PROTOTHEMA

Οικονομία

Τι προβλέπει το τελικό σχέδιο για το φορολογικό

«Αφορολόγητο τέκνων» τέλος από το 2013

«Αφορολόγητο τέκνων» τέλος από το 2013
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Επιστρέφει στα 48.000 ευρώ ο φόρος 45% - Δεν διασώζονται φοροαπαλλαγές - Την Πέμπτη η διακομματική - Στουρνάρας: Ποτέ δεν υπήρχε πρόταση για φορολογικό συντελεστή 45%

Ο χρόνος που απομένει μέχρι τη δόση της 13ης Δεκεμβρίου θα κρίνει τις αλλαγές στο νέο φορολογικό. Το νομοσχέδιο πρέπει να κατατεθεί στη Βουλή τη Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου, αλλά φαντάζει αμφίβολο κατά πόσον θα έχει επιτευχθεί διακομματική συμφωνία νωρίτερα αφού, μετά τις αντιδράσεις που εκδηλώθηκαν για τη νέα φορολογική κλίμακα από τα κόμματα, το υπουργείο Οικονομικών επιστρέφει στις αρχικές θέσεις του της περασμένης εβδομάδας.

Το τελικό σχέδιο της κυβέρνησης που θα παρουσιάσει ο Γιάννης Στουρνάρας στην διακομματική επιτροπή για το φορολογικό – αν και η συνάντηση που ήταν προγραμματισμένη για σήμερα δεν είχε μπει μέχρι αργά το βράδυ στην επίσημη «ατζέντα» του υπουργού κι όπως έγινε γνωστό παίρνει παράταση μιας ημέρας – περιλαμβάνει τις εξής αλλαγές:

-          Καταργούνται τα ειδικά αφορολόγητα για τα παιδιά.

-          Έκπτωση φόρου 1.950 ευρώ που βαίνει μειούμενη όσο αυξάνεται το εισόδημα.

-          Νέα φορολογική κλίμακα με μεσαίο συντελεστή 36% (αντί 26% που προέβλεπε η κλίμακα που αποσύρθηκε) και φόρο 45% από τις 48.000 ευρώ και άνω.

-          Φορολογία «τεσσάρων ταχυτήτων» γα μισθωτούς και συνταξιούχους, αγρότες, εισοδηματίες και επαγγελματίες (οι τελευταίοι θα πληρώνουν σχεδόν τα διπλά από αγρότες και μισθωτούς αν δηλώνουν το ίδιο εισόδημα).

-          Καταργούνται όλες οι φοροαπαλλαγές, χωρίς να εξαιρούνται οι τόκοι στεγαστικών δανείων.

Το υπουργείο Οικονομικών θα επιχειρήσει πάντως να επιφέρει κάποια ειδική ελάφρυνση για τους τρίτεκνους, πιθανότατα όμως όχι με αύξηση της έκπτωσης φόρου αλλά μέσω αύξησης του οικογενειακού επιδόματος.

Τις προθέσεις αυτές του υπουργείου επιβεβαίωσε την Τετάρτη και ανώτατος αξιωματούχος του οικονομικού επιτελείου, ο οποίος τόνισε πως «αναζητούνται πόροι για να υπάρξει μια μεγαλύτερη οικονομική ενίσχυση τρίτεκνων και πολύτεκνων».

Μιλώντας χθες στην εκπομπή Φάκελοι, ο υπουργός Οικονομικών Γ. Στουρνάρας δήλωσε πως δεν υπάρχει πρόταση για φορολογικό συντελεστή 45%.

Οι προτάσεις της κυβέρνησης για τροποποιήσεις στο υπάρχον φορολογικό σύστημα είχαν κατατεθεί στα υπόλοιπα κόμματα πριν την ψήφιση του τελευταίου πολυνομοσχεδίου, τόνισε. Προτάθηκε μία νέα κλίμακα με τρεις συντελεστές, με την τρόικα να αντιπροτείνει ισοδύναμη κλίμακα όπου εμφανιζόταν συντελεστής 45%, παράλληλα με μείωση 1.500 ευρώ για όλους, κάτι το οποίο δεν επισημάνθηκε, υπογράμμισε.

