Μπάσκετ γυναικών: Κόκκινο κι αυτό το «αιώνιο» ντέρμπι

Ο Παναθηναϊκός έβαλε δύσκολα -μετά από καιρό- στον Ολυμπιακό, όμως αυτός ανέβασε στροφές στην τελευταία περίοδο και με 69-59 έβαψε «ερυθρόλευκο» ένα ακόμα ντέρμπι «αιωνίων» της Α1 μπάσκετ γυναικών

Σε ένα ματς που στη μεγαλύτερη εξέλιξή του ήταν θρίλερ, ο Ολυμπιακός ξέσπασε στην τελευταία περίοδο και με 69-59 επιβλήθηκε του Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, στην 17η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Με κορυφαίες τις Έιβερι και Χάμπτον -αλλά και την Άνταμς να συνδράμει καταλυτικά- οι «πράσινες» ήταν ανταγωνιστικές και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των ερυθρόλευκων, όμως στην τελευταία περίοδο Τζόνσον και Κάιζερ ήταν ασταμάτητες και οδήγησαν τον Ολυμπιακό στο μεγάλο διπλό.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 13-8 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τρία σερί τρίποντα και ένα σερί 11-0 για το 19-13 και παρά την αντεπίθεση του Ολυμπιακού για το 24-23, ένα τρομερό τρίποντο της Άνταμς οδήγησε τις «πράσινες» με προβάδισμα (31-30) στο ημίχρονο.