Το ντέρμπι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άρη ήταν το μεγάλο ζευγάρι που βγήκε από την κληρωτίδα της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Η κλήρωση επεφύλασσε δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια για Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό (με Πανθρακικό και ΟΦΗ αντίστοιχα) ενώ η τυχερή της… παρέας ήταν η ΑΕΚ που κληρώθηκε να αντιμετωπίσει στο ΟΑΚΑ την Κέρκυρα.

ΠΑΟΚ-Αρης
ΑΕΚ-Κέρκυρα
Αστέρας-Ηρακλής
Πανσερραϊκός-Λάρισα

Τα παιχνίδια είναι μονά και θα διεξαχθούν στις 14 και στις 21/ Ιαννουαρίου (τα μισά στην –πρώτη ημερομηνία και τα υπόλοιπα στη δεύτερη ). Σε περίπτωση ισοπαλίας, θα γίνει επαναληπτικός στην έδρα του φιλοξενούμενου του πρώτου αγώνα.

Με γκολ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων η Τσέλσι στέρησε την πρώτη νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» από το 2012 - Χαμός στους πάγκους στο φινάλε, προκάλεσε τον Μουρίνιο μέλος του επιτελείου του κόουτς των Λονδρέζων!

037a5ee0-panathinaikos-bench-thema-score-625x375

Ο Τσάβι Πασκουάλ θέλει να δημιουργήσει έναν Παναθηναϊκό με πολλούς πρωταγωνιστές και η στατιστική τον δικαιώνει! Στις πρώτες τρεις αγωνιστικές οι “πράσινοι” είναι η ομάδα με τον μεγαλύτερο επιθετικό πλουραλισμό σε ολόκληρη την Ευρωλίγκα.

Real

Νέα ήττα (με τη βοήθεια και του VAR) με 1-2 μέσα στο Σαντιάγο Μπερναμπέου από τη Λεβάντε, με τον Χουλέν Λοπετέγκι πλέον στο χείλος του γκρεμού! - Τρία δοκάρια για τους «Μερένχες», οι οποίοι έσπασαν αρνητικό ρεκόρ με 481 λεπτά χωρίς γκολ