Europa League: Κλείδωσαν πρόκριση και παίζουν για την πρωτιά Γαλατασαράι και Λάτσιο - Δείτε τα γκολ

Η Γαλατασαράι πάτησε την Μαρσέιγ (4-2), η Λάτσιο επικράτησε 3-0 της Λοκομοτίβ στη Μόσχα και τελευταία αγωνιστική παίζουν μεταξύ τους για την πρωτιά - Χαμός στον 6ο όμιλο - Πρωτιά για Γουέστ Χαμ, πρόκριση για Λεβερκούζεν στην επόμενη φάση του Europa League

24978790
Έλιωσε την Μαρσέιγ στο… καυτό «Turk Telekom Arena» η Γαλατάσαραϊ (4-2) και πάει με αέρα στην Ρώμη για να πάρει την πρωτιά του ομίλου. Εκεί όπου θα την υποδεχτεί η Λάτσιο, η οποία μετά το 3-0 επί της Λοκομοτίβ στη Μόσχα ψάχνει μόνο τρίποντο (με δύο ή περισσότερα γκολ) για να τερματίσει αυτή στην κορυφή του 5ου ομίλου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cfz4whgb0d3d-sf)

Στην Τουρκία, λοιπόν, η Γαλατασαράι μπήκε με φόρα στο ματς ανοίγοντας το σκορ με τον Τσιτσαλντάου στο 12’, με τον Τσαλέτα-Τσαρ στο 30ο λεπτό να σκοράρει στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0. Ο Φεγκιουλί ήρθε στο 64’ για να γράψει το 3-0, με τον Μίλικ τέσσερα λεπτά αργότερα να μειώνει παίρνοντας το ριμπάουντ από την εκτέλεση πέναλτι που επιχείρησε ο ίδιος και έβγαλε ο Μουσλέρα για το 3-1.
Ο Μπάμπελ στο 83ο λεπτό με πλασεδάρα, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το 4-1. Παρόλα αυτά, το ματς είχε κι άλλο γκολ με τον Μίλικ να μειώνει στο 85’ στο τελικό 4-2.

Στη Μόσχα, η Λάτσιο τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο κόντρα στην πολυπρόσωπη άμυνα της Λοκομοτίβ αλλά βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο μέρος με τον ίδιο τρόπο.

Ο Ιμόμπιλε, λοιπόν, στο 56’ ευστόχησε από τα έντεκα βήματα για το 1-0, με τον Ιταλό στράικερ να σκοράρει εκ νέου με εκτέλεση πέναλτι στο 63’ για να κλειδώσει το τρίποντο για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι. Ο Πέδρο στο 87’ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cfz4tcgdd8mh-sf)

Μαρσέιγ - Λοκομοτίβ Μόσχας

Ένα μεγάλο… μπάχαλο γίνεται στον 6ο όμιλο! Ο Ερυθρός Αστέρας απέκτησε προβάδισμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης μετά το 1-0 επί της Λουντογκόρετς. Το μοναδικό τέρμα πέτυχε ο Ίβανιτς στο 57ο λεπτό, με τους Σέρβους να κρατάνε το υπέρ τους σκορ ως το φινάλε με μαζική άμυνα για να ανέβουν στην κορυφή του ομίλου με 10 βαθμούς.

Στο κόλπο της πρόκρισης μπήκε η Μίντιλαντ, επικρατώντας 3-2 της Μπράγκα, έφτασε στους 8 βαθμούς, έναν λιγότερο από την αντίπαλό της και δύο από τον Ερυθρό. Μάλιστα, αν κερδίσει τελευταία αγωνιστική την ουραγό Λουντογκόρετς, τότε θα προκριθεί ως πρώτη ή δεύτερη αφού Μπράγκα και Ερυθρός Αστέρας κοντράρονται στο Βελιγράδι.

Στα του ματς, ο Σβιατσένκο στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Όρτα στο 43’ να το φέρνει στα ίσα. Ο Ίσακσεν στο 48’ επανέφερε το προβάδισμα για την Μίντιλαντ, με τον Γκαλένο στο 85’ να ισοφαρίζει εκ νέου (2-2) και να ρίχνει στα… σχοινιά τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρήκαν με πέναλτι του Εβάντερ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων το γκολ της νίκης (3-2).

Μπράγκα - Ερυθρός Αστέρας

Ξεκαθάρισε η… ιστορία σε 7ο και 8ο όμιλο στο Europa League!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cfz4ilxfkl4x-sf)

Κάνοντας μια μυθική ανατροπή, η Λεβερκούζεν επικράτησε 3-2 της Σέλτικ και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «16» της διοργάνωσης, ενώ η Γουέστ Χαμ σφυροκόπησε τη Ραπίντ στη Βιέννη, αλλά νίκησε μόνο 2-0, για «σφραγίσει» και εκείνη το «εισιτήριο».
Οι Λονδρέζοι, θυμίζουμε, συνεχίζουν στην Ευρώπη και μετά τον Δεκέμβρη για πρώτη φορά από το 1981!

Πλέον, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μόγες θα υποδεχθούν χωρίς άγχος την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο Λονδίνο. Οι Κροάτες, από την άλλη, θα… καίγονται μετά το 1-1 με την Γκενκ! Αν ηττηθούν από τα «σφυριά» και οι Βέλγοι νικήσουν τη Ραπίντ, τότε θα «υποβιβαστούν» εκείνοι στο Europa Conference League!

Στον όμιλο της Λεβερκούζεν, μετά την «αυτοκτονία» της Σέλτικ η τελευταία αγωνιστική θα είναι αδιάφορη, καθώς οι Σκωτσέζοι είναι σίγουρα τρίτοι, ενώ η Μπέτις, που νίκησε τη Φερεντσβάρος, είναι οριστικά 2η και θα διεκδικήσει μέσω των πλέι οφ την πρόκριση στους «16».

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cfz4tcg4jzbt-sf)