Νίκη - θρίλερ (66-68) της Ζαλγκίρις στην Τουρκία!

Η Καρσίγιακα «λύγισε» από το άγχος στα τελευταία λεπτά, η Ζαλγκίρις ήταν ψύχραιμη κι έφυγε με σπουδαίο διπλό από την Σμύρνη (68-66)

Σπουδαία νίκη-θρίλερ για την Ζαλγκίρις επί της Καρσίγιακα με 68-66 και μάλιστα μέσα στην Τουρκία!

Η λιθουανική ομάδα ήταν πιο ψύχραιμη, έβγαλε εμπειρία από τέτοια ματς (εν αντιθέσει με την... σταχτοπούτα που λύγισε από το άγχος) και κατάφερε να φτάσει στο διπλό, ούσα πλέον στο 2-1, στον όμιλο του Παναθηναϊκού. Παράλληλα, απέκτησε και προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στην περσινή πρωταθλήτρια της γείτονας χώρας, η οποία έπεσε στο 1-2.

Ο Βουγιούκας ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς, κάνοντας πάρτι κάτω από τη ρακέτα και με 5/6 σουτ του (11 πόντους), οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 15-23 στο φινάλε της πρώτης περιόδου, προτού η διαφορά φτάσει και σε διψήφια επίπεδα (17-28) με τρίποντο του Χανλάν. Γκάμπριελ και Ράγκλαντ έδωσαν... ανάσα στους Τούρκους, οι οποίοι ναι μεν μείωσαν ακόμα και στους 3 (31-34), ωστόσο οι παίκτες του Κράπικας με αιχμή τους Σεϊμπούτις-Γιανκούνας έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (33-38).

Ο Γκάμπριελ ζεστάθηκε και έριξε την απόσταση στο τρίποντο, ωστόσο Μότουμ και Γιανκούνας επανέφεραν σε θέση «ασφαλείας» την Ζαλγκίρις με το 40-48, την ώρα που ο Βουγιούκας είχε «σιγήσει» σε σχέση με το εκκωφαντικό του ξεκίνημα. Ο Αμερικανός της Καρσίγιακα… πήγαινε να το πάρει πάνω του και κατάφερε με σουτ από τα 6,75 (φτάνοντας τους 15 πόντους) να ισοφαρίσει σε 52-52, προτού όμως στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, η Ζαλγκίρις τρέξει ένα γρήγορο 6-0 για το 52-58.

Οι Λιθουανοί «κόλλησαν» στην επίθεση, δέχθηκαν σερί 12-3 και μοιραία το ματς γύρισε «τούμπα», με το 64-61 υπέρ της Καρσίγιακα στο 36’! Εκεί όμως οι γηπεδούχοι τα «γκρέμισαν». Επιμένοντας ασκόπως από τη γραμμή του τριπόντου και μην έχοντας την εμπειρία από τέτοιες καταστάσεις, πέτυχαν μόλις ένα καλάθι στα τελευταία 3:57’ και η ψυχραιμία των Γιανκούνας-Σεϊμπούτις έφερε το μεγάλο διπλό για την Ζαλγκίρις με το τελικό 66-68, την ώρα που Σιπάχι για την ισοφάριση και Κάρτερ (Τζάστιν) για τη νίκη στην εκπνοή είχαν άστοχες προσπάθειες.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-38, 52-58, 66-68.

Καρσίγιακα (Σαρίτσα): Ράγκλαντ 8, Παλάσιος 4, Άιβερσον 6 (2), Άλτιντιγκ, Κάρτερ 12, Γκονλούμ 4, Γκάμπριελ 17 (3), Κάρτερ 7 (1), Σιπάχι 8.

Ζάλγκιρις Κάουνας (Κράπικας): Πότσιους, Καλνιέτις 7 (1), Σεϊμπούτις 7, Μοτούμ 13 (1), Γιανκούνας 16, Βουγιούκας 11, Βετσβάγκαρας, Χάνλαν 10 (2), Ουλανόβας 4.

Πηγή: Sport-fm