Stoiximan Basket League, Ηρακλής-Προμηθέας 82-95: Το «καθάρισε» στο Β' ημίχρονο

Ύστερα από ένα επεισοδιακό ματς και ανεβάζοντας… στροφές στο δεύτερο μέρος, ο Προμηθέας νίκησε 95-82 τον Ηρακλή, μέσα στο Ιβανώφειο για τη 12η αγωνιστική της Basket League

5482020
Ένας ανώτερος και πιο ποιοτικός Προμηθέα Πάτρας βελτίωσε την εικόνα του στο δεύτερος και νίκησε 95-82 τον Ηρακλή, σε ένα επεισοδιακό ματς, που τον πήγε στο 8-4 και τον διατήρησε στην πρώτη τριάδα.
Πολύ αποτελεσματική περιφέρεια από την ομάδα του Ζούρου, με 14/30 τρίποντα, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να ήταν κορυφαίος με 21 πόντους και να τον ακολουθεί ο Γκραντ με 15π.

Από την άλλη, ο «Γηραιός» παρέμεινε ουραγός και έπεσε στο 3-8, με τον Ντάγκλας να ξεχωρίζει με 22 πόντους και τον Γκάρετ να είχε 18π. και 10 ριμπάουντ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ch79xqfczxuh-sf)

Το ματς
Εξαιρετικό ξεκίνημα από τον Προμηθέα, ο οποίος πήγε στο 2-12, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, ο Ηρακλής βελτιώθηκε στην επίθεση, με τους Πατρινούς να διατηρούν τη διαφορά τους (9-18), μέχρι το 7’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι γηπεδούχοι κράτησαν χαμηλά τους παίκτες του Ζούρου, αλλά εκείνοι κράτησαν το +5 (21-16), μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, οι Πατρινοί ξέφυγαν στο +12 (19-31), στο 14’. Οι Γκάρετ και Ντάγκλας αντέδρασαν για τον «Γηραιό», ο οποίος μείωσε στο -4 (31-35), στο 17’. Η απάντηση του Προμηθέα ήρθε με Γκραντ και Δ. Αγραβάνη για το +9 (33-42) και στο 1:53’’ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το ματς διεκόπη από τους διαιτητές, λόγω έντασης στην κερκίδα. Η εξέλιξη αυτή, έκοψε τον ρυθμό των Πατρινών και ευνόησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με το -3 (41-44).

Τα απανωτά τρίποντα έφεραν τον Προμηθέα στο +7 (43-50), στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τον Γκάρετ να μειώνει στο -3 (50-53), στο 24’. Η περιφέρεια έδωσε ξανά λύσεις στην ομάδα του Ζούρου για το +9 (52-61), η οποία από εκείνο το σημείο και έπειτα είχε τον έλεγχο και απαντούσε στα καλάθια του Ηρακλή, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με την ίδια διαφορά (62-71).

Με τη φόρα των Ρογκαβόπουλου και Άντριτς, οι Πατρινοί έκαναν επιμέρους σκορ 2-10, ξεφεύγοντας αρχικά στο +17 (64-81) και στη συνέχεια στο +20 (67-87), στο 34’. Έκτοτε, οι Πατρινοί έκαναν σωστή διαχείριση και ελέγχοντας την κατάσταση, πήραν τη νίκη με το τελικό 82-95.
Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-44, 62-71, 82-95