PROTOTHEMA

Ελλάδα

Αντιδρούν οι φοιτητικές παρατάξεις…

Μετανάστες "κατέλαβαν" τη Νομική, ζητώντας άδεια παραμονής

Μετανάστες "κατέλαβαν" τη Νομική, ζητώντας άδεια παραμονής

Εκατοντάδες μετανάστες έχουν καταλάβει τη νομική σχολή από χτες, προκειμένου να τον χρησιμοποιήσουν ως κατάλυμα μέχρι να ικανοποιηθεί το αίτημά τους για άδεια μόνιμης παραμονής στην Ελλάδα...

Εκατοντάδες μετανάστες έχουν καταλάβει τη νομική σχολή από χτες, προκειμένου να τον χρησιμοποιήσουν ως κατάλυμα μέχρι να ικανοποιηθεί το αίτημά τους για άδεια μόνιμης παραμονής στην Ελλάδα.

Η φοιτητική παράταξη της ΠΑΣΠ, με ανακοίνωσή της, καταγγέλει μέλη της νεολαίας Συνασπισμού και της ΑΡ.Εν, δηλαδή του κομματικού της βραχίονα στα πανεπιστήμια, γιατί «αποφάσισαν με το "έτσι θέλω" και δίχως καμία νομιμοποίηση να εγκαταστήσουν στο κτίριο της Σχολής 250 μετανάστες, που αιτούνται νομιμοποίηση χωρίς προϋποθέσεις. Μάλιστα, αδιαφόρησαν προκλητικά για την απόφαση της Κοσμητείας της Νομικής, που απέρριψε το εν λόγω αίτημα από την περασμένη εβδομάδα».

Η παράταξη εκφράζει μεν την αλληλεγγύη της στους μετανάστες, ωστόσο, τονίζει ότι «σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να κατανοήσουμε πως κάποιοι επιμένουν να αντιλαμβάνονται την αλληλεγγύη με όρους μικροκομματικής σκοπιμότητας».

Εξάλλου, και η ΔΑΠ με ανακοίνωσή της διαφωνεί με την κατάληψη του κτιρίου και επισημαίνει: «Υπεύθυνοι γι αυτή την κατάσταση είναι τα μέλη της φοιτητικής παράταξης ΑΡ.ΕΝ. και εξωπανεπιστημιακές ομάδες υποστηριζόμενες από τον Συνασπισμό, οι οποίοι χωρίς καμία άδεια εισέβαλαν στο νέο κτίριο, έσπασαν τις ενδιάμεσες πόρτες και κατέλαβαν το κτίριο της Σόλωνος εγκαθιστώντας στρώματα και λοιπά είδη».

 Πηγή: ΑΠΕ – ΜΠΕ
Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ Λ24/01/201115:21

Αυτο το ασυλο εχει καταστρεψει οτι ηθικο και νομιμο υπαρχει Τωρα μας βγηκαν και αυτοι οι βρομιαρηδες βρηκαν και τα κανουν σε ενα κρατος που δεν εφαρμοζωντε οι νομοι σε ενα κρατος Μπαχαλο οτι θελει ο καθενας κανει με την υποστηριξει ολης της σαβουρας της αριστερας και της "προοδου" και το κρατος να τα βλεπει και να μην κανει τιποτα Με τετοια ανικανη κυβερνηση και με τετοιους ανικανους και κηφηνες πολιτικους αυριο μεθαυριο ολοι αυτοι οι απλυτοι να κανουν ντου στην βουλη και να το κανουν ριμαδιο Αρε κοπροσκυλα πολιτικοι πως καταντησατε την χωρα το καθε τσογλανι να μαζευει εκατο απλυτους λαθρομεταναστες και να απαιτουν καταλυωντας σχολες πανεπιστημιακα ιδρυματα.πολυτεχνειο Την πυγμη σας την δειχνεται στους συνταξιουχους μονο σαν δεν ντρεπεστε λιγο και να αφηνετε ολους αυτους τους αλητες να καινε να ριμαζουν και να κανουν οτι γουσταρουν Αχ παναγια μου σε ποια χωρα θα μεγαλωσουν τα παιδια μας κριμα και παλι κριμα Υ.Γ Παυλε Ξανθοπουλε.Σε μαθαμε τι μακακας εισαι μπορει να εισαι και εσυ ενας απο αυτους τους απλυτους στην καταλυψη της νομικης

