Basketball Champions League, Προμηθέας Πατρών-Βίρτους Μπολόνια 85-95: Η υπερπροσπάθεια έμεινε στη μέση

Η Βίρτους τιμώρησε κάθε λάθος των Πατρινών, επικρατώντας με 85-95 ενώ ο Μάκης Γιατράς αποβλήθηκε στο φινάλε της τρίτης περιόδου με δυο τεχνικές ποινές σε 19"

4628763
Οι Πατρινοί δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την υπέρβαση απέναντι στην ιστορική Βίρτους Μπολόνια κι έπεσαν στο 5-2 στον Δ' όμιλο, εκεί όπου οι Ιταλοί φιγουράρουν στην κορυφή με ρεκόρ 7/7. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν για την ολική επαναφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο ωστόσο η Βίρτους άντεξε στην πίεση κι έφτασε στη νίκη, διευρύνοντας το αήττητο σερί της στο Basketball Champions League.

Ο αγώνας
Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης κουβάλησε επιθετικά τον Προμηθέα Πατρών στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Βίρτους Μπολόνια, εκεί όπου οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα ως το 6'47" όταν ο Κούρνο σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 15-17. Οι Ιταλοί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 20-27 έχοντας 13 ριμπάουντ -τα 6 επιθετικά, σουτάροντας με 57.1% στα δίποντα (8/14) και περνώντας την μπάλα στο ζωγραφιστό με τον Κβέιλ. Από την άλλη πλευρά οι Πατρινοί είχαν 3/5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα όπου ο Τσαϊρέλης πέτυχε τους μισούς πόντους της ομάδας του με 1/1 βολή, 3/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα.

Η Βίρτους διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα, ο Γκίκας μείωσε σε 31-34 και ο Λίποβι ευστόχησε σε προσπάθεια για τρεις κάνοντας το 35-38 στο 17'19" ωστόσο οι Ιταλοί άντεξαν στην πίεση και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-47. Ο Προμηθέας στερήθηκε λύσεις από τον Ράιαν Μπράουν (2π. με 1/7 σουτ) κόντρα στη Βίρτους που μέτρησε 4/6 τρίποντα (66.6%). Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο (45-47), μείωσαν σε 59-64 με τον Τσαϊρέλη ωστόσο ο Μάκης Γιατράς αποβλήθηκε με δυο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία σε διάστημα 19 δευτερολέπτων, με τους Πατρινούς να εκφράζουν έντονα παράπονα για τις διαιτητικές αποφάσεις και να μειώνουν σε 63-70 στο 30'.

Ο Προμηθέας χαμήλωσε το σχήμα, έκανε σερί 7-0 και ισοφάρισε σε 70-70 ενώ έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ αφού ο Τσαϊρέλης είχε 0/2 βολές στο 37' με τον δείκτη του σκορ στο 79-80. Ακολούθησε σερί 7-0 για τη Βίρτους (79-87) που κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε, φτάνοντας στη νίκη με 85-95.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-47, 63-70, 85-95.