Bundesliga: Τρελή απόδραση με Χάαλαντ η Ντόρτμουντ και 4x4 για Βόλφσμπουργκ - Δείτε τα γκολ

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ οδήγησε τη Ντόρτμουντ στο 3-4 στο Λεβερκούζεν και στη 2η θέση της Bundesliga, με τη Βόλφσμπουργκ να περνάει (0-2) από τη Γκρόιτερ Φιρτ και να γράφει ιστορία στην κορυφή

dortmund
Η πρώτη έξοδος στη φετινή Bundesliga δεν πήγε καλά. Ωστόσο, το δεύτερο τεστ ήταν το εντελώς αντίθετο. Βέβαια η Ντόρτμουντ τα χρειάστηκε πάρα πολύ στο Λεβερκούζεν, όπου αφού βρέθηκε τρεις φορές πίσω στο σκορ, πήρε το τρίποντο με 3-4. Και ο κύριος υπεύθυνος γι' αυτό ήταν ο συνήθης ύποπτος. Ο Ερλινγκ Χάαλαντ βρήκε δίχτυα δύο φορές, έβαλε το νικητήριο και έφτασε ήδη τα πέντε τέρματα στο πρωτάθλημα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ce76v113j2ih-sf)

Βιρτς (9'), Σικ (45'+1') και Ντιαμπί (55') άβαλαν ισάριθμες φορές σε θέση οδηγού τις Ασπιρίνες, αλλά οι Βεστφαλοί δεν το παρατούσαν με τίποτα. Η κεφαλιά του Χάαλαντ (35'), το δυνατό πλασέ του Μπραντ (49') και η φαουλάρα του Γκερέιρο (71') έδιναν τις απαντήσεις. Ωσπου ο Χάαλαντ με πέναλτι (77') χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους, με τον Νορβηγό σούπερ σταρ να μετράει 65 γκολ σε ισάριθμα παιχνίδια με τη Ντόρτμουντ σε όλες τις διοργανώσεις.

Λεβερκούζεν (Χεράρδο Σεοάνε): Χραντέτσκι, Τα, Κοσουνού, Μπάκερ, Φρίμπονγκ, Αντριχ, Ντεμιρμπάι (79' Μπελαραμπί), Ντιαμπί, Παουλίνιο (63' Αντλί), Βιρτς, Σικ (78' Αλάριο)

Ντόρτμουντ (Μάρκο Ρόζε): Κόμπελ, Πόγκρατσιτς (84' Χούμελς), Ακανζί, Μενιέ, Γκερέιρο, Μπέλιγχαμ (89' Βολφ), Νταούντ, Βίτσελ (65' Μάλεν), Ρόις, Μπραντ, Χάαλαντ.

«Απόλυτη» παραμένει η Βόλφσμπουργκ, που επικράτησε και της νεοφώτιστης Γκρόιτερ Φιρτ με 2-0 και πέτυχε την τέταρτη νίκη της μετά από ισάριθμα ματς, ούσα μόνη πρώτη!

Ο Ενμετσά έβαλε τους «λύκους» νωρίς μπροστά στο σκορ, με το δεύτερο του γκολ σε τρεις συμμετοχές, από α΄σιστ του Βέγκχορστ για να έρθει το πέναλτι του Ολλανδού επιθετικού στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και να «σφραγίσει» το «διπλό»…

Συνεχίζει να… τρελαίνει κόσμο η Μάιντς, καθώς κέρδισε εκτός έδρας την Χόφενχαιμ με 2-0 και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας!
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 21’, με το παρθενικό τέρμα του Μπούρκαρντ, για να έρθει ο Ίνγκβαρτσν, που είχε μπει αλλαγή ένα λεπτό νωρίτερα, και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 77’, δίνοντας στην ομάδα του την Τρίτη της νίκη.

Φράιμπουργκ και Κολωνία ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1, καθώς οι «τράγοι» πήραν το προβάδισμα με τον Μοντέστ να βρίσκει δίχτυα για τρίτη φορά στη Bundesliga, με κεφαλιά, μετά από ασίστ του Σμιτς.

Ωστόσο, έμειναν με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Κάιντς με δεύτερη κίτρινη στο 74’, ενώ το… δράμα τους ολοκληρώθηκε ένα λεπτό πριν το τέλος, με το αυτογκόλ του Τσίχος να διατηρεί τους γηπεδούχους αήττητους.

Ουνιόν Βερολίνου και Άουγκσμπουργκ έμειναν στο 0-0, με τους γηπεδούχους ωστόσο να έχουν όχι ένα αλλά… τρία δοκάρια. Ο Γκίσελμαν στο 9’, ο Φρίντριχ στο 65’ και ο Φόλγκζαμερ στο 80ο λεπτό είδαν την τύχη να τους γυρίζει την πλάτη και να μην μπορούν να νικήσουν τον μέχρι πρόπερσι συμπαίκτη τους Γκίκιεβιτς.