Ναχαρίγια - Άρης 53-85: Συνεχίζει αήττητος…

Ο Άρης επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του κόντρα στη Ναχαρίγια, επικρατώντας με 85-53 και κάνοντας το 3/3 στο Basketball Champions League

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δυο ομάδων είναι δεδομένη. Όπως δεδομένη ήταν και η διάθεση του Άρη να «καθαρίσει» από νωρίς το ματς με τη Ναχαρίγια. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν το απόλυτο αφεντικό από τα πρώτα λεπτά του ματς κι έφτασε στην εύκολη νίκη, κάνοντας το 3/3 στον Α' όμιλο του Basketball Champions League κι αφήνοντας τους Ισραηλινούς χωρίς νίκη στη διοργάνωση.

Ο αγώνας
Ο Άρης επέβαλε τον ρυθμό του στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους Ισραηλινούς, προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων (4-14, 6'58") με τον Κάμινγκς κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ του 6-19 υποχρεώνοντας τη Ναχαρίγια σε 2/15 σουτ εντός πεδιάς! Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι σούταραν 2/11 δίποντα και 0/4 τρίποντα ενώ υπέπεσαν σε 8 λάθη σε αυτό το διάστημα κόντρα στον Άρη που βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Τζένκινς και τον Μαρμπλ.

Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο Άρης διατηρούσε σταθερά διψήφια διαφορά πόντων. Ο Μπράουν μείωσε σε 23-36 στα 2'58" για το φινάλε του ημιχρόνου ενώ ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 27-40. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη είχαν 50% στα δίποντα (10/20) ενώ η τριπλέτα των Μαρμπλ (11π.), Ντραγκίσεβιτς (9π.) και Κάμινγκς (6π., 5ασ.) έκανε τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Κάμινγκς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και έστειλε τη διαφορά στο +20 (27-47), ο Μπερ Άβεν μείωσε σε 31-52 όμως ο Τζένκινς σκόραρε πέντε σερί πόντους και μείωσε σε 31-57. Το τρίποντο του Ζάρα διαμόρφωσε το 42-66 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος για τον Άρη που έκανε επιμέρους σκορ 26-15. Η διαφορά επέτρεψε στον Δημήτρη Πρίφτη να ρίξει στο παρκέ τους Φλιώνη, Χρηστίδη ενώ ο Άρης έφτασε εύκολα στη νίκη με το υπέρ του 53-85.
Τα δεκάλεπτα: 6-19, 27-40, 42-66, 53-85.