Τα γιορτινά της για να τιμήσει την Εθνική Επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης φόρεσε σήμερα η Θεσσαλονίκη, με την μαθητική παρέλαση που πραγματοποιήθηκε στη Λεωφόρο Μεγάλου Αλεξάνδρου.
Την παρέλαση άνοιξε η μπάντα του Δήμου Θεσσαλονίκης και ακολούθησε ο Πανελλήνιος Σύλλογος Απογόνων Μακεδονομαχων «ο Παύλος Μελάς» με τα μέλη του να τραγουδούν το «Μακεδονία Ξακουστή».
Μαθητές από σχολεία της Θεσσαλονίκης, πολιτιστική σύλλογοι και εθελοντές παρήλασαν ενώ η εορταστική εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τα στρατιωτικά τμήματα.
Κλείσιμο
Την κυβέρνηση εκπροσώπησε ο υπουργός Υγείας, Θάνος Πλεύρης και το ελληνικό κοινοβούλιο η βουλευτής της πόλης, Έλενα Ράπτη. Στην εξέδρα των επίσημων, βρίσκονταν, επίσης, ο περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας, Απόστολος Τζιτζικώστας, ο δημαρχος Θεσσαλονίκης, Κωνσταντίνος Ζέρβας, ο Μητροπολίτης Θεσσαλονικης, Άνθιμος, η αντιπεριφερειαρχης Θεσσαλονίκης, Βούλα Πατουλίδου, ο πρυτανης του ΑΠΘ, Νίκος Παπαϊωάννου, βουλευτές και εκπρόσωποι της αυτοδιοίκησης.
Σημειώνεται ότι τα τελευταία δύο χρόνια, λόγω των μέτρων κατά της διασποράς του κορωνοϊού, δεν είχε διεξαχθεί η παρέλαση στη Θεσσαλονίκη.
Από νωρίς πλήθος κόσμους έχει σπεύσει από νωρίς για να παρακολουθήσει την εκδήλωση, ενώ η Ελληνική Αστυνομία έχει λάβει τα απαραίτητα μέτρα ούτως ώστε να διεξαχθούν όλα ομαλά.
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.