PROTOTHEMA

Περιβάλλον

Στη Ν. Αφρική

Βίντεο: Βουβάλια εκτόξευσαν λιοντάρι στον αέρα σε ύψος πέντε μέτρων!

Βουβάλια εναντίον λιονταριών σημειώσατε... άσσο

Βουβάλια εναντίον λιονταριών σημειώσατε... άσσο

ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Σε μια επική μάχη περίπου 45 λεπτών τα βουβάλια αποδείχθηκαν πολύ σκληρά για να πεθάνουν...

Ποιος είπε πως είναι ο βασιλιάς των ζώων; Μήπως τελικά τα λιοντάρια δεν κάνουν κουμάντο στην άγρια ζωή; Βουβάλια εναντίον λιονταριών σημειώσατε... άσσο! 



Οι φωτογραφίες από το Εθνικό Πάρκο άγριας ζωής της Νοτίου Αφρικής, «Kruger», είναι εντυπωσιακές και δείχνουν πως δύο μεγαλόσωμα βουβάλια έκαναν με τα... κρεμμυδάκια τα άγρια και επιθετικά λιοντάρια.



Όλα ξεκίνησαν όταν δύο νεαρά λιοντάρια έβαλαν στο «μάτι» ένα βουβάλι που έβοσκε μόνο του. Όμως στο σημείο έσπευσε αμέσως ένα άλλο βουβάλι για να προστατεύσει τον φίλο του, όταν τα λιοντάρια προχώρησαν σε αιφνιδιαστική επίθεση. Η μάχη που ακολούθησε ήταν εντυπωσιακή.



Ο θάνατος ήταν σίγουρος, όμως τα βουβάλια αποδείχθηκαν πολύ σκληρά για να πεθάνουν. Κατά τη διάρκεια της μάχης για την επιβίωση, εκτόξευσαν το ένα λιοντάρι σχεδόν πέντε μέτρα! Ο φωτογραφικός φακός «έπιασε» τη στιγμή, χαρίζοντάς μας ένα μοναδικό θέαμα που δείχνει σε όλο του το μεγαλείο την άγρια ζωή.

Η μάχη, σύμφωνα με τον φωτογράφο Ian Matheson διήρκεσε περίπου 45 λεπτά, με τα βουβάλια να αναδεικνύονται νικητές και τα λιοντάρια να αποχωρούν ηττημένα και πεινασμένα...






























ν ωξω04/04/201422:28

μνμμμ μ

Απάντηση
Stelios15/12/201303:05

Καλα, το χρυσοψαρο δεν το προσεξε κανεις;

Απάντηση
Μπαμπης14/12/201317:15

Αν τα βουβάλια ήταν Ελληνικά θα κάθονταν να τα φυστικωσει το λιοντάρι και μετά να τα φάει.

Απάντηση
vag14/12/201316:15

Πάντως αν ένα λιοντάρι τραυματιστεί (ακόμη και αν δεν σκοτωθεί επί τόπου) αργότερα πεθαίνει από την πεινα!! Κίνδυνοι υπάρχουν για όλους και για τον βασιλιά των ζωων!!

Απάντηση
Σιγα ...14/12/201311:26

Κάτσε να ηταν πιο μεγάλα τα λιοντάρια και ελεύθερα στην φύση και θα βλέπαμε άλλη εξέλιξη. Εδω απο τις φωτό φαίνεται το ενα λιοντάρι δεν ξέρει αν θέλει να παίξει ή να φάει ...

Απάντηση
Lefty V14/12/201317:49

Υπάρχουν ασφαλιστικά ταμεία ή ότι άλλο εδώ σε ένα ετοιμοθάνατο λαό που καταρρέει κι όλοι τρώνε από το πτώμα του; Ποια η διαφορά με μια ζούγκλα πλέον; Οι ίδιοι νόμοι επικρατούν κι εδώ αυτή τη στιγμή.

Απάντηση
bill14/12/201314:20

Ο μόγλης είναι παραμύθι, μην μπερδευόμαστε. Τα λιοντάρια κυνηγάν για τροφή και επιβίωση.

Απάντηση
σε ξαφνιάζω;14/12/201313:07

ΌΛΟΙ τρώμε για να μεγαλώσουμε το ίδιο και τα λιοντάρια!

Απάντηση
Ομαδικότητα στην άμυνα ...........14/12/201310:05

Τα βουβάλια σε σύγκριση με τα λιοντάρια υπερτερούν σε δύναμη σε απίστευτο βαθμό . Όταν τα βουβάλια δεν αιφνιδιαστούν και αποφασίσουν να αμύνθούν ομαδικά και συντονισμένα τα λιοντάρια σίγουρα θα ηττηθούν και θα αποχωρήσουν , αλλά σίγουρα θα προσπαθήσουν πάλι να στήσουν άλλη ενέδρα και να εκμεταλλευτούν κάποια ευκαιρία που θα τους δοθεί ξανά. Το πλεονέκτημα που έχουν τα λιοντάρια είναι ότι συνεργάζονται , κυνηγούν σε αγέλες , στήνουν ενέδρες , έχουν κοφτερά δόντια και γαμψά νύχια και συχνά αιφνιδιάζουν τα θηράματά τους και έτσι καταφέρνουν να τα απομονώσουν και να τα κατασπαράξουν . Είναι με λίγα λόγια αρπακτικά επιθετικά ζώα , ενώ τα βουβάλια είναι χορτοφάγα και αμύνονται για να επιζήσουν . Θα την γλυτώσουν μία , θα την γλυτώσουν δύο , στο τέλος όμως σε κάποια από τις περιπτώσεις θα γίνουν βορά των αρπακτικών . ...

Απάντηση
ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ14/12/201308:09

Α το βρήκα στον αέρα είναι ο ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ.

Απάντηση
SABONIS14/12/201301:06

Πάλι την γλύτωσαν Πάγκαλος και Βενιζέλος

Απάντηση
Leonidas13/12/201323:08

Oπως δειχνει η φωτογραφια, προκειται για νεαρα λιονταρακια. Αν πραγματικα ηταν ο Βασηλιας της Ζουγκλας, το ενηλικο αρσενικο λιονταρι, τα βουβαλια δεν θα ειχαν καμια τυχη. Ακομη και σε συναγωνισμο με το βουβαλι, ειναι απιστευτα δυνατα και θηριωδη ζωα.Εξ'αλλου μην ξεχναμε το λιονταρι απλως εχασε την τροφη του, ενω αντιθετως τα βουβαλια θα εχαναν την ζωη τους.

Απάντηση