Stoiximan Basket League, Λάρισα - Παναθηναϊκός 74-62: Το έκανε ξανά και έστειλαν σε 5ο παιχνίδι τους ημιτελικούς

Η φοβερή Λάρισα κέρδισε για δεύτερη φορά τον θλιβερό Παναθηναϊκό σε διάστημα μίας εβδομάδας (74-62) και μπήκε πλέον δυνατά στη διεκδίκηση της πρόκρισης στους τελικούς της Basket League - Στο 2-2 η σειρά και όλα θα κριθούν την Τετάρτη στον 5ο ημιτελικό - Ένταση στο φινάλε, εκτός εαυτού ο Βόβορας - Παράπονα από τους πράσινους για τη διατησία

5617635
Η Λάρισα έδωσε και πάλι ένα γερό μάθημα στον τραγικό Παναθηναϊκό, τον οποίο και απειλεί άμεσα με αποκλεισμό από τους τελικούς της Basket League!

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού έφερε παλικαρίσια τη σειρά στα ίσια (2-2) και πλέον η πρόκριση θα κριθεί σε 5ο παιχνίδι την ερχόμενη Τετάρτη (8/6, 19:30) στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Λίγο πολύ το ξεκίνημα του αγώνα θύμιζε σε μεγάλο βαθμό το δεύτερο κατά σειρά παιχνίδι των ημιτελικών στο κλειστό της Νεάπολης. Η Λάρισα «έβγαλε» περισσότερη ενέργεια, οι παίκτες του Τακιανού ήταν πιο μαχητικοί, η «ζώνη» 2-1-2 φαινόταν απροσπέλαστο βουνό για τους «πράσινους» και κάπως έτσι άρχισε να παίρνει διαφορά στο σκορ δυσκολεύοντας κάθε κατοχή των φιλοξενούμενων.

Συγκεκριμένα βρέθηκαν οι Θεσσαλοί από νωρίς στο +11 (17-6 στο 8') και έλεγχαν απόλυτα το ματς έως και το τέλος της πρώτης περιόδου (19-11). Οι αριθμοί «έλεγαν» την αλήθεια καθώς ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 5/16 εντός παιδιάς και 3 λάθη, ενώ οι γηπεδούχοι 8/15 και τρία ριμπάουντ περισσότερα (11 έναντι 8).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ckidy73l0ud5)

Στη συνέχεια το σκηνικό άρχισε να αλλάζει. Πρώτα δια χειρός Ντάριλ Μέικον, ο οποίος ήταν εκείνος που προσπάθησε να... ξαναβάλει τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι μειώνοντας στους τέσσερις πόντους (22-18 στο 13').

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ckiegdyvhnsp)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ckie806v8n01)

Βέβαια το θέαμα στο παρκέ ήταν κάτι παραπάνω από... αποκρουστικό, με φάσεις που κάλλιστα θα μπορούσαν να ήταν υποψήφιες για «Shaqtin' A Fool». Πιο πολύ... αντιμπάσκετ παιζόταν στη Νεάπολη Λάρισας, παρά... μπάσκετ. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν την διαφορά στο +6 (29-23 στο 17') αλλά μ' ένα 7-0 στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο μισό του ματς έχοντας το προβάδισμα με 30-29.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ckidzktd4fwp)

Ένα ημίχρονο το οποίο δεν υπάρχει κανένας λόγος να θυμάται κάποιος. Οι γηπεδούχοι (Μούντι 8π., Κρουμπάλι 5π., 9ριμπ.) είχαν 11/21 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/12 βολές, 14-8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 10 λάθη, ενώ το «τριφύλλι» (Κασελάκης 6π., Παπαπέτρου 6π., Μέικον 5π.) μέτρησε έως εκείνο το σημείο 10/22 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 4/10 βολές, 9-9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα και 6 λάθη.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ckidq30qf355)

