NBA: Άνετο 2-2 για τους Ράπτορς κόντρα στους Μπακς στους τελικούς της Ανατολής

Μίντλετον και Αντετοκούνμπο δεν αποδείχθηκαν αρκετοί απέναντι στους Ράπτορς που επικράτησαν των Μπακς με το ευρύ 120-102

ante-buck
Οι Μίντλετον και Αντετοκούνμπο δεν ήταν αρκετοί απέναντι στο complete team game των Ράπτορς που επικράτησαν των Μπακς με το ευρύ 120-102 και έκαναν το 2-2 στη σειρά των τελικών της Ανατολής στο ΝΒΑ.

Οι Μπακς δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να πατήσουν γερά στα πόδια τους κόντρα στους Ράπτορς που έφεραν στα ίσια τους τελικούς της Ανατολής, στέλνοντας σαφές μήνυμα ενόψει της συνέχειας

Ο αγώνας

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άρχισε πολύ πειστικά τον αγώνα με τους Ράπτορς, μετρώντας 6 πόντους με 3/3 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο μόλις στα πρώτα 2:51 του Game 4 στην Scotiabank Arena, εκεί όπου οι Μπακς προηγήθηκαν με 5-12. Παρ' όλα αυτά, ο Κάιλ Λόουρι (12π., 4/5 σουτ εντός πεδιάς) βρήκε ρυθμό στην επίθεση για τους Καναδούς που έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 32-31. Μάλιστα οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 9-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά έπειτα από το κάρφωμα του Σερζ Ιμπάκα (41-31, 11:04)! Η παρουσία των Αντετοκούνμπο, Μίροτιτς στην frontcourt των Μπακς δεν απέδωσε σε εκείνο το σημείο ενώ ο Μπρόγκντον ήταν άστοχος, κλείνοντας το ημίχρονο με 0/5 σουτ!

Οι Ράπτορς προηγήθηκαν με 52-45 στο 19:54, με τον Μίντλετον να σημειώνει τους 10 από τους 13 πόντους του στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 65-55. Το δίδυμο των Μίντλετον (16π., 5/6 σουτ) και Γιάννη Αντετοκούνμπο (14π., 5/10 σουτ, 7ριμπ., 4ασ.) προσπάθησε να κρατήσει όρθιους τους Μιλγουόκι Μπακς που πήραν μόλις 8 πόντους από τους αναπληρωματικούς τους. Για να γίνει κατανοητή η σύγκριση, οι Ράπτορς είχαν 28 πόντους από τους παγκίτες τους με μπροστάρη τον Ιμπάκα (12π., 5/9 σουτ) ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +10 με τον Καουάι Λέοναρντ να μετράει μόλις 5 πόντους με 1/5 σουτ!

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και είναι χαρακτηριστικό πως ο Μπρόγκτον σημείωσε τους πρώτους πόντους του στον αγώνα 1' πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου για το 91-78 ενώ στο μεσοδιάστημα ο Λέοναρντ ανέβασε την απόδοσή του. Εν συνεχεία, το τρίποντο του Γκασόλ έκανε το 76-62, ο Πάουελ εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (104-84) στα 8:35 για το φινάλε και ο Λάουερι ευστόχησε για το 114-93. Οι Καναδοί δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο κι επικράτησαν με σκορ 120-102.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-31, 65-55, 94-81, 120-102

Milwaukee Bucks vs Toronto Raptors - Full Game 4 Highlights | May 21, 2019 NBA Playoffs

Πηγή:  gazzetta.gr