PROTOTHEMA

Ελλάδα

Εμπειρη αστυνομικός...

21 χρόνια στην ίδια διασταύρωση η άτυχη τροχονόμος

21 χρόνια στην ίδια διασταύρωση η άτυχη τροχονόμος
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Η Αδαμαντία ήταν μία από τις ελάχιστες Ελληνίδες που πέρασε όλα τα χρόνια της καριέρας της στην Τροχαία Κηφισιάς - Ελεύθερη αφέθηκε η οδηγός που προκάλεσε το μοιραίο τροχαίο

Ήταν Νοέμβριος του 1992 όταν για πρώτη φορά η 20χρονη τότε Αδαμαντία Σιάφλα ανέλαβε να ρυθμίσει την κυκλοφορία στη λεωφόρο Κηφισίας. Νεαρή τότε αστυφύλακας, είχε χτίσει όλη τη ζωή και τα όνειρά της στην προοπτική που της έδινε η Αστυνομία. Χθες το πρωί, ήταν η τελευταία φορά που στα 41 της πλέον χρόνια έφυγε από την Τροχαία της Κηφισιάς για να μεταβεί στη μοιραία διασταύρωση της λεωφόρου Κηφισίας με την Αγίου Δημητρίου. Στεκόταν στην άκρη του δρόμου και ρύθμιζε την κυκλοφορία διευκολύνοντας τους οδηγούς να πάνε στη δουλειά τους.

Η Αδαμαντία ήταν μία από τις ελάχιστες Ελληνίδες και Ελληνες αστυνομικούς που πέρασε όλα τα χρόνια της καριέρας της στην Τροχαία Κηφισιάς και δεν είναι τυχαίο ότι τη θεωρούσαν καλή και έμπειρη αστυνομικό.

Και στην οικογένειά της δεν ήταν η μόνη που είχε «φάει» τους δρόμους ρυθμίζοντας την κίνηση: και ο σύζυγός της κάνει υπηρετεί στην Τροχαία της Νέας Ιωνίας.    

Γεννημένη το 1972 στο Αίγιο και μητέρα δύο ανήλικων παιδιών, η άτυχη αρχιφύλακας, που μπήκε το 1991 στο Σώμα της ΕΛ.ΑΣ. και αμέσως μετά την αποφοίτησή της έγινε τροχονόμος.

Όμως, παρά την πείρα της, δεν κατάφερε να αποφύγει τον μοιραίο ελιγμό μιας 34χρονης οδηγού. Αιφνιδιάστηκε και παρασύρθηκε στον θάνατο... Ήταν δέκα λεπτά μετά τις οκτώ το πρωί της Τρίτης, όταν το μαύρο Smart έπεσε με ταχύτητα πάνω στην άτυχη τροχονόμο, με αποτέλεσμα να την τραυματίσει θανάσιμα.

Η οδηγός, σε κατάσταση σοκ, βγήκε έξω, συνελήφθη και αφού της ασκήθηκε δίωξη για ανθρωποκτονία εξ αμελείας αφέθηκε ελεύθερη. Συγγενείς και φίλοι της 41χρονης δεν μπορούν να πιστέψουν το κακό που χτύπησε την οικογένειά της, ενώ στη θλίψη έχουν βυθιστεί και οι συνάδελφοί της που μιλούν για ένα ιδιαίτερα αγαπητό άτομο που ήξερε και έκανε καλά τη δουλειά του.

Ο υπουργός Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη Νικόλαος Δένδιας σχετικά με την απώλεια της ζωής της αρχιφύλακα στην Κηφισιά δήλωσε τα εξής: «Εκφράζω τη βαθύτατη οδύνη και τη θλίψη μου για την απροσδόκητη απώλεια της Αρχιφύλακα Αδαμαντίας Σιάφλα, η οποία σήμερα το πρωί έχασε τη ζωή της ενώ ρύθμιζε την τροχαία κίνηση στην Κηφισιά. Αυτές τις ώρες η σκέψη μας βρίσκεται κοντά στον σύζυγο και στα παιδιά της άτυχης Αρχιφύλακα, όπως και σε όλους τους οικείους της».

