Euroleague: Ρεάλ Μαδρίτης - Γκραν Κανάρια 89-76

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Γκραν Κανάρια με 89-76 κι έκανε το 8/8 στην EuroLeague πριν από την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (22/11, 20:45)

dseajgjxgau-2jy
Η πρωταθλήτρια Ισπανίας και Ευρώπης διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στη διοργάνωση και πλέον στρέφεται στον αγώνα με τους Πειραιώτες στο φαληρικό στάδιο, φιγουράροντας προσωρινά μόνη στην κορυφή της κατάταξης αφού η επίσης αήττητη ΤΣΣΚΑ αντιμετωπίζει αύριο (21/11, 19:45) τη Ζάλγκιρις στη Μόσχα.

Ο αγώνας

Η Γκραν Κανάρια μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο WiZink Center και προηγήθηκε 4-13 με το τρίποντο του Μάρκους Έρικσον. Οι νησιώτες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και ο Ντι Τζέι Στρόμπερι σκόραρε για το 17-23 στο 7'58", έχοντας 13 πόντους σε αυτό το διάστημα! Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 22-28 διατηρώντας το προβάδισμα ως το 17'22", όταν ο Άντονι Ράντολφ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75, κάνοντας το 44-41. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 47-43 ενώ ο Φακούντο Καμπάτσο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 57-47 στο 24'23". Η Γκραν Κανάρια προσπάθησε να αντιδράσει με τον Μπάεθ, μειώνοντας σε 66-62 στο 32'42" ωστόσο η Ρεάλ Μαδρίτης απάντησε με σερί 9-0 για το 75-62 στο 35'04". Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα ως το φινάλε κι έφτασαν στην όγδοη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στην EuroLeague.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέβασε 39 ριμπάουντ αντί 27 της Γκραν Κανάρια και σούταρε με 61.5% στα δίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άντονι Ράντολφ βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και το επιβεβαιώνει σε κάθε ευκαιρία, έχοντας 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 25:44.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κλέμεν Πρέπελιτς βοήθησε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Πασέσνικς της Γκραν Κανάρια είχε 2 πόντους με 1/7 σουτ εντός πεδιάς και 0/1 βολή σε 20:13.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 27-19 της Ρεάλ στην τέταρτη περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Γκραν Κανάρια την απόδοσή της στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ρεάλ την άμυνά της στην πρώτη περίοδο όπου δέχτηκε 28 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 47-43, 62-57, 89-76.