Ευρωμπάσκετ 2022, Ουκρανία - Πολωνία 86-94: Προκρίθηκε στους «8» και παίζει με Σλοβενία

Με κορυφαίους τους Σλότερ και Πονίτκα η Πολωνία επέστρεψε στους «8» του Ευρωμπάσκετ για πρώτη φορά μετά το 1997

26176396
Η Πολωνία επιβίωσε στο πιο ανοικτό ζευγάρι της φάσης των «16» του EuroBasket 2022 επικρατώντας της Ουκρανίας με σκορ 94-86.

Το ματς ακολούθησε τη... συνταγή των χθεσινών αγώνων, κρίθηκε στο φινάλε. Με τους Πολωνούς να διαθέτουν δύο ήρωες: Τον Έι Τζέι Σλότερ (24π.) και τον Ματέουζ Πονίτκα, ο οποίος άφησε πίσω του το κακό πρώτο ημίχρονο και διέλυσε τους Ουκρανούς στο 2ο (18 από τους 22 πόντους του).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmtk73n8snoh)

Επόμενος αντίπαλος για τους Πολωνούς, η Σλοβενία. Πάντως, αυτή είναι η πρώτη παρουσία των Πολωνών στους «8» ενός Eurobasket μετά το 1997.

Η Πολωνία ξεκίνησε το ματς με τον Ματέουζ Πονίτκα σε ρόλο μαέστρου (και παρά την παρουσία του Έι Τζέι Σλότερ στην πεντάδα) και την άμυνα να δίνει αρκετές λύσεις (2 κλεψίματα στα πρώτα τρία λπετά του αγώνα).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmtk6a8fd86h)

Στην εξέλιξη του αγώνα ο Σλότερ ήταν αυτός που ανέλαβε το ρόλο τόσο του ηγέτη, όσο και του εκτελεστή, έχοντας 16 πόντους και 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, μετά από δύο δεκάλεπτα.

Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου στη σύγκριση της ισχύς των Ουκρανών μέσα στη ρακέτα (12 έναντι 6 πόντων) και τα τρίποντα των Πολωνών (8/16, 50%), υπερίσχυσε το δεύτερο και έδωσε στην ομάδα του Ιγκόρ Μίλιτσιτς ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων (24-21).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmtjsygfelgp)

Η Ουκρανία βελτίωσε το ποσοστό της από την περιφέρεια, κυρίως με την είσοδο του Σάνον, προηγήθηκε με 31-29, αλλά η Πολωνία έτρεξε ένα μίνι σερί 6-0, παίζοντας παράλληλα και καλή άμυνα.

Για να μην αδικήσουμε καμία ομάδα, μετά από 14 λεπτά αγώνα, η Ουκρανία είχε κάνει 5 κλεψίματα και η Πολωνία 4.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmtioezzvc09)

Ο Πονίτκα το παράκανε με προσωπικές ενέργειες, τη στιγμή που η Ουκρανία πετυχαίνει το ένα άλει ουπ μετά το άλλο. Ωστόσο, η διαφορετική προσέγγιση δεν σημαίνει ότι κάποια από τις δύο ομάδες πήρε προβάδισμα νίκης.

Δύο απανωτά τρίποντα, ένα απ' τον Μπομπρόφ και το άλλο από τον Μπλίζνιουκ έφεραν την Ουκρανία στο 44-37, λίγο πριν το ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η Ουκρανία με αιχμές τους Λεν και Μιχάιλιουκ απέκτησαν προβάδισμα μέχρι και 7 πόντους (59-52), όμως ένα γρήγορο 10-0 των Πολωνών έφερε το ματς στο 62-59.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmtimpyissap)

Η ώρα του Πονίτκα
Το φινάλε της 3ης προμήνυε ένα αμφίρροπο φινάλε που μύριζε ακόμη και... παράταση.