Ερωτηθείς για το εάν θα υπάρξουν νέα μέτρα εντός του 2013, δήλωσε πως τα όσα έχουν ληφθεί προς το παρόν φτάνουν, υποστηρίζοντας πως η χώρα μπορεί να πιάσει πρωτογενές πλεόνασμα εντός του επόμενου έτους και ενδεχομένως να είναι δυνατόν το 2014 τα μέτρα να είναι ηπιότερα.

Αν ωστόσο «νερώσουμε το κρασί μας - για παράδειγμα - για το θέμα της φορολογικής μεταρρύθμισης, θα υπάρξει πίεση για παραπάνω μέτρα», τόνισε.

Για το θέμα των απολύσεων στο Δημόσιο ο κ. Στουρνάρας είπε πως θα πρέπει να γίνει αξιολόγηση εντός του 2013, με συγκεκριμένα κριτήρια, ενώ παραδέχτηκε ότι υπάρχει συμφωνία με την τρόικα για συγκεκριμένο νούμερο.

Διαβάστε περισσότερα


Ακης05/12/201214:12

Ντροπη σου ρε Σαμαρα που μας τελειωσες ο Θεος να σε τιμωρηση

Απάντηση
@cia05/12/201213:50

Από ότι φαίνεται μετά τα ληγμένα ούτε τα γενόσημα έκαναν τίποτε....σπάνιο φαινόμενο γιδοβοσκέ είσαι, που δεν επιδέχεται θεραπείας!!

Απάντηση
@Δεν Ξεχνώ | 05/12/2012 12:3205/12/201213:33

Εχεις απόλυτο δίκιο αλλά δυό λάθη δεν κάνουν ένα σωστό

Απάντηση
@ "@ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ"05/12/201213:18

Tην αντικοινωνική συμπεριφορά πως την εκλαμβάνεις φίλτατε? Μήπως είσαι από αυτούς που παίζουν πόκερ και κάνεις all in στο πρώτο pot και θες να τα μαζέψεις όλα με την πρώτη.? Υπομονή και χαλάρωσε για να απολαύσεις το βιασμό....

Απάντηση
Βασίλης05/12/201213:12

Στουρνάρα, το φορολογικό άλλαξε πέρυσι. Η φορολογία από το 2009 αυξήθηκε δραματικά. Οι μισθοί μειώθηκαν και η ανεργία καλπάζει. Το πετρέλαιο θέρμανσης έγινε είδος πολυτελείας. Τα μισά αυτοκίνητα έπαψαν να κυκλοφορούν. Τα μαγαζιά κλείνουν καθημερινά. Όσοι κατάφεραν ακόμη από τον ιδιωτικό τομέα να έχουν έναν αξιοπρεπή μισθό και να συντηρούν την οικογένεια τους, μαζί με τα άνεργα μέλη της, έρχεσαι να τους αποτελειώσεις. Βάζεις την ταφόπλακα σε όλους τους Έλληνες και δίνεις καμία ελπίδα για το μέλλον. Όποιος τόσα χρόνια φοροδιαφεύγει συνεχίζεις να μην τον ακουμπάς και χτυπάς για άλλη μια φορά όσους δεν μπορούν να κρύψουν τίποτα! Έκανε χθες ο Μπένυ μια πρόταση να παραμείνει η κλίμακα του 2012 που πέρυσι τους βρίζαμε όταν την ψήφιζαν και μοιάζει παράδεισος μπροστά σε ότι μας φέρνεις. Ο Σαμαράς υποσχέθηκε μείωση των φορολογικών συντελεστών, και τελικά ανεβάζει κιάλλο την φορολογία. Και επειδή μυαλό δεν βάζετε, σου εύχομαι ότι χειρότερο να το πάθετε. Ας βγει ο Άδωνις ή όποιος άλλος βουλευτής όποιου κόμματος να υποστηρίξει το φορολογικό αν τολμάει. Καραγκιόζηδες...

Απάντηση
Μηχανικός05/12/201213:09

Μην παραπονιέστε για τα "ψιλά". Εμένα μου τα παίρνουν χοντρά. Δεν αφαιρούνται ασφαλιστικές εισφορές, πληρώνω 500 για το μπλοκάκι και επιπλέον 1800 / έτοςκαι φορολογία από το 1ο ΕΥΡΩ. Ταμείο δεν έχουμε, μας έβαλαν και εμάς στον ΕΟΠΠΥ και σε λίγο βλέπω να παίρνουμε όλοι τον πούλο και να αλλάζουμε χώρα. Δεν είναι δυνατόν να πληρώνουνε τα μαλλιοκέφαλά μας για ανύπαρκτες παροχές. Εάν συνεχίσει έτσι η κατάσταση με βλέπω πολίτη άλλης χώρας. Και τότε καθήστε εσείς και πληρώστε τα σπασμένα. Εγώ πάντως έχω κουραστεί.

