League Cup, Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 2-3: «Πράσινο» προβάδισμα τίτλου - Δείτε βίντεο

Ο Παναθηναϊκός στη ρεβάνς της Μεγάλης Τετάρτης στο ΟΑΚΑ θέλει νίκη με οποιαδήποτε διαφορά σετ - Οι Πειραιώτες θέλουν για το τρόπαιο νίκη με 3-0 ή 3-1, ενώ με 3-2 θα υπάρξει χρυσό σετ

Collage_Maker-09-Apr-2023-01-24-AM-3511
Μετά από συνεχόμενα άσημα αποτελέσματα και έχοντας μείνει εκτός από τελικούς του Challenge Cup, του Κυπέλλου, αλλά και του Πρωταθλήματος, ο Παναθηναϊκός έψαχνε στο League Cup μια αντίδραση. Μια αντίδραση που βρήκε στο Ρέντη, με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να επικρατεί με 3-2 (17-25, 25-19, 25-21, 15-25, 10-15) του Ολυμπιακού και να αποκτά προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό της διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι» στη ρεβάνς της Μεγάλης Τετάρτης στο ΟΑΚΑ θέλει για να κατακτήσει το League Cup νίκη με οποιαδήποτε διαφορά σετ. Όσον αφορά τους Πειραιώτες θέλουν για το τρόπαιο νίκη με 3-0 ή 3-1, ενώ αν κερδίσουν με 3-2 θα υπάρξει χρυσό σετ που θα κρίνει το ποιος θα σηκώσει την κούπα.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-crrofbhmqo01)

Με περίπατο το 0-1
Ο Παναθηναϊκός ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο σετ. Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυνατά, πίεσαν στο σερβίς, έκλεισαν εξαιρετικά στο μπλοκ και κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη διαφορά που έφτασε τους 11 πόντους (9-20). Στο σημείο εκείνο οι Πειραιώτες κατάφεραν με τον Ιντάλγκο στο σερβίς να κάνουν ένα 5-0 και να μειώσουν στους 6, αλλά εκεί και πάλι η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέβασε την απόδοσή της φτάνοντας έτσι με χαρακτηριστική άνεση στο 0-1.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-crrln58dvm1l)

Συνεχόμενα λάθη και 1-1
Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα πολλά λάθη των αντιπάλων του και να φτάσει στο 1-1. Λάθη που ξεκίνησαν από την αρχή όταν σε φιλέ των «ερυθρολεύκων» οι «πράσινοι» δεν σταμάτησαν την φάση για να πάρουν βίντεο τσεκ και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Ρανγκέλ διαμαρτυρήθηκε χωρίς λόγο και δέχθηκε κόκκινη κάρτα. Οι Πειραιώτες πήραν ένα προβάδισμα που έφτανε τους 2 πόντους, στο 10-8 οι «πράσινοι» κατάφεραν να προηγηθούν, ωστόσο η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι στο 12-12 με ένα 5-0 πήραν μεγτάλο προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν εκ νέου σε 17-15 και 20-18, αλλά με συνεχόμενα λάθη έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να κάνουν με άνεση το 1-1.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-crrm0u8eczbd)

Καλύτερος ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα
Και στο 3ο σετ είδαμε ένα ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μέχρι το 11-11. Στο σημείο εκείνο με όπλο το σερβίς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα 4 πόντων (17-13). Ένα προβάδισμα που κράτησαν ως το τέλος, καθώς όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 2, ο Ερνάντες έχασε δύο φορές κόντρα επίθεση. Έτσι οι πιο ψύχραιμοι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι κατάφεραν με επίθεση από το κέντρο του Λινάρδου να κάνουν το 25-21 και το 2-1.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-crrmnnml9pjl)

Μόνο ο Παναθηναϊκός στο 4ο και 2-2
Στο 4ο σετ δεν χρειάζεται η παραμικρή ανάλυση καθώς η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες, όσον αφορά φυσικά το συγκεκριμένο σετ ήταν τεράστια. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά και κατάφεραν με το καλημέρα να πάρουν μια διαφορά 5 πόντων (3-8). Μια διαφορά που όχι μόνο κράτησαν αλλά αύξησαν, με τον Ρανγκέλ να είναι ασταμάτητος στο διάστημα αυτό. Οι Πειραιώτες που είδαν τον Στερν να βγαίνει εκτός λόγω ενοχλήσεων και στην συνέχεια να μπαίνει και πάλι, δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να αντιδράσουν, με το 2-2 να έρχεται με χαρακτηριστική ευκολία.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-crrnewiaje7d)

Όλα κρίθηκαν στο 7-7
Έτσι πήγαμε στο τάι μπρέικ όπου είχαμε ένα μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στους «αιώνιους». Ένα ντέρμπι που ως το 7-7 είχαμε 7 ισοπαλίες, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει. Στο διάστημα αυτό όμως πήγε στο σερβίς ο Κόβαρ και όλα τελείωσαν. Με ένα 4-0 σερί έγινε το 7-11 με τον Παναθηναϊκό στην συνέχεια να φτάνει με χαρακτηριστική άνεση στην κατάκτηση της νίκης που όπως αναφέραμε του δίνει μεγάλο προβάδισμα κατάκτησης του League Cup.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-crro00qnxjmx)

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ερνάντες με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Κόβαρ με 20, ο Ρανγκέλ με 13 και ο Πετρέας με 11. Για τους ηττημένους οι Στερν και Ιντάλγκο είχαν από 19 και ο Παγένκ 11.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βελώνης. Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Καπότης, Ζαρμπίνης. Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 1-10, 6-16, 14-21, 17-25

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-19

3ο σετ: 5-8, 16-12, 21-18, 25-21

4ο σετ: 3-8, 9-16, 11-21, 15-25

5ο σετ: 5-4, 7-10, 8-12, 10-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 11 άσσοι, 52 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 16 άσσοι, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (17-25, 25-19, 25-21, 15-25, 10-15) σε 126΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 11π. (6/10επ., 5 άσσοι), Στερν 19 (16/36επ., 3 άσσοι), Κουμεντάκης 8 (7/20επ., 1 μπλοκ, 50%υπ., 38%αρ.), Τράβιτσα, Λινάρδος 8 (4/6επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (16/27επ., 3 άσσοι, 46%υπ., 40%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 23%υπ., 14%αρ.), Ζουπάνι 2 (2/8επ.), Δαλακούρας 1 (1/2επ., 80%υπ., 40%αρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 20π. (13/24επ., 1 μπλοκ, 6 άσσοι, 56%υπ., 44%αρ.), Πετρέας 11 (4/7επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι), Γιάκομπσεν 2 (0/1επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (8/15επ., 5 μπλοκ), Φράγκος 9 (6/20επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 40%υπ., 29%αρ.), Ερνάντεζ 21 (18/34επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. - 52%υπ., 39%αρ.), Μπάσης 2 (2 άσσοι).

Εκλογές στην Τουρκία: Αμφίρροπη μάχη Κιλιντσντάρογλου με Ερντογάν - Όλα δείχνουν και δεύτερο γύρο

Εκλογές 2023 - Δημοσκόπηση GPO: Στις 4,8 μονάδες η διαφορά από τον ΣΥΡΙΖΑ - Όχι σε πρωθυπουργό «άγνωστο Χ» λέει το 80%

Βενσάν Κασέλ: Ο άντρας που απάτησε την Μπελούτσι και «έσβησε» την Κουνάκεϊ