PROTOTHEMA

Πολιτική

Νέα συνάντηση την Πέμπτη

Η αποκρατικοποίηση της ΔΕΗ «μπαίνει» στις προγραμματικές

Η αποκρατικοποίηση της ΔΕΗ «μπαίνει» στις προγραμματικές
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Τι συζήτησαν οι εκπρόσωποι των τριών πολιτικών αρχηγών στο Μαξίμου....

Ολοκληρώθηκε λίγο μετά τις 7 η συνάντηση των τριών εκπροσώπων των κομμάτων κ.κ. Χρύσανθου ΛΑζαρίδη, Κώστα Σκανδαλίδη και Δημήτρη Χατζησωκράτη στο Μέγαρο Μαξίμου για την συμφωνία στην οποία θα βασιστούν οι προγραμματικές δηλώσεις της κυβέρνησης.

Η συζήτηση των τριών θα συνεχιστεί αύριο Πέμπτη οπότε αναμένεται να συνταχθεί το κείμενο της συμφωνίας.

Σήμερα πάντως συζητήθηκαν όλα τα κρίσιμα θέματα, αποκρατικοποιήσεις, εργασιακά, εφεδρεία στον δημόσιο τομέα. Μεταξύ των τριών υπάρχει συμφωνία ότι πρέπει να επιταχυνθούν οι διαρθρωτικές αλλαγές, οι αποκρατικοποιήσεις και οι συμβάσεις παραχώρησης όπως και οι καταργήσεις και οι συγχωνεύσεις δημοσίων υπηρεσιών. Επίσης υπάρχει ομοθυμία στην άρνηση των απολύσεων στον δημόσιο τομέα και στην περαιτέρω μείωση των μισθών στον ιδιωτικό.

Στην συζήτηση μπήκε ακόμη και η μελλοντική αναθεώρηση του Συντάγματος, οι θεσμικές αλλαγές αλλά και ζητήματα όπως το μεταναστευτικό και η αντιμετώπιση της εγκληματικότητας όπου τα κόμματα εκκινούν από διαφορετικές αφετηρίες.

Συγκεκριμένα σύμφωνα με πληροφορίες ένα από τα ζητήματα που απασχόλησε και τις τρεις πλευρές ήταν η αποκρατικοποίηση τμημάτων της ΔΕΗ όπου θα συζητηθεί εκτενέστερα αύριο το μεσημέρι. Παράλληλα συμφωνήθηκε να μην επεκταθεί η εφεδρεία σε επιπλέον δημοσίους υπαλλήλους, αλλά να εφαρμοστεί με αυστηρότητα το μέτρο των υποχρεωτικών μετατάξεων  ιδιαίτερα στους υπαλλήλους φορέων του ευρύτερου δημόσιου τομέα.

Τέλος ανοιχτό παραμένει το θέμα των δημοσίων υπαλλήλων με συμβάσεις ορισμένου χρόνου ιδιαίτερα για εκείνους που υπέγραψαν τέτοιες συμβάσεις τα τελευταία δυο χρόνια.  Όπως όλα δείχνουν, απόφαση της κυβερνητικής τριμερούς είναι να μην ανανεωθούν οι συμβάσεις ορισμένου χρόνου.   

κ.ι05/07/201214:44

καλα πατε καλα στο πρωτο θεμα?10 μνμτα εχω στειλει και δεν τα βαζετε...στο συγκεκριμενο θεμα εχετε να περασετε μνμ πανω απο 1 ωρα...δεν πατε καλα μου φενεται!!!

Απάντηση
ΑΓΡΟΤΗΣ05/07/201214:41

@Κωστης@ΓΣΙΜΙ@ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΣΟΚΟΜΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ...ΜΑΛΛΟΝ Δ.Υ ΣΑΣ ΚΟΒΩ...ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΗ ΜΕ 2 ΑΝΗΛΙΚΑ ΠΟΥ ΤΙΣ ΚΟΨΑΝΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΓΙΑ 350 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟ ΜΕ 5 ΚΟΠΕΛΙΑ ΓΙΑ 410 ΕΥΡΩ ΠΡΙΝ ΚΑΤΙ ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ...ΚΑΙ ΠΡΟΧΘΕΣ ΣΕ ΖΕΥΓΑΡΙ ΗΛΙΚΙΟΜΕΝΩΝ ΣΤΗΝ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΨΙΧΟΥΛΑ...ΠΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ ΚΥΦΗΝΑΡΙΑ ΟΤΙ ΤΙ ΠΑΡΤΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ...Η ΠΛΗΟΨΗΦΙΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΘΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΔΕΚΟ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΞΕΒΡΩΜΟΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΛΟΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΣΑΣ...ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝΕ ΚΑΙ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΝΙΩΣΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΕΤΣΙ ΣΑΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ...ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!

