Σανς - Κινγκς 119-117: «Αυτοκτόνησαν» και... χάλασαν την καλύτερη βραδιά του Βεζένκοβ (vid)

Με τον Σάσα Βεζένκοβ να ισοφαρίζει το ρεκόρ καριέρας του στο ΝΒΑ, οι Σακραμέντο Κινγκς πέταξαν στα σκουπίδια διαφορά 22 πόντων στην 4η περίοδο και γνώρισαν την ήττα στο Φοίνιξ με 119-117

vezeknov
Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι Σακραμέντο Κινγκς θα έπαιρναν τη νίκη στο «Footprint Center» της Αριζόνα με τον Σάσα Βεζένκοβ να πραγματοποιεί ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του (αν όχι το καλύτερο) στο ΝΒΑ, στα τελευταία οκτώ λεπτά ήρθαν τα πάνω-κάτω!

Συγκεκριμένα η ομάδα της Καλιφόρνια είχε προβάδισμα 22 πόντων (109-87) στα 8:22 πριν από το τέλος του αγώνα, το οποίο κατάφεραν -γιατί περί κατορθώματος πρόκειται- να το απωλέσουν σε χρόνο dt. Οι Σανς πραγματοποίησαν επικό come back, δεν τα παράτησαν ποτέ και με δύο βολές του Κέβιν Ντουράντ στα 1.6'' πήραν την ανέλπιστη, όσο και παλικαρίσια, νίκη.

Phoenix Suns vs Sacramento Kings Full Game Highlights | January 16, 2024 | FreeDawkins

Ξανά στο Φοίνιξ το καλύτερο παιχνίδι του Βεζένκοβ

Και μάλιστα σε μια βραδιά όπου ο Σάσα Βεζένκοβ ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στο ΝΒΑ. Σύμπτωση; Και πάλι κόντρα στους Σανς. Και πάλι μέσα στο Φοίνιξ. Ο MVP της Euroleague για τη σεζόν 2022-23 αγωνίστηκε 18 λεπτά και είχε 14 πόντους με 4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Συγκεκριμένα είχε σημειώσει και πάλι 14 πόντους πριν από έναν μήνα στο Φοίνιξ, μόνο που τότε οι Κινγκς είχαν καταφέρει να πάρουν τη νίκη.

Για τους γηπεδούχους οι οποίοι «έτρεξαν» ένα επιμέρους 30-6 (!) μέχρι να κάνουν την ολική ανατροπή και να πάρουν προβάδισμα με 117-115 (σ.σ. για να ακολουθήσουν καλάθι του Φοξ και οι βολές του Ντουράντ για το τελικό σκορ), ο Γκρέισον Άλεν ήταν ο πρώτος σκόρερ με 29 πόντους και 9/14 τρίποντα, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε με τη σειρά του 27 πόντους με 4/8 τρίποντα.

Συνολικά οι Σανς είχαν 17/37 σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα, με τους Μπούκερ (16π.), Γκόρντον (13π.), Μπιλ (13π.) και Νούρκιτς (10π., 15ριμπ.) να συμπληρώνουν ιδανικά το επιθετικό παζλ της ομάδας τους.

Ο Ντε'Ααρον Φοξ είχε 33 πόντους με 12/24 εντός παιδιάς για λογαριασμό των Σακραμέντο Κινγκς, ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις τελείωσε το παιχνίδι με triple double έχοντας 21 πόντους, 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-39, 51-68, 84-96, 119-117.

Έκρηξη έξω από ναυτιλιακή εταιρεία στον Πειραιά

Survivor 2024: Οι Διάσημοι νικητές στη λάσπη, οι τέσσερις υποψήφιοι προς αποχώρηση – Δείτε βίντεο

Βίντεο: Έλληνας νοσηλευτής στην Ιρλανδία λέει ότι πληρώθηκε 500 ευρώ καθαρά για 12ωρη βάρδια την ημέρα των Χριστουγέννων