Η Φενέρ 1-0 τη Μονακό, κέρδισε 95-91 στην παράταση στο Μόντε Κάρλο

Η Φενέρμπαχτσε με την τετράδα των Χέις - Ντέιβις, Ντόρσεί, Καλάθη και Σέστινα να πετάει... φωτιές, έκανε το break στο Μονακό και με το καλημέρα άλλαξε τους συσχετισμούς στο συγκεκριμένο ζευγάρι

28628269
Η Μονακό επέβαλλε πλήρως το ρυθμό της στο πρώτο ημίχρονο του Game 1 στο Πριγκιπάτο. Δεν περιόρισε τόσο την επιθετικότητα της Φενέρ, αλλά στηρίχθηκε στην κακή αμυντική λειτουργία της τουρκικής ομάδας και τα δικά της ποσοστά σε δίποντα (52.6%) και τρίποντα (62.5%).

Από το ρευστό 5-4, η Μονακό βρήκε σκορ, αρχικά ξέφυγε 14-4 και στη συνέχεια με 21-8, με τη Φενέρ να... ψάχνεται στο παρκέ και στις δύο πλευρές.

Η Μονακό κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους, αφού πότε ο Μάικ Τζέιμς, πότε ο Έλι Οκόμπο, της έδιναν λύσεις. Παράλληλα, ο Τζον Μπράουν, εκτός από τους 6 πόντους του, ήταν άψογος στα αμυντικά του καθήκοντα.

Η Φενέρ άλλαξε την αφήγηση του αγώνα στο δεύτερο μέρος. Έσφιξε την άμυνά της, βρήκε σκορ και με επί μέρους 11-4 μείωσε σε 50-48!

Η Μονακό έπαθε στο δεύτερο ημίχρονο, ό,τι προκάλεσε στη Φενέρ στο πρώτο ημίχρονο. Από το 49-45 και μέχρι το 55-53, η Μονακό σκοράρει μόνο με βολές.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους κατάφερε να μειώσει μέχρι και τον πόντο (58-57), η Μονακό προηγήθηκε με 61-57, προτού το τρίποντο buzzer beater του Καλάθη, διαμορφώσει το σκορ σε 61-60.

Και μία περίοδο για να κριθεί ο νικητής. Ένα μίνι σερί 5-0 από τον Οκόμπο (δίποντο, τρίποντο) έφερε τη Μονακό στο +4 (66-62) και ενώ η Φενέρ έχει πάρει το πρώτο προβάδισμα (61-62) μετά το 0-2 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Το έναυσμα του Οκόμπο ακολούθησαν οι υπόλοιποι και η Μονακό, έχοντας το μπόνους των βολών για τα τελευταία 7:23 του αγώνα, κατάφερε να αποσπαστεί με εννιά πόντους (72-63).

Και ενώ η Μονακό έδειχνε να ελέγχει το ματς, ήρθε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ. Δύο απανωτά τρίποντα, μέσα στο 8-0 σερί των Τούρκων, έκαναν το ματς ξανά ντέρμπι (74-73).

Ο Καλάθης αστόχησε σε ζευγάρι βολών στο 76-75, 2:08 πριν το φινάλε, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ευστόχησε σε φλόουτερ για το 76-77. Και αφού η Μονακό αστόχησε ξανά, ο Χέις - Ντέιβις με γκολ φάουλ αύξησε και άλλο το τουρκικό προβάδισμα (76-80).

O Μπλόσομγκειμ μείωσε με τρίποντο σε 79-80, η Φενέρ αστόχησε και ο Ντιαλό κέρδισε φάουλ για βολές: 2/2 και 81-80! Ο Καλάθης πήγε στις βολές, ευστόχησε μόνο στη μία (81-81).

Ο Τζέιμς ανέλαβε την επίθεση και αστόχησε. Ο Γκούντουριτς θέλησε να δώσει το διπλό στη Φενέρ, αλλά το άστοχο δίποντο που επιχείρησε, έφερε την παράταση.

Η παράταση
Ο Καλάθης εξιλεώθηκε για τις άστοχες βολές, αφού με ένα δικό του τρίποντο από την κορυφή της ρακέτας, διαμόρφωσε το 82-84 και αφού η Μονακό αστόχησε, ο Χέις Ντέιβις με νέο τρίποντο έκανε το σκορ 82-87.

Η Μονακό απάντησε, αλλά ο Χέις Ντέιβις είχε και άλλα... καύσιμα: Τρίποντο ξανά για το 84-89, προτού ο Οκόμπο κρατήσει ζωντανή την ομάδα του.

Ο Καλάθης συνέχισε, αυτή φορά είχε 2/.2 βολές (89-91) και ο Σεστίνα με τρίποντο από τη γωνία έφερε τη Φενέρ στο +8 (86-94), 1:13 για το τέλος της παράτασης.

Ο Μοτιεγιούνας μείωσε σε 88-94, ο Ντόρσεί έκανε λάθος και στην εξέλιξη ο Νταιλό πήρε το φάουλ και τις βολές. Αστόχησε στην πρώτη, ευστόχησε στη δεύτερη για το 89-94.

Ο χρόνος έφτασε στα 29.9 δεύτερα, προτού η Μονακό οδηγήσει τον Ντόρσεϊ στις βολές. Έκανε το 89-95, αλλά η Μονακό με αιφνιδιασμό έκανε το 91-95. Ο Μαντάρ είχε 0/2 βολές, ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο, με τον Σεστίνα να αστοχεί σε δύο βολές. Αλλά μικρή σημασία είχε, αφού η Μονακό δεν κατάφερε να σκοράρει.

Ευρωεκλογές: Γιατί «έκοψε» ο Άρειος Πάγος τους «Σπαρτιάτες» και άλλα 14 κόμματα

Σαρηγιάννης: Περιμένουμε να δούμε νέο επεισόδιο με την αφρικανική σκόνη στα μέσα Μαΐου

Πληρωμές με κάρτα στα λεωφορεία express του αεροδρομίου - Μέχρι τέλος του έτους σε τρόλεϊ, μετρό, τραμ