Βίντεο: Ρεσιτάλ από τον «Βασιλιά» Λεμπρόν και Καβαλίερς-Χοκς 114-111

Έχοντας κάνει ένα ακόμη triple-double με 37 πόντους, 18 ριμπάουντ και 13 ασίστ ο ηγέτης του Κλίβελαντ έφερε τη σειρά στο 3-0 και την ομάδα του ένα βήμα από τον μεγάλο τελικό

Όσες συγκινήσεις δεν χάρισαν τα δύο πρώτα παιχνίδια, συγκεντρώθηκαν στο Game 3 της σειράς των Χοκς με τους Καβαλίερς, με το Κλίβελαντ να παίρνει την τρίτη σερί νίκη του και να θέλει ακόμη μία για να βρεθεί στους τελικούς του ΝΒΑ.

Ο ΛεΜπρον Τζέιμς ξεκίνησε με 0/10, οι Χοκς βρήκαν κουράγιο παρά την απουσία του Κόρβερ και την αποβολή του Χόρφορντ στο πρώτο ημίχρονο και γύρισαν από το -10, όμως στην τελευταία επίθεση της τέταρτης περιόδου, το σουτ του Τζεφ Τιγκ βρήκε σίδερο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, ο «βασιλιάς» κατάφερε να βάλει φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του.

Με ένα τρίποντο 36,4'' πριν τη λήξη και καλάθι με ταμπλό στα 12,8'' έφερε τους Καβς στο 114-111 από το 109-111, για να γονατίσει εξαντλημένος στο φινάλε στο παρκέ, έχοντας κάνει ένα ακόμη triple-double με 37 πόντους, 18 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Στην τελευταία επίθεση ο Μακ σημάδεψε δύο φορές σίδερο σε 4,9'' και δεν μπόρεσε να στείλει το ματς σε δεύτερη παράταση, με τους Χοκς να χάνουν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Πλέον, με το 3-0 στην πλάτη, η Ατλάντα χρειάζεται ένα θαύμα για να επιστρέψει από το 3-0, κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ στις 116 φορές στην ιστορία των playoffs. Αυτό άλλωστε είναι και το μεγάλο προβάδισμα των Καβαλίερς, που στο Game 4 στο Οχάιο θέλουν νίκη για να σκουπίσουν τη σειρά και να πάρουν το εισιτήριο για τους τελικούς του ΝΒΑ.

Η σειρά: 3-0

Τα δωδεκάλεπτα: 21-24, 27-25, 33-27, 23-28, (10-7)

Καβαλίερς: Τζέιμς 37 (14/37 σουτ, 18ρ., 13ασ.), Τόμπσον 10  (7ρ.), Μοζγκόφ 9, Σάμπερτ 15 (7ρ.), Ντελαβεντόβα 17, Σμιθ 17 (10ρ.), Τζόουνς 9, Μάριον
Χοκς: 10, Μίλσαπ 22 (9ρ.), Χόρφορντ 14, Μπέιζμορ 14 (7ρ.), Τιγκ 30 (6ρ., 7ασ.), Μακ 13, Σκοτ 8 (9ρ.), Σρόντερ, Μουσκάλα, Άντιτς