... τί είναι εδώ......αλλά δε φταίνε οι μετανάστες...οι τρισκατάρατοι που κυβερνάνε απο το 74 και μετά....Ας τους βάλουν και στη βουλή ρε να τρώνε..... α ρε Ηρώδη, που είσαι σε τωρινή εποχή να σφάξεις όλα τα πολιτικά λαμόγια να τελειώνουμε... Απαγχονισμός σε πολλά πολιτικά πρόσωπα πρέπει...αυτό και μόνο αυτό...να γεμίσουν οι πλατείες με κρεμασμένους....και προς παραδειγματισμό των επόμενων υποψηφίων πολιτικών προσώπων!

Απάντηση
Απλά πράγματα02/10/201221:56

Η μεγαλύτερη μπίζνα στην Αμερική είναι οι φυλακές. Ειδικά όταν τα κέντρα κράτησης που δεν είναι ακριβώς φυλακές λειτουργούν με ευρωπαϊκά κονδύλια είναι ευκαιρία (συγνώμη για τον κυνισμό). Να σταματήσουν οι ανοησίες για τη θρησκεία, την υγεία, τους εθνικούς κινδύνους και όλα αυτά σε βάρος των ανθρώπων. Να ενδιαφερθούμε για τις συνθήκες κράτησής τους. Είναι φιλοξενούμενοι, άλλοι πληρώνουν και το ελληνικό κράτος μπορεί να διεκπεραιώσει τη δουλειά ("πίσω στο σπίτι με ασφάλεια"). Αυτό θέλουμε για να είμαστε εντάξει με τη συνείδηση και το Θεό.

Απάντηση
G-ups02/10/201216:39

ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΚΑΤΟΙΚΟΙ. ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΖΩΑ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ ΗΤΑΝ.

Απάντηση
ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ02/10/201215:00

ΩΡΑΙΟΣ Ο ΔΕΝΔΙΑΣ , ΧΑΛΑΣΕ Η ΜΟΣΤΡΑ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ(ΕΚΕΙ ΠΟΥ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΜΑΖΕΥΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 40%)ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΜΟΤΙΝΗ,ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ, ΣΧΟΛΕΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ, ΕΦΕΤΕΙΑ, ΕΔΡΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΔΡΑΜΑ, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΣΥΚΟΘΗΚΑΝ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ , ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΑ ΜΑΤ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΙΣ.,100 ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΝΕΣΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΞΕΠΑΣΤΡΕΨΕΙ.

Απάντηση