Κύπελλο Ισπανίας: Ο Μοράλες έσωσε τη Βιγιαρεάλ απ' το «κάζο» στο ντεμπούτο του Μαρθελίνο - Δείτε τα γκολ

Στο ντεμπούτο - επιστροφή του Μαρθελίνο το «κίτρινο υποβρύχιο» χρειάστηκε γκολ στο 88’ και παράταση για να αποκλείσει στον δεύτερο γύρο του Copa del Rey τη Σαμόρα με 2-1

MixCollage-23-Nov-2023-01-20-AM-3484
Η επιστροφή του Μαρθελίνο Τοράλ στον πάγκο της Βιγιαρεάλ (αντιπάλου του Παναθηναϊκού στην 5η αγωνιστική του Europa League), λίγο έλειψε να συνοδευτεί από ένα απίστευτο «κάζο» κι έναν ατιμωτικό αποκλεισμό στον 2ο γύρο του Κυπέλλου Ισπανίας, απ' την Σαμόρα της 4ης κατηγορίας, όμως λίγο πριν το... μοιραίο για τα «κίτρινα υποβρύχια», επενέβη ο Χοσέ Λουίς Μοράλες κι οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 2-1 στην παράταση.

Η Σαμόρα έβαλε εξαρχής... δύσκολα στη Βιγιαρεάλ κι αφού κράτησε το «μηδέν» στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε στο 49' με το γκολ του Ετσαμπούρου.

Ο Μαρθελίνο έκανε μαζεμένες αλλαγές για να «ζωντανέψει» την ομάδα του, όμως τη λύση την έδωσε ο «γερόλυκος» Μοράλες στο 88' στέλνοντας το ματς στην παράταση (1-1).

Στο έξτρα 30λεπτο, ο 36χρονος μέσος σημείωσε και το γκολ της νίκης για τη Βιγιαρεάλ στο 96' προσφέροντας τεράστια ανακούφιση σε τεχνικό τιμ και συμπαίκτες, προτού αποσυρθεί στον πάγκο στο 108' .

Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του στον πάγκο των «κίτρινων υποβρυχίων» ο Μαρθελίνο χρησιμοποίησε σε διάταξη 4-5-1 τους: Ρέινα - Αλτιμιρα, Αλμπιόλ (46' Φόιθ), Κουένκα, Πεδράθα (46' Μπαένα) - Κίκο (72' Αχομάτς), Παρέχο, Κομεσανά (61' Καπουέ), Τριγκιέρος (61' Ζεράρ Μορένο), Αλμπέρτο Μορένο - Μοράλες (108' Πασκουάλ).