Απάντηση
δημητριος05/07/201213:49

βλέπω ότι τα παπαγαλάκια της Συγγρού έχουν κάνει τα laptop να πάρουν φωτιά.Εντάξει αγόρια το μεροκάματο το βγάλατε,το κουβαδάκι σας και σε άλλη παραλία τώρα.Το πρόβλημα του αρχηγού σας θα είναι κατά Σεπτέμβριο μεριά,όταν θα αρχίσουν οι μπούφλες.

Απάντηση
greek05/07/201213:48

kourastika na akouo oti oi dimosies epixeiriseis anoikoun ston lao. ena apo ta megalitera psemmata tis ellinikis koinonias. apokratikopoiiseis tora kai anoigma olon ton kleiston epaggelmaton...afti einai i sintagi tis anaptiksis

Απάντηση
kalgo05/07/201213:45

Ρε ανίδεοι η Εnerga και η Hellas Power τι ήταν κρατικές?? εεεεεεεεε??? Ο Φωτόπουλος τις διοικούσε??? Είναι δυνατόν να γίνεται λόγος για ιδιωτικοποίηση νερού και ρεύματος??? Εδώ σε ολόκληρη Ιταλία ετέθη σε δημοψήφισμα η ιδιωτικοποίηση της εκεί ΕΥΔΑΠ και το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό. Ξυπνήστε ρε μην τρώτε ότι σας πλασάρουν.

Απάντηση
ΣΠΙΘΑ05/07/201213:43

Επιτέλους ας σοβαρευτούμε: Με την πώληση της ΔΕΗ δεν τιμωρούμε τους συνδικαλιστές της - αλλά τον εαυτό μας....

Απάντηση
gianis05/07/201213:43

ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΤΟΥΣ.

Απάντηση
Vil05/07/201213:37

@Σταθης Εισε εκτος τοπου και χρονου,οπως και τελειως μα τελοιως λαθος πληροφοριμενος.Κανενας υπαλληλοσ τις ΔΕΗ δεν εχει τζαμπα ρευμα και κανενας υπαλληλος των ΕΛΠΕ δωρεαν καυσημα.Οι μεν της ΔΕΗ πληρωνουν την ΚWh οσο πληρωνης εσυ την νυχτερινη KWh και οι δε των ΕΛΠΕ εχουν 25 λιτρα δωρεαν καυσημα το μηνα. Ετσι αυτοι οπως και ο καθενας που δουλευει εχει καποιο κερδος απο την επειχηριση στην οποια δουλευει.Εγω π.χ. που δουλευω στο σιδεραδηκο οταν χρειαζομαι σιδερα για δικη μου δουλεια στο σπιτι μου τα χρεωνομαι φθηνοτερα (εκπτωση) απο οτι εσυ οταν θα ερθεις να τα αγορασεις σαν πελατης.Το τζαμπα και το παραλογο που το βλεπεις??????

Απάντηση
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ05/07/201213:33

ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΩΛΗΣΗ ΤΗΣ ΔΕΗ. ΝΑ ΜΠΕΙ ΜΕΣΑ ΙΔΙΩΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ Ο ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ. ΑΝΤΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ.

Απάντηση
Στάθης 05/07/201213:05

1) Το παραμύθι με την δημόσια περιουσία δεν έχει πέραση πιά. Δημόσια περιουσία = τσιφλίκι των εκβιαστών των συντεχνιών. Άρα όλα ιδιωτικά εκτός από δημόσια τάξη, εθνική άμυνα και ασφάλεια. 2) Επειδή και οι ιδιώτες μπορεί να είναι λαμόγια, σε κάθε αποκρατικοποιημένη να υπάρχουν ελεγκτές του δημοσίου που θα τους πληρώνει ο ιδιώτης (να είναι όρος στις αποκρατικοποιήσεις) για να μην έχουμε μεγαλο-κανόνια στην αγορά. 3) Αν είναι να είναι ιδιωτική η ΔΕΗ και να έχουν οι υπάλληλοί της τζάμπα ρεύμα, άστο καλύτερα. Οι επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται σε ολιγοπωλιακούς κλάδους (ακόμα και αυτές που είναι ήδη ιδιωτικές) πρέπει να καταλάβουν ότι υπάρχουν για τους πελάτες τους, όχι για τους υπαλλήλους τους, ειδικά τους υψηλόβαθμους. Πχ όταν εσύ πληρώνεις τη βενζίνη 2 ευρώ το λίτρο και από το χειμώνα το πετρέλαιο θέρμανης 1,5 ευρώ το λίτρο, όταν ξέρεις πόσα κονομάνε οι εργαζόμενοι στα διυλιστήρια ή ότι η κάθε εταιρία που σου πουλάει εσένα πανάκριβη βενζίνη δίνει τζάμπα βενζίνη στο προσωπικό της, ενεργοποιούνται τα αντανακαστικά του καταναλωτή και τους τιμωρείς μην "ψωνίζοντας".

Απάντηση