Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στα ημιτελικά του Challenge Cup βόλεϊ ανδρών
Μετά από 13 χρόνια η ομάδα βόλεϊ ανδρών του Παναθηναϊκού προκρίθηκε ξανά σε ημιτελική φάση ενός Ευρωπαϊκού κυπέλλου καθώς αν και έχασε με 3-0 από την Τερουέλ στην Ισπανία, κατάφερε να επικρατήσει στο χρυσό σετ
Οι Ισπανοί με ηγέτη τον Βιλένα, εμφανίστηκαν πολύ καλύτεροι απ' ότι στον πρώτο αγώνα και επικράτησαν με 3-0, αλλά ενώ προηγήθηκαν με 6-3 στο χρυσό σετ οι πράσινοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή.
Με τα τρία πρώτα σετ να κυλούν με σχετική άνεση για την Τερουέλ, στο χρυσό σετ η ένταση χτύπησε κόκκινο με τους Ισπανούς να προηγούνται 4-3 και να φτάνουν στο 6-3 με υπέρβαση στον Ρανγκέλ και κόκκινη κάρτα στον Ανδρεόπουλο!
Κλείσιμο
Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 6-5 και το 9-7 έγινε 9-10 για το πρώτο προβάδισμα του ΠΑΟ, ενώ στο 10-11 είχαμε νέα ένταση με τους διαιτητές να αποβάλλουν τον Παύλο Καραμαρούδη από τον πάγκο.
Η Τερουέλ ισοφάρισε (11-11), αλλά έχασε το σερβίς κι ο Ράπτης δικαίωσε την έμπνευση Ανδρεόπουλου (τον είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο ματς για να κλείσει στο μπλοκ τον Βιλένα) καθώς με μπλοκ στον Ισπανό διαγώνιο έκανε το 11-13, για να ακολουθήσει άσος με φιλέ του Στάλεκαρ και πλασέ του Ρανγκέλ για το τελικό 11-15 και τους τρελούς πανηγυρισμούς προπονητών, παικτών αλλά και οπαδών του Παναθηναϊκού.
Επόμενος αντίπαλος των πράσινων η τουρκική Χάλκμπανκ, με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται στην Άγκυρα στις 23/2 και τη ρεβάνς μια εβδομάδα αργότερα στο κλειστό του Αγίου Θωμά.
Τα σετ: 25-21, 25-21, 25-20, χρυσό σετ: 11-15
*Οι πόντοι της Τερουέλ προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 39 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.