Πέλικανς - Μπακς 131-126: Ο... πρώην Μπλέντσο, πλήγωσε τα «Ελάφια» και τον Γιάννη

Με τον Μπλέντσο σε καταπληκτικό βράδυ να... πληγώνει τους πρώην, οι Πέλικανς επικράτησαν των Μπακς με 131-126. «Ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιάννης που τελείωσε το παιχνίδι με double - double.

mplentso_0

Οι Μπακς έφτασαν κοντά σε μια τρομερή ανατροπή από το -29 στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στους Πέλικανς όταν... ξύπνησε ο πολύ κακός στο πρώτο ημίχρονο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά τελικά ηττήθηκαν από την ομάδα της Νέας Ορλεάνης με 131-126.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακό για τους γηπεδούχους κι εφιαλτικό για τους Μπακς, με τον Γιάννη να σκοράρει μόλις 9 πόντους και από την άλλη τον... πρώην Μπλέντσο να είναι «καυτός» στα τρίποντα! Όμως, στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μιλγουόκι προσπάθησε να φέρει τούμπα το ματς και με τον «Greek Freak» να... ξυπνά, έφτασαν μέχρι και το -6 στο τελευταίο λεπτό, όπου ένα μοιραίο λάθος του Χόλιντεϊ έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα ανατροπής.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελικά τελείωσε το παιχνίδι... διπλός με 38 πόντους (13/20 διπ., 2/7 τρ., 6/7 β.) και 11 ριμπάουντ, ενώ έδωσε 5 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα, αλλά και 2 μπλόκ, όπως και 4 λάθη. Λεπτό δεν αγωνίστηκε ο αδερφός του Θανάσης, ενώ δεύτερος σκόρερ ήταν ο Χόλιντεϊ με 22 πόντους.

Για τους νικητές τώρα, ο Μπλέντσο ήταν απλά εξαιρετικός απέναντι στην πρώην του ομάδα, φτάνοντας τους 25 πόντους με 7/14 τρίποντα, αλλά πρώτος σκόρερ της ομάδας του ήταν ο Ίνγκραμ με 28 πόντους και ακολούθησε ο Μπολ με 27 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-21, 68-45, 103-89, 131-126.