Απάντηση
kopritis24/01/201115:14

Πάντως δεν έχω καταλάβει τι προσπαθεί να αποδείξει η αριστερα............................................ Δεν επικοινωνούν με το περιβάλλλον?????????????????????................................................. Στην ίδια χώρα δε ζούμε???????????????................................................................................ Δηλαδή δε μας φτάνουν τα δικά μας προβλήματα -που οι μισοί στον κοινωνικό μας περίγυρο είναι ΑΝΕΡΓΟΙ- θα μας εκβιάζουν οι μετανάστες για άδεια παραμονής?????????....................... Ταγμένος σε πολιτικό στρατόπεδο δεν είμαι, αλλά ειλικρινά περίμενα τους αριστερούς να πονάνε περισσότερο για τη χώρα μας.................................................................................................. Λυπάμαι αλλά υποθέτω το να εναντιώνεσαι στην ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ έχει το κόστος του................... Ο κόσμος έχει σοβαρότερα προβλήματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απάντηση
anti-proodeytikos24/01/201115:14

Έξω απο την Ελλάδα οι λαθρομετανάστες και οι συνοδοιπόροι τους .Και για κάτι τύπους σαν τον προβοκάτορα Παύλο Ξανθόπουλο γράφω τα εξής: Από αρχαιοτάτων χρόνων, όλα τα θηρία τρώνε από μας, αλλά μένει πάντοτε μια μαγιά, γράφει ο στρατηγός Μακρυγιάννης στα απομνημονεύματά του. Σε αυτή τη μαγιά στηρίχθηκε πάντοτε ο ελληνισμός και μπόρεσε να πιάσει τον ιστορικό του μίτο, κάθε φορά που στην πολυχιλιετή του ιστορία, αντιμετώπιζε μια καταστροφή. Σήμερα τα πράγματα όμως είναι πιο δύσκολα. Εκείνοι που επιδιώκουν τον ιστορικό του αφανισμό είναι πολύ διαβασμένοι. Έχουν ιδρύσει πολλά πανεπιστήμια και σχολές σκέψεις και αξιοποιώντας την εμπειρία αιώνων, έχουν επιτύχει το στρίμωγμα του ελληνισμού με μεθόδους και τακτικές που σχεδόν υπερβαίνουν τα όρια του γνωστικού κεκτημένου. Σε αυτή την πραγματικά ευφυή τακτική, οι μισθοφόροι της νέας τάξης χρησιμοποιούνται φορώντας καθε λογής προσωπείο με σκοπό να επιτευχθεί ο πολυπόθητος στόχος του αφανισμού του ελληνικού έθνους. Μπορεί κανείς να τους συναντήσει σε όλο το φάσμα του πολιτικού κόσμου, στον πολιτισμό, τον αθλητισμό, την οικονομία, την παιδεία, την εκκλήσία και φυσικά στα μέσα μαζικής ενημέρωσης και τις μη κυβερνητικές οργανώσεις. Όλοι οι στρατολογημένοι στην 5η φάλαγγα έχουν ένα σημαντικό ρόλο να παίξουν στην εθνική καταρράκωση του έλληνα, ώστε ο ελληνισμός να πληγεί βαθιά στις πολιτισμικές του ρίζες και να εξουδετερωθεί για πάντα κάθε δυνατότητά του να αναδυθεί από την τέφρα, όπως τόσες φορές έχει συμβεί στην ιστορική του διαδρομή. Όλοι έχουν το ρόλο τους, ωστόσο εξέχουσα θέση στην προσπάθεια έχουν εκείνοι που είναι εντεταλμένοι να