Euroleague: Ρεάλ - Μακάμπι 91-79

Η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησε με 91-79 της Μακάμπι που το πάλεψε όσο μπορούσε. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Αγιόν με 18 πόντους

444444
Στο 13-3 ανέβηκε η Ρεάλ μετά τη νίκη της με 91-79 κόντρα στην Μακάμπι που ήταν ανταγωνιστική για μεγάλο διάστημα του ματς. Οι Ισραηλινοί έπεσαν στο 5-11.

Για την ομάδα του Σφαιρόπουλου ο Ρολ είχε 23, ενώ για το σύνολο του Λάσο ο Αγιόν μέτρησε 23 πόντους.

Η Μακάμπι μπήκε εξαιρετικά στο ματς και με τον Τάιους έκανε το 3-9 στο 3'. Η Ρεάλ αντέδρασε γρήγορα και πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Ράντολφ να ευστοχεί για τρεις και να κάνει το 15-12. Οι Μαδριλένοι θέλησαν να ξεφύγουν, αλλά η ομάδα του Σφαιρόπουλο κράτησε τη διαφορά στους 2 (21-19) χάρη στο τρίποντο του Ρολ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε φωτιά ο Τρέι Τόμπκινς και με τρία σερί τρίποντα έκανε το 34-31 για τη Ρεάλ στο 14'. Το σύνολο του Σφαιρόπουλου αντέδρασε και πήγε στο +3 (38-41) με τον Καλοϊάρο. Ο Ρολ σκόραρε για το 42-44 στο 19', αλλά ο Ρέγιες ισοφάρισε στο 20'. Οι γηπεδούχοι σούταραν με 6/11 τρίποντο στο ημίχρονο.

Η Ρεάλ πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και εκτόξευσε τη διαφορά στους 14 (64-50) με τον Γιουλ, όμως η Μακάμπι έδειξε πολύ σκληρή για να «πεθάνει» τόσο γρήγορα. Ρολ και Τάιοτς έκαναν το 66-60, αναγκάζοντας τον Λάσο να καλέσει timeout. Τελικά ο Ουίλμπεκιν με 2 βολές έκανε το 69-62 στο 30'. Ο Ρολ μείωσε σε 87-77 στο 38'

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τον Ρούντι προηγήθηκε με 16 πόντους (85-69) στο 35'. Ο Τόμπκινς έκανε το 90-77, 1 λεπτό πριν το τέλος και τελείωσε το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ σούταρε με 11/22 τρίποντα, ενώ έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αγιόν μέτρησε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, όντας ο κορυφαίος του ματς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ουίλμπεκιν είχε 2 πόντους με 0/3 σουτ και 2/2 βολές. Δεν βοήθησε καθόλου.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Τόμπκινς έκανε το 90-77, 1λεπτο πριν το τέλος και έδωσε τη χαριστική βολή στην Μακάμπι

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ρούντι είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, δίνοντας σημαντικές λύσεις.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ τίποτα, ενώ η Μακάμπι το 18/40 δίποντα και τα 14 λάθη που έκανε στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-44, 69-62, 91-79