Βίντεο: Βασικός ο Sokratis, στα πέναλτι την Τσέλσι η Αρσεναλ!

Ο Παπασταθόπουλος ήταν βασικός και η Αρσεναλ επικράτησε της Τσέλσι στα πέναλτι (6-5 πεν., 1-1 κ.α.) σε φιλικό αγώνα. Δεν αγωνίστηκε ο Μαυροπάνος

arsenal
Με τον Παπασταθόπουλο στο βασικό σχήμα, η Αρσεναλ επικράτησε 6-5 της Τσέλσι (1-1 κ.α.) σε φιλικό ματς στο Δουβλίνο. Ο Ελληνας αμυντικός τα πήγε περίφημα, ενώ είχε φάση για γκολ λίγο πριν το τέλος. Δεν αγωνίστηκε ο Μαυροπάνος. Οι Μπλε μπήκαν πιο δυνατά, πίεσαν και στο 5' άνοιξαν το σκορ με καρφωτή κεφαλιά του Ρούντιγκερ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μπεγιερίν ανέτρεψε τον Οντόι, αλλά ο Τσεχ νίκησε τον Μοράτα. Στην επανάληψη, η Αρσεναλ ανέβασε ρυθμό, πίεσε κι έκανε φάσεις. Σε μια από αυτές,  ο Παπασταθόπουλος έπιασε καλό σουτ, το οποίο όμως πέρασε άουτ. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις ο Λακαζέτ έφερε το ματς στα ίσα. Στη ρώσικη ρουλέτα ο Τσεχ νίκησε τον Λόφτους Τσικ και ο Ιβόμπι έδωσε τη νίκη γοήτρου με 6-5.

Arsenal vs Chelsea 1-1 (6-5 Pens) Highlights 2018