Basket League, Περιστέρι-Ήφαιστος 74-64: Έλαμψε σαν… αστέρι και είναι στην τετράδα!

Με τον Καράμπελα να ξεκινά την αντεπίθεση και τον Μπέντιλ να συνεχίζει, το Περιστέρι νίκησε 74-64 τον Ήφαιστο και με 2-1 προκρίθηκε στους «4» της Basket League, όπου με πλεονέκτημα έδρας θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟ!

4812754
Ο Ήφαιστος Λήμνου έβαλε δύσκολα στο σύνολο του Πεδουλάκη, το οποίο με πρωταγωνιστές τους Καράμπελα και Μπέντιλ πήρε τη νίκη με 74-64 και κάνοντας 2-1 στη σειρά προκρίθηκε στα ημιτελικά της Α1, όπου θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό!

Μαχητική η ομάδα της Λήμνου, που έπαιζε χωρίς τους Μπρέιζελτον και Έβανς, αλλά μέχρι το 27’ όπου ο νεαρός Έλληνας γκαρντ ήταν ο… άσος από το μανίκι του «Άρτζι», ενώ το επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο ήταν 27-15 υπέρ των γηπεδούχων.

Κορυφαίος του Περιστερίου, το οποίο κλείδωσε την επιστροφή του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις την επόμενη σεζόν, ήταν ο Μπέντιλ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Καράμπελα να προσθέτει 11π. με 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από 10π. είχαν οι Αγραβάνης και Ντάνιελ.

Από τον Ήφαιστο, έκανε ό,τι μπορούσε ο Σμιθ με 23 πόντους, με τον Χαριτόπουλο να είχε άλλους 12π.

Σφιχτό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του, με τις δύο ομάδες να ήταν κοντά (6-8). Εκεί, το Περιστέρι πίεσε ακόμη περισσότερο στην άμυνα και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο, κατάφερε να κάνει ένα 9-0 για το +7 (15-8), στο 7’. Η απάντηση του Ηφαίστου ήρθε με τον Χαριτόπουλο, ο οποίος ξεκίνησε την αντεπίθεση για το προβάδισμα (15-16), με το καλάθι του Μπέντιλ στο τέλος να διαμορφώνει το 17-16 της πρώτης περιόδου.

Ξανά με «όπλο» την άμυνά τους, αλλά με μπροστάρη τον Γκρέι αυτή τη φορά επιθετικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε στο +7 (25-18), στο 14’. Όμως, πάλι ο Χαριτόπουλος ήταν αυτός που είχε την απάντηση για την ομάδα της Λήμνου, η οποία αρχικά μείωσε στον πόντο (27-26), ενώ με τρίποντο του Φρεϊμάνις ισοφάρισε (29-29), στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό, ακολούθησαν καλάθια των Καράμπελα και Μούρτου και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 31-31.

Με τους Σκορδίλη και Αγραβάνη, το Περιστέρι μπήκε με σερί 5-0 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Ήφαιστος αντέδρασε άμεσα και με πολυφωνία στην επίθεση έκανε ένα επιμέρους σκορ 1-8 για το δικό του προβάδισμα (36-39). Στη συνέχεια, πήρε τη… σκυτάλη ο Σμιθ και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +8 (40-48), στο 27’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε από τον πάγκο και ήταν ο Καράμπελας, ο οποίος έφερε το ματς στον πόντο (47-48), με τη μία βολή του Γουίγκινς να διαμορφώνει το 47-49 της τρίτης περιόδου.

Η άμυνα της ομάδας του Πεδουλάκη έπαιρνε πολύ καλό βαθμό και στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με την τριπλέτα Καράμπελα, Μπέντιλ και Ντάνιελ να την σπρώχνει σε ένα 13-0 για το +11 (60-49), στο 34’. Ο Σμιθ προσπάθησε για άλλη μία φορά να βάλει τον Ήφαιστο στο ματς (60-54), αλλά ο Μπέντιλ έκανε… πάρτι στη ρακέτα και έτσι έστειλε το Περιστέρι σε μία απόσταση ασφαλείας (66-54), στο 37’. Έκτοτε, οι γηπεδούχοι έκαναν σωστή διαχείριση του χρόνου, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 74-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-31, 47-49, 74-64
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 4, Βασιλόπουλος 3, Γκρέι 7, Αγραβάνης 10, Κάλαχαν 7 (1), Μουράτος 3, Μπέντιλ 16 (10ριμπ.), Ντάνιελ 10, Καράμπελας 11 (2), Σμιθ 1, Φλέμινγκς 2.
Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Διαμαντάκος 5, Γκότσερ 2, Γουίγκινς 7 (1), Σμιθ 23 (2), Φρεϊμάνις 4 (1), Μανωλόπουλος, Μούρτος 4, Σταμάτης 7 (1), Χαριτόπουλος 12 (1).