Euroleague, Μπαρτσελόνα-Βιλερμπάν 80-67: Ήταν «ανοιχτό» μέχρι το ημίχρονο

Οι Καταλανοί είχαν σε μεγάλη μέρα τους Μίροτιτς, Χίγκινς

barca_main
Οι Καταλανοί επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους κόντρα στους Γάλλους κι έφτασαν στην εύκολη νίκη με 80-67, ανεβαίνοντας στο 11-13 στην κατάταξη της Euroleague.

Το δίδυμο των Νίκολα Μίροτιτς - Κόρι Χίγκινς ηγήθηκε επιθετικά της Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Βιλερμπάν, εκεί όπου οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 18-14 στο 7:32 κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 22-19.

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα (27-27, 13:17) όμως ο Πιέρ Οριόλα ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 42-31 στο 16:13.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 48-38 ενώ ο Μάλκολμ Ντιλέινι σκόραρε για το +16 (54-38).

Η Βιλερμπάν προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με τους Λάιτι και Καουντί (63-54, 29:01) ωστόσο η Μπαρτσελόνα διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα, δίχως να απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα και φτάνοντας στη νίκη με το υπέρ της 80-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 48-38, 63-56, 80-67.