Εφές – Παναθηναϊκός 91-83: Πλήρωσε τα λάθη του κι έχασε στη 2η παράταση

Στην κανονική διάρκεια ο Νίκολς αστόχησε για τη νίκη, ο Ρίβερς έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση, ισοφαρίζοντας με buzzer beater, όμως εκεί ο Παναθηναϊκός Superfoods «λύγισε» από την Εφές, 91-83

Με… άδοξο τρόπο μπήκε τέλος στο σερί του Πασκουάλ στον πάγκο του Παναθηναϊκού Superfoods. Μετά από ένα «τρελό» παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην δεύτερη παράταση, οι πράσινοι ηττήθηκαν 91-83 από την Αναντολού Εφές και πλέον έχουν ρεκόρ 3-2 στην Ευρωλίγκα, με τους Τούρκους να βελτιώνουν το δικό τους σε 2-3.

Η ελληνική ομάδα ήταν «αφεντικό» στο πρώτο 20λεπτο, στην τρίτη περίοδο, όμως, μπήκε πολύ άσχημα και έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Περάσοβιτς να τρέξουν νωρίς-νωρίς επιμέρους σκορ 11-0 και να ξαναμπούν στο «κόλπο». Το ματς ήταν θρίλερ μέχρι το τελευταίο λεπτό, με τον αφύλαχτο Νίκολς να αστοχεί σε τρίποντο για τη νίκη στην «εκπνοή» (70-70). Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν που έφτασαν… κοντά στο ροζ φύλλο αγώνα, ωστόσο ο Ρίβερς με buzzer beater ισοφάρισε σε 77-77 και έστειλε το ματς σε νέα παράταση!

Εκεί, οι παίκτες του Πασκουάλ έδειξαν να μην έχουν δυνάμεις και λύσεις για να τα φέρουν… βόλτα και βρέθηκαν μέχρι και στο -9 (86-77). Στην απέλπιδα προσπάθειά τους, οι πράσινοι μείωσαν στους 3 (86-83), αλλά ο Νίκολς… έχασε μόνος του την μπάλα σε αιφνιδιασμό και ουσιαστικά εκμηδενίστηκαν οι πιθανότητες διπλού.

Πρώτος σκόρερ για το τριφύλλι ο Ρίβερς με 15 πόντους (3/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα), 13 είχε ο Παππάς, 12 ο Γκιστ με 11 ριμπάουντ, 11 ο Νίκολς αλλά με το… κρίσιμο χαμένο τρίποντο, 10 ο Καλάθης (3/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα) με 12 ασίστ. Από πλευράς νικητών, 17 πόντους σημείωσε ο Ερτέλ (7/15 σουτ), 12 με 11 ριμπάουντ είχε ο Ντάνστον που μετά το 20’… αναγεννήθηκε, 15 πόντους και 13 «σκουπίδια» κατέγραψε… αθόρυβα ο Χάνεϊκατ, ενώ 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ είχε ο Μπράουν, δείγμα και της υπεροχής που είχαν οι Τούρκοι στους αιθέρες.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods αφήνει πίσω του την αποψινή χαμένη ευκαιρία και στρέφει την προσοχή του στην αναμέτρηση της επόμενης εβδομάδας, όταν και θα υποδεχθεί την Μακάμπι Τελ Αβίβ (κι ενώ θα ακολουθήσει ο Ολυμπιακός).

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-42, 53-53, 70-70κ.α., 77-77α' παρ., 91-83β' παρ.
Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Τόμας 13 (3), Χάνεϊκατ 15 (1 τρίπ., 13 ριμπ.), Μπαλμπάι, Μπράουν 11 (11 ριμπ.), Οσμάν 5 (1), Κότον 9 (1), Γκρέιντζερ 7 (1), Όμιτς 2, Ερτέλ 17 (2), Ντάνστον 12 (11 ριμπ.).
Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5, Νίκολς 11 (3), Ρίβερς 15 (3), Μποχωρίδης 3 (1), Φώτσης 3 (1), Παππάς 13 (2), Φελντέιν 4, Γκιστ 12 (11 ριμπ.), Μπουρούσης 7, Καλάθης 10 (6 ριμπ., 12 ασ.).