Basketball Champions League, AEK-Φουενλαμπράδα 78-71: Χάντερ λαμπρός την οδηγεί

Μια εξαιρετική κατά διαστήματα ΑΕΚ, με τον Βινς Χάντερ ξανά οδηγό, επικράτησε 78-71 της Φουενλαμπράδα και συνέχισε το σερί της στο Basketball Champions League

4611969
Μπορεί στο Κύπελλο να εκθρονίστηκε μετά τον αποκλεισμό από τον ΠΑΟΚ, αλλά η ΑΕΚ δείχνει αποφασισμένη να υπερασπιστεί μέχρι τέλους το στέμμα της στο Basketball Champions League. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ επικράτησε 78-71 της Φουενλαμπράδα στο ΟΑΚΑ και έφτασε το ρεκόρ της στο 4-1.

Κορυφαίος για ένα ακόμη ματς ο Βινς Χάντερ με 24 πόντους (11/16 δίποντα). Πολύ βελτιωμένος ο Μάλκολμ Γκρίφιν με 9 πόντους, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, σημαντική βοήθεια και από τους μικρούς Τσαλμπούρη και Μωραΐτη.

Κι όλα αυτά παρά τις απουσίες των Σάκοτα, Ξανθόπουλου και Καββαδά, την κακή μέρα του Ρατάν-Μέις (6π. με 2/7 σουτ και 2/6 βολές), την αστοχία στις βολές (12/23), τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (13) και την παρουσία λιγοστού κόσμου στο ΟΑΚΑ.

Με τον Τσαλμπούρη στην πεντάδα, πλαισιωμένο από Μέις, Γκρίφιν, Σαντ-Ρόος και Χάντερ, άρχισε τον αγώνα η ΑΕΚ. Το κάρφωμα του Κουβανού και το τρίποντο του θεόρατου Έλληνα φόργουορντ ανάγκασαν τον Νέστορ Γκαρσία να καλέσει τάιμ άουτ μετά από 57 δευτερόλεπτα (5-0). Οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν και με πρωταγωνιστές τους Ρούπνικ και Εγένγκα πέρασαν μπροστά, 12-13, ωστόσο η «Ένωση» αντέδρασε εξαιρετικά. Με τους Τσαλμπούρη και Μωραΐτη να δείχνουν έτοιμοι και τον Χάντερ να αξιοποιεί τις ασίστ των γκαρντ, οι «κιτρινόμαυροι» ανέκτησαν τα ηνία φτάνοντας και στο +7 (22-15).

Ρόμπερσον και Λαρεντζάκης πρόσφεραν σκορ από τον πάγκο συντηρώντας την ΑΕΚ στο προβάδισμα, 31-24. Όμως ακολούθησε ένα κάκιστο διάστημα πεντέμισι λεπτών χωρίς πόντο, με πολλά λάθη και μη χρήση των φάουλ, το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Φουενλαμπράδα και προσπέρασε, 31-32. Ο Ματσιούλις με δύο βολές και μια ασίστ ανέλαβε να αφυπνίσει τους «κιτρινόμαυρους», που σφίγγοντας την άμυνα έτρεξαν ένα 8-0 (39-32) και έκλεισαν με 41-34 το ημίχρονο, στο οποίο βασικότερο «ψεγάδι» τους ήταν τα 9 χαμένα ριμπάουντ και τα 6 λάθη στη δεύτερη περίοδο.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια η ΑΕΚ έφτασε για πρώτη φορά στο +9, 43-34, αλλά κατέβασε ξανά διακόπτη. Με κακές επιλογές στην επίθεση, αστοχία του αγνώριστου Μέις ακόμη και σε βολές, αλλά και απάθεια στην άμυνα, η Φουενλαμπράδα βρήκε την ευκαιρία να ανατρέψει τα δεδομένα, 47-48. Η «Ένωση» επέστρεψε μεταμορφωμένη από το αναγκαίο τάιμ άουτ του Μπάνκι, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και με τον ασταμάτητο Χάντερ έτρεξε ένα 12-0 και έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά, 59-48. Όμως πάνω που έδειχνε έτοιμη να φτιάξει καλή «προίκα» για την τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με 6-0 (59-54).

Ένα κλέψιμο κι ένα τρίποντο του Μωραΐτη επανέφεραν την ΑΕΚ στο +11 (66-55), όμως και πάλι δεν «καθάρισε» το ματς. Δίνοντας δικαιώματα στη Φουενλαμπράδα, είδε τη διαφορά να μειώνεται άμεσα στους τέσσερις (66-62), μέχρι όμως ο Χάντερ και ο Ματσιούλις με απίθανο γκολ-φάουλ να αποκαταστήσουν την τάξη (70-62). Η άμυνα της «Ένωσης» μασούσε ξανά σίδερα και αυτή τη φορά εκμηδένισε την αντίδραση των φιλοξενούμενων, που το πάλεψαν μέχρι τέλους, αλλά δεν απείλησαν ουσιαστικά ποτέ ξανά.

Δεκάλεπτα: 24-19, 41-34, 59-54, 78-71.
ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης 7, Ματσιούλις 4 (5 ριμπ.), Ρατάν-Μέις 6 (5 ασίστ), Λαρεντζάκης 7 (5 ριμπ.), Μωραΐτης 5, Γκρίφιν 9 (5 ασίστ), Σαντ-Ρόος 10, Ρόμπερσον 6 (4 ριμπ.), Γιαννόπουλος, Χάντερ 24.
Φουενλαμπράδα (Γκαρσία): Κλαρκ 2, Κρουζ 12, Εγένγκα 7, Ρούπνικ 9, Ζάνα 2, Μπέλας 7 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Γκαρθία 5, Γκονζάλες, Γιόρκα 10, Νογκέιρα 4 (6 ριμπ.), Ο’ Λίρι 13 (10 ριμπ.).