Αφηστε τα τιμονια κι πιαστε κατσαρολια24/04/201319:16

Κι εγω οσες φορες βκεπω γυναικα να οδηγει ή μιλαει στο τηλεφωνο ή βαφεται. Πρεπει να τις μαζεψουμε στα σπιτια για το δικο τους καλο.

Απάντηση
Λαμπουδης Σακης24/04/201318:11

Επιτελους θα αποσυρουνν αυτα τα κολαμαξα...τι περιμενουν; το 50% των τροχαιων γινεται απο αυτα....Ενας μηχανικος σας το λεει που ξερει απο αυτα.... και κατι αλλο...Δεν εχω δει γυναικα στο αυτοκινητο να μην μιλαει συνεχως στο τηλεφωνο.....

Απάντηση
Γυναικα στο τιμονι-ο θανατος ζυγώνει24/04/201318:05

Οι γυναικες αντι να γραφουν τα σωψυχα τους εδωμεσα να πανε στη κουζινα να φτιαξουν καμμια μακαροναδα (δεν σας βαζω δυσκολα) για τον αντρα τους. Αφηστε την οδηγηση για να ζησουμε κι εμεις οι ταριφεσ που οδηγουμε ολη μερα κι εχουμε δει πολλα με κυρατσες στο βολάν.

Απάντηση
vsmdish24/04/201317:45

vsm@ ποσο καιρο εχεις να επισκευθεις κουζινα? ασε καλυτερα το τιμονι "κουκλα μου" και πιασε ξεσκονοπανο, ειναι ακινδυνο, believe me...

Απάντηση
Vama24/04/201317:35

Θλίψη..αυτο ειναι το συναίσθημα μου,θα ήθελα όμως να πω ότι καλο ειναι όλοι να προσπαθήσουμε να γίνουμε καλύτεροι στον δρόμο,και ας αρχίσουμε όλοι απο τον εαυτό μας,και εγω απο τον δικό μου!δουλευω Delevery και δεν κρύβω ότι με μια λέξη που ταιριάζει για το μεγαλύτερο ποσοστό τον ελλήνων οδηγών εινα ΖΩΆ ,μιλάμε στα κινητά δεν σεβόμαστε τους πεζούς τον εαυτό μας και την ανθρώπινη ζωή!Και δεν ειναι δύσκολο να γίνει,απλα δεν θελουμε...γιατι είμαστε ζώα..και βάζω και τον εαυτό μου μέσα..ας προσπαθήσουμε λοιπόν να αλλάξουμε όλοι και να γίνουμε καλύτεροι,και ας ξεκινήσουμε απο τον δρόμο να δείχνουμε τον πολιτισμό μας...και όχι απο την ιστορία και το παρελθόν,δεν φτάνει!!!!!!

Απάντηση
Γιάννης24/04/201317:15

Κρίμα για την κοπέλα που χάθηκε. Αυτά τα καημένα τα παιδάκια πως θα μεγαλώσουνε?

Απάντηση
Οδηγος γυναικα, τα κολυβα μετρα24/04/201317:13

Τα Σμαρτ δεν σκοτωνουν, οι Γυναικες που τα οδηγουν σκοτωνουν. Ας ακολουθησουμε τον Αραβικο ΚΟΚ που δεν τους επιτρεπει να καθονται ουτε στη θεση του συνοδηγου. Γιατι κι σαν συνοδηγοι προκαλουν ατυχηματα οι Ελλεηνιδες με τη γκρινια τους.

Απάντηση
Μασσόνος24/04/201316:38

Δεν έχετε καταλάβει ότι η οδηγός του smart είστε όλοι εσείς. Σκύψτε το κεφάλι και κλείστε τα μάτια. Προσευχηθειτε αύριο που θα οδηγησετε ειδικά το δικυκλό σας να είστε άνθρωποι στο δρόμο και να μην αφήσετε για άλλη μια φορά το οθωμανικό δίκαιο που απολαμβανετε (DNA) να σας ωθήσει σε κτηνωδιες εναντίον των συνανθρώπων σας.

Απάντηση