πλήξουν αυτούς που βρίσκονται στο σκληρό πυρήνα, αυτούς που αποτελούν τη μαγιά για την οποία μίλησε ο στρατηγός Μακρυγιάννης. Δεν είναι εύκολο να τους διακρίνει κανείς, γιατί η ρητορική τους είναι σχεδόν ολόιδια με εκείνη των αγνών εθνικιστών, μόνο που στην πραγματικότητα αυτό δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια έξυπνη τακτική για να πείσουν τους άλλους ότι αγαπούν την Ελλάδα και ότι διακατέχονται από αγνά πατριωτικά αισθήματα. Είναι ακριβώς η ίδια τακτική που ακολουθούν οι ουνίτες για να πλήξουν την ορθοδοξία. Φορούν δηλαδή ορθόδοξα ράσα αλλά είναι καθολικοί. Όμως εμείς οι Έλληνες γνωρίζουμε καλά πως τα ράσα δεν κάνουν τον παπά. Κατά την ίδια έννοια δεν πείθουν και δεν πρέπει να πείθουν κανέναν οι αδέσμευτοι, πατριώτες και εθνικόφρονες στις πολύωρες καθημερινές τους διαλέξεις από τηλεοράσεως, ακριβώς όπως και στις μακροσκελείς, λεπτομερείς ή πιπεράτες αναλύσεις τους από το διαδίκτυο. Η ρητορική τους, που είναι σκόπιμα προκλητική (έως υβριστική) και αξιοπερίεργη, ενίοτε δε καθίσταται και πράγματι αξιόλογη -ξέρουν οι Αθέατοι να επιλέγουν συνεργάτες-, έναν στόχο έχει: να χειραγωγήσει τη μαγιά, να λειτουργήσει σα δούρειος ίππος στο μυαλό και τα αισθήματα των ελλήνων εθνικιστών. Να αποκτήσει δηλαδή αρχικά την εμπιστοσύνη τους και στη συνέχεια να εκτρέψει την πορεία τους έξω από το χώρο του Λαϊκού Συνδέσμου. Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που τους παρέχεται εύκολα βήμα ή και τόσος άφθονος τηλεοπτικός χρόνος, ενώ υποτίθεται ότι περνούν όλους τους ανθρώπους του συστήματος γενεές δεκατέσσερεις, ποτέ κανένας δεν τους πειράζει. Ο λόγος είναι απλός και προφανής: οι θιγόμενοι του καθεστώτος γνωρίζουν ότι όλα γίνονται για καλό σκοπό για αυτό και τους ανέχονται. Είναι γνωστή άλλωστε η ρήση : πες μου ποιον ωφελεί αυτό που γίνεται να σου πω ποιος το κάνει. Κι αυτό που γίνεται στη συγκεκριμένη περίπτωση, η προσπάθεια δηλαδή εκτροχιασμού των ελλήνων εθνικιστών, έξω από τα όρια του Λαϊκού Συνδέσμου, στην ουσία ωφελεί αυτούς που υποτίθεται ότι πολεμούν οι δήθεν κριτές και εχθροί τους. Δηλαδή τους Διεθνείς ακατονόμαστους Αθέατους και τους αγαπημένους τους φίλους στα ανατολικά και τα βορεια σύνορά μας.

Απάντηση
Μάρθα Βούρτση24/01/201115:08

Κακώς Παύλος Ξανθόπουλος Νίκο Ξανθόπουλο έπρεπε να σε λέμε Οι προοδευτικοί και οι φτάσανε την χώρα εδώ .Μάθε να γράφεις και ελληνικά εκτός από το να τα μιλάς πακιστανέ που θέλεις να το παίξεις και έλληνας-τριτοκοσμική σαβούρα Εσύ αδερφός μου απο που? Επειδή τα αδέρφια σου οι τούρκοι ισλαμιστές σκοτώνανε 400 χρόνια σε αυτή την χώρα ? Ο Ελληνας είναι ανάδελφος Μόνος του την παλεύει χιλιάδες χρόνια Εξω οι λαθρομετανάστες .

Απάντηση