Ζιέλονα Γκόρα-ΑΕΚ 78-75: Έπαθε καθίζηση στο φινάλε

Αν και είχε τον έλεγχο για 26 λεπτά, η ΑΕΚ καταποντίστηκε στο φινάλε απέναντι στη Ζιέλονα Γκόρα και φεύγει από την Πολωνία ηττημένη με 78-75 - Σχεδόν διπλάσια τρίποντα από δίποντα η «Ένωση»

Ένα ματς που φαινόταν να ελέγχει απόλυτα έχασε η ΑΕΚ στην Πολωνία γνωρίζοντας την ήττα από τη Ζιέλονα Γκόρα με 78-75.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν διαφορά έντεκα πόντων στο 26ο λεπτό του αγώνα, αλλά κατέρρευσαν στη συνέχεια και ολοκλήρωσαν άσχημα (και με ρεκόρ 4-3) τον πρώτο γύρο του Champions League.

Ανισόρροπη στην επίθεση με σχεδόν διπλάσια τρίποντα από δίποντα (14/39 τρίποντα, 12/21 δίποντα) και πολύ αδύναμη στη ρακέτα η ομάδα του Γιούρε Ζντοβτς, που έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Μαυροειδή και Βασιλειάδη.

Πρώτος σκόρερ ο Μάικ Ντίξον με 22 πόντους, πάλεψε ο Ρόκο Ούκιτς με 16 πόντους, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ. «Δήμιος» της ΑΕΚ ο Τζούρισιτς με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ούκιτς, Ντίξον, Σκουλίδας, Γουίλιαμς και Φόλκερ ήταν η πρώτη πεντάδα της ΑΕΚ, που μπήκε φουριόζα στο ματς. Με αποτελεσματική πίεση στην μπάλα και τον Ντίξον ασταμάτητο ξέφυγε από νωρίς με διψήφια διαφορά (2-12), ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με μακρινά τρίποντα των Φλόρενς και Ζαμοΐσκι άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά (10-15). Τα δύο λάθη του Λαρεντζάκη επέτρεψαν στη Ζιέλονα Γκόρα να πλησιάσει στο καλάθι (15-17) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η «Ένωση» θυμήθηκε την εκκίνησή της στο ματς και παίζοντας ακόμη καλύτερη άμυνα κράτησε τους Πολωνούς στους δύο πόντους σε πεντέμισι λεπτά, ενώ με καταιγισμό τριπόντων από Σάκοτα και Μιλόσεβιτς έφτασε στο +11 (17-28). Όταν, δε, «ζεστάθηκε» ξανά ο Ντίξον ανέβηκε και στο +14 (21-35), αλλά οι χαμένες βολές του Φόλκερ και οι άστοχες δεύτερες επιθέσεις που εξασφάλιζε ο Μιλόσεβιτς έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους να κλείσουν το ημίχρονο με το κολακευτικό για τους ίδιους -6 (31-37).

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο (37-42), αλλά αναχαιτιζόταν επιτυχώς από τα τρίποντα του Γουίλιαμς και τον «καυτό» Ντίξον, που αποκατέστησαν τη διψήφια διαφορά (37-48), όχι όμως για πολύ. Οι πρωταθλητές Πολωνίας «χτύπησαν» στην αδυναμία της ΑΕΚ μέσα στο καλάθι, οι παίκτες του Ζντοβτς αναλώνονταν σε άστοχα μακρινά σουτ κι αυτό απέφερε ένα σερί 11-0 και την ισοφάριση (48-48). Το εφιαλτικό διάστημα συνεχίστηκε και με τον Τζούρισιτς να κάνει θραύση η Ζιέλονα Γκόρα ολοκλήρωσε ένα επί μέρους 20-3 ξεφεύγοντας με 57-51. Το αντιαθλητικό στον Μιλόσεβιτς και ένα τρίποντο του Σάκοτα πρόσφεραν κάποιες λύσεις (57-56) και η… εμμονική με τα μακρινά σουτ «Ένωση» με άλλα δύο τέτοια ισοφάρισε (62-62). Δεν υπήρξε όμως συνέχεια, καθώς ένα 8-0 των γηπεδούχων έριξε τους «κιτρινόμαυρους» στο καναβάτσο διαμορφώνοντας το 70-62 τρία λεπτά πριν το τέλος. Το άστοχο τρίποντο του Ούκιτς στα 51’’ πριν το τέλος με την ομάδα του στο -6 (75-69) αποτέλεσε την ταφόπλακα στα όνειρα της ΑΕΚ για νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-17, 31-37, 55-51, 78-75
Ζιέλονα Γκόρα (Γκρόνεκ): Φλόρενς 9 (5 ασίστ), Βον 4, Μουρ 11, Ζάιτσεφ 4, Ντραγκίτσεβιτς 12 (6 ριμπ.), Κελάτι 4 (6 ριμπ.), Γκρουζέτσκι, Χρίτσανιουκ 1, Ζαμοΐσκι 3, Τζούρισιτς 23 (10 ριμπ., 5 ασίστ), Κοζάρεκ 7 (5 ασίστ).
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 16 (9 ασίστ, 6 ριμπ.), Σάκοτα14 (5 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 6 (5 ριμπ.), Σαρικόπουλος 4, Ντίξον 22, Λαρεντζάκης, Φόλκερ 2, Ιβάνοβιτς, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 11, Τσαλμπούρης.