Europa League: «Καθάρισαν» με την πρόκριση ΑΕΚ Λάρνακας και ΑΕΛ Λεμεσού

ΑΕΚ και ΑΕΛ ουσιαστικά προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Europa League μετά τις νίκες επί των Λίνκολν και Σεντ Τζόσεφ αντίστοιχα

Η ΑΕΚ σκόρπισε την Λίνκολν από το Γιβραλτάρ στη Λάρκανα με 5-0 και ούτε με αυτοκτονία δεν χάνει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι Κύπριοι κυριάρχησαν από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, με τον Τολεμές να ανοίγει το σκορ στο 22’, με το 1-0 να μένει μέχρι το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, πετυχαίνοντας άλλα τέσσερα γκολ. Στο 52’ ο Τομάς τελείωσε τα πάντα για το 2-0, στο 65’ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 3-0, ενώ στο 68’ ο Τολεμές βρήκε και πάλι δίχτυα για το 4-0. Το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε από τον Τρισκόφσκι στο 77’ με πέναλτι.

Και η ΑΕΛ εξασφάλισε την ουσία την πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς έφυγε με νίκη 4-0 από το Γιβραλτάρ επί της Σεντ Τζόσεφ. Οι Κύπριοι εμφανίστηκαν νωθροί στο πρώτο μέρος, όμως ευτύχισαν να προηγηθούν με την πρώτη τους ευκαιρία, όταν στο 4’ ο Αρουαμπαρένα έκανε το 0-1, σκορ που έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα και τελείωσαν γρήγορα τα πάντα. Στο 51’ ο Μέσκα έκανε το 0-2, στο 65’ ο Λαφράνς το 0-3 με ωραία ενέργεια και το τελικό 0-4 ξανά ο Λαφράνς με εξαιρετικό μακρινό σουτ.

1ος προκριματικός γύρος Europa League (πρώτα ματς)

Σιράκ – Γκόριτσα 0-2

Ιρτις – Ντούναβ Ρούσε 1-0

Καϊράτ Αλμάτι – Ατλαντας 6-0

Πιουνίκ Γιρεβάν – Σλόβαν Μπρατ. 1-4

Παρτιζάνι – Μπότεφ 1-3

Βέντσπιλς – Βαλούρ          0-0

Τρέντσον – Τορπέντο Κουταΐσι 5-1

Ντιναμό Μινσκ – Ρούναβικ 2-1