Στην 3η περίοδο οι «πράσινοι» έφτασαν τον δείκτη του σκορ και στο +6 (29-35) και έδειχναν να έχουν αλλάξει τα δεδομένα του ματς. Όχι, όμως, για πολύ. Η Λάρισα αποδείχθηκε... πολύ σκληρή για να «πεθάνει». Τα τρίποντα του Ζάρα, σε συνδυασμό με την μαχητικότητα του Κρουμπάλι κράτησαν την ομάδα τους μέσα στο σκορ (40-40 στο 25') ενώ την έφεραν και στο +6 (51-45) στο 27'. Ουσιαστικά οι γηπεδούχοι είχαν πραγματοποιήσει επιμέρους σκορ 22-6, με το 3ο δεκάλεπτου να ολοκληρώνεται στο 52-50. Έως την 3η περίοδο οι πράσινοι μετρούσαν μόλις 39% στα σουτ εντός παιδιάς (19/48) εκ των οποίων 3/19 τρίποντα. Αν μη τι άλλο ήταν απόρροια της καλής και δυνατής άμυνας των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν και εκείνοι από τη πλευρά τους χαμηλό ποσοστό με 19/47 σουτ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ckie67q1fvnd)

Στο ξεκίνημα της 4ης και τελευταίας περιόδου ο Νεμάνια Νέντοβιτς θυμήθηκε τα όσα είχε κάνει στην κανονική περίοδο και με συνεχόμενους πόντους βοήθησε τον Παναθηναϊκό να επιστρέψει στο παιχνίδι και να πάρει και προβάδισμα με 56-61 στο 32'. Με το σκορ στο 57-61 αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ο Παπαπέτρου με αποτέλεσμα να ανάψουν τα αίματα και να ανέβει η ένταση στο ματς. Η Λάρισα ισοφάρισε σε 61-61 στο 35' επαναφέροντας την αγωνία στο παιχνίδι. Έκτοτε το ματς έγειρε ολοκληρωτικά στην πλάστιγγα των φιλοξενούμενων. Η άμυνα των γηπεδούχων τσάκιζε κόκκαλα μετατρέποντας το ματς σε πραγματικό πάρτι για τους Θεσσαλούς, οι οποίοι με επιμέρους 13-1 έφτασαν στο τελικό 74-62.

Επεισόδιο με Βόβορα στο φινάλε

Το φινάλε του Game 4 ανάμεσα στη Λάρισα και τον Παναθηναϊκό είχε απίστευτη ένταση, με τον Γιώργο Βόβορα να γίνεται έξαλλος.

Ο Γιώργος Βόβορας διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές, μόλις τελείωσε το ματς, και ενώ είχε πάρει πορεία προς τα αποδυτήρια, διαπίστωσε ότι σε μία άλλη άκρη του γηπέδου ο Καράμπελας είχε έντονο διάλογο με τον Νεμάνια Νέντοβιτς.

Ο Βόβορας έγινε έξαλλος, ο Άρης Γκαμπέτας, τιμ μάνατζερ της Λάρισας επιχειρούσε να τον ηρεμήσει, αλλά ο Βόβορας του έλεγε σε έντονο ύφος να φύγει.
Την ίδια ώρα, σύμφωνα με την ΕΡΤ, ο Ιωάννης Παπαπέτρου εξέφρασε τα παράπονά του για τη συμπεριφορά των φιλάθλων, ενώ λίγο αργότερα - επίσης σύμφωνα με τη Δημόσια Τηλεόραση - ο Χάουαρντ Σαντ Ρος φαίνεται να πέταξε μία πετσέτα. Επικράτησε ένταση μέσα στη φυσούνα και χρειάστηκε να επέμβει η αστυνομία για να ηρεμήσει η κατάσταση!

«Βράζουν» οι «πράσινοι» για τη διαιτησία

Άπαντες στις τάξεις των «πρασίνων» είναι «πυρ και μανία» με την διαιτησία του αγώνα καθώς επικρατεί οργή για τα σφυρίγματα των Κορομηλά, Ζαχαρή και Κατραχούρα.

Συγκεκριμένα και σύμφωνα με τους ανθρώπους του «τριφυλλιού» υπάρχει αγανάκτηση για τα όσα συνέβησαν στη Λάρισα, ενώ μετά το τέλος του αγώνα ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε λόγο για «ντροπή» σχολιάζοντας μεταξύ άλλων τη δική του οπτική γωνία για τα γεγονότα στο κλειστό της Νεάπολης.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 29-30, 52-50, 74-62