Μπάσκετ γυναικών: Κόκκινο κι αυτό το «αιώνιο» ντέρμπι

Ο Παναθηναϊκός έβαλε δύσκολα -μετά από καιρό- στον Ολυμπιακό, όμως αυτός ανέβασε στροφές στην τελευταία περίοδο και με 69-59 έβαψε «ερυθρόλευκο» ένα ακόμα ντέρμπι «αιωνίων» της Α1 μπάσκετ γυναικών

Σε ένα ματς που στη μεγαλύτερη εξέλιξή του ήταν θρίλερ, ο Ολυμπιακός ξέσπασε στην τελευταία περίοδο και με 69-59 επιβλήθηκε του Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, στην 17η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Με κορυφαίες τις Έιβερι και Χάμπτον -αλλά και την Άνταμς να συνδράμει καταλυτικά- οι «πράσινες» ήταν ανταγωνιστικές και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των ερυθρόλευκων, όμως στην τελευταία περίοδο Τζόνσον και Κάιζερ ήταν ασταμάτητες και οδήγησαν τον Ολυμπιακό στο μεγάλο διπλό.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 13-8 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τρία σερί τρίποντα και ένα σερί 11-0 για το 19-13 και παρά την αντεπίθεση του Ολυμπιακού για το 24-23, ένα τρομερό τρίποντο της Άνταμς οδήγησε τις «πράσινες» με προβάδισμα (31-30) στο ημίχρονο.

ΣΧΟΛΙΑ (1)

??????

ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ !!!! ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΟΛΟΙ !!! ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ !!!! ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Ο ΠΑΟ !!! Ο ΠΑΟ !!!!!

Δευτερόλεπτα πριν ο Λεβαδειακός πανηγυρίσει ένα «τρίποντο-οξυγόνο» στη Νέα Σμύρνη, ο Άλμπεργκ σκόραρε στο 94' κι έσωσε τον βαθμό για τον Πανιώνιο που στο 2ο ημίχρονο επιδόθηκε σε ρεσιτάλ χαμένων ευκαιρίων!

4649453

Ο Παναιτωλικός βρέθηκε στο 25΄ να προηγείται με 2-0 (Ουίλιαν, Μοράρ) και στο δεύτερο ημίχρονο... δεν βγήκε στο γήπεδο! - Ο Απόλλωνας μείωσε στο 47' σε 2-1 (Τομάς) και όντας καλύτερος πάλεψε για να φύγει από το Αγρίνιο με τον βαθμό, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε!

4649692

Στο ντέρμπι κορυφής, που δικαιολόγησε απολύτως τον τίτλο του, ο Παναθηναϊκός με ένε ξέσπασμα στην 3η περίοδο, όπου ξέφυγε με 19 πόντους, νίκησε το Περιστέρι, που επέστρεψε μειώνοντας στους 4 (1) - Πρώτη ήττα για την ομάδα του Πεδουλάκη με τον ΠΑΟ να είναι πλέον μόνος στην κορυφή της  Basket League