Στα πρώτα δύο λεπτά της τελευταίας περιόδου το προβάδισμα άλλαξε χέρια τρεις φορές, με τον Ιβάν Τσατσένκο και τα δύο τρίποντά του να δίνουν ανάσα στην Ουκρανία που έμοιαζε να έχει εγκλωβιστεί στο παιχνίδι κοντά στο καλάθι.

Συνολικά, μετά από 33' αγώνα, το προβάδισμα είχε αλλάξει 11 φορές, ενώ υπήρχαν και ισάριθμες ισοπαλίες!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmtik7eahqoh)

Από το ισόπαλο 76-76 ο Πονίτκα βγήκε μπροστά. Σημείωσε πέντε σερί πόντους, ενώ έδωσε την ασίστ στο τρίποντο του Σοκολόφσκι που έκανε το σκορ 84-78.

Ο Πονίτκα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό: Τρίποντο για το 87-78 και ενώ το ματς είχε μπει στα τελευταία τέσσερα λεπτά. Στο πρώτο ημίχρον είχε μόλις 4 πόντους, ενώ τελείωσε το ματς με 22, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ!

Ένα ακόμα φινάλε-θρίλερ
Και εκεί που το ματς έμοιαζε να γέρνει προς την πλευρά της Πολωνίας, η Ουκρανία έκανε ένα μίνι σερί 6-0 (87-84).

Δύο βολές του Μιχάιλιουκ, που πήρε μπροστά στο τέλος, παρά τα 0/7 τρίποντα, έφεραν το ματς στο δίποντο (88-86).

Τα επόμενα δεύτερα είχαν αρκετά λάθη: Χαμένη επίθεση της Πολωνίας, άστοχο λέι απ του Μιχάιλιουκ, άστοχο λέι απ σε αιφνιδιασμό του Ζισκόφσκι.

Όμως οι Πολωνοί άρπαξαν το επιθετικό ριμπάουντ (το 13ο του αγώνα) και ο Σλότερ κέρδισε φάουλ. Οι δύο εύστοχες βολές του διαμόρφωσαν το σκορ σε 90-86, με 30.3 στο ρολόι.

Ο Σάνον αστόχησε σε τρίποντο, η κατοχή κρίθηκε με βελάκι (από τζάμπολ) και οι Πολωνοί αγκάλιασαν τη νίκη πρόκριση!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο κερδισμένο επιθετικό ριμπάουντ των Πολωνών, μετά από χαμένο αιφνιδιασμό, το οποίο έφερε δύο βολές στον Σλότερ για το 90-86.

MVP's: O Έι Τζέι Σλότερ για το πρώτο ημίχρονο και ο Ματέουζ Πονίτκα για το δεύτερο. Ο Αμερικανός τελείωσε το ματς με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ο Πολωνός με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Μπόλικη δουλειά από Σοκολόφσκι και Μπαλτσερόφσκι.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Η Ουκρανία περίμενε περισσότερα από τον Μιχάιλιουκ. Είχε 12 πόντους με 0/8 τρίποντα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 42 ριμπάουντ της Πολωνίας, τα 13 επιθετικά.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ήταν το ματς των «16» δίχως φαβορί. Οι Πολωνοί έδειξαν περισσότερο προσηλωμένοι στο στόχο τους, ειδικά όταν ο Πονίτκα σταμάτησε να «βασανίζει» την μπάλα και φυσικά έδωσε πόντους. Η Ουκρανία απέδειξε ξανά, όπως και στο Μιλάνο, ότι είναι μία ομάδα που χάνει δύσκολα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 45-42, 67-69, 86-94.

Η ιστορία του «Λίθου του Πεπρωμένου» που θα ταξιδέψει από τη Σκωτία στο Λονδίνο για τη στέψη του Καρόλου

Μητσοτάκης στη ΔΕΘ: Η Τουρκία ανατίναξε τις γέφυρες επικοινωνίας, δεν είπα εγώ Ερντογάν γιοκ

Δένδιας κατά Τουρκίας: Πηγή εντάσεων και αστάθειας η παραβίαση των κανόνων του Διεθνούς Δικαίου