Λύγισε στην παράταση ο Παναθηναϊκός στη Μόσχα

Πάλεψε, έχασε χρυσή ευκαιρία να κάνει το break, αλλά μπορεί να προκριθεί - Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 77-74 από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, αλλά έπεισε πως μπορεί να επιστρέψει με νίκη από τη Ρωσία

Μία μεγάλη ευκαιρία να «σπάσει» με το καλημέρα την έδρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχασε ο Παναθηναϊκός γνωρίζοντας την ήττα με 77-74. Όμως με την εικόνα που παρουσίασε έδειξε πως ό,τι δεν ολοκλήρωσε τη Μεγάλη Τετάρτη, μπορεί να το πετύχουν δύο μέρες μετά.

Οι «πράσινοι», που βρέθηκαν και στο -13 στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασαν να προηγούνται με +5 τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο Γουίμς φρόντισε να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί ο Διαμαντίδης έχασε πολλά σουτ, ο Παναθηναϊκός έμεινε για 4:40 χωρίς σκορ και οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη.

Γουίμς (21π.) και Χριάπα (17π., 11 ριμπ.) ήταν οι κορυφαίοι της ΤΣΣΚΑ, ενώ Λάσμε και Ματσιούλις είχαν από 14 πόντους για τον Παναθηναϊκό. Μοιραίος στο τέλος ο Διαμαντίδης, που είχε 10 πόντους, 7 ασίστ, αλλά και 4 λάθη με 2/10 τρίποντα.