Απάντηση
cia05/12/201213:08

Τι εγινε ρε παιδια? Δε σας αρεσει ο Σαμαρας τωρα? Ουτε ο Μπενυ? Αμ' ο Φωτης? Γιατι ρε παιδια έτσι? δεν θα μας σωσει η τροικα? δεν μας δανειζουν τα ωραια τα λεφτά τους? Θα ακυρωσετε το οραμα της ελληνικης κοινωνιας για τον εκσυγχρονισμο της, δίπλα στους εταιρους-δανειστες της? Μα ειναι δυνατον να στεκεστε αγκυλωμενοι σε ταμπου? Ειναι δυνατο να γκρινιαζετε για 1,5 εκ. ΑΝΕΡΓΟΥΣ, για μια ΜΙΚΡΗ μειωση των μισθων στον ιδιωτικο τομεα, για ΚΑΠΟΙΕΣ περικοπες στις συνταξεις, την ελλειψη καποιων ΦΑΡΜΑΚΩΝ, την ασημαντη ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, την ανεπαισθητη αυξηση των ΝΕΟΠΤΟΧΩΝ ΚΑΙ ΑΣΤΕΓΩΝ στα αστικα κεντρα, την μικρη υστερηση ΕΣΟΔΩΝ απο τη φορολογια λογω αδυναμιας καποιων συμπολιτων μας, την αναγκαια προσαρμογη των εργασιακων σχεσεων στα αντιστοιχα επιπεδα της βιομηχανικης ατμομηχανης της Ινδιας, την κατανοηση οτι τα παιδια μας δεν μπορουν να ειναι αφορολογητα αφου τρωνε και πινουν και για καποιες αλλες σημαντικες αλλαγες που επιτασσει η ευρωπαικη αναγκαιοτητα... Μην ακολουθειτε το δρομο του ΛΑΙΚΙΣΜΟΥ και οσων ΣΠΕΚΟΥΛΑΡΟΥΝ. Δε μπορει να εχουν αδικο η Μερκελ, ο Σοιμπλε, η Φεχτερ, ο Ρεν, ο Μπαροσο, ο Βαν Ρομπαι, ο Σαμαρας, ο Στουρναρας, ο Χατζηδακης, ο Πρετεντερης, η Τρεμη, η Λυμπερακη, o Μητσοτακης, η Ντορα, ο Παπαδημος και τοσοι αλλοι που ΜΟΝΟ την προοδο μας θελουν και τιποτε αλλο.... Keep going this way, poor greek people, DON'T BE AFRAID OF THE DARK !!! XA,XA,XA,XA,XA,XA XA,XA,XA,XA,XA,XAXA,XA,XA, XA,XA,XA, XA,XA,XA,XA,XA,XA XA,XA,XA,XA,XA,XA XA,XA,XA,XA,XA,XAXA,XA,XA, XA,XA,XA, XA,XA,XA,XA,XA,XA.........

Απάντηση
ΜΙΩΝΟΣ05/12/201213:01

ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΩ ΕΝΑ ΠΑΚΙΣΤΑΝΑΚΙ ???

Απάντηση
@Δεν Ξεχνώ 05/12/201212:49

ΞΕΧΑΣΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ, Ο ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΤΩΝ 400 ΕΥΡΩ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΑΙΓΑΛΕΩ ΧΑΡΑΤΣΙ 500 ΕΥΡΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΦΟΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΖΕΤΑΙ ΩΣ ΤΕΚΜΗΡΙΟ......ΞΕΧΑΣΕΣ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ Ο ΑΝΕΡΓΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΦΟΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ....ΞΕΧΑΣΕΣ ΠΙΑ ΟΤΙ ΚΟΠΗΚΕ Η ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΦΤΩΧΟ ΑΝΘΡΩΠΟ....ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΜΝΗΜΗ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ

Απάντηση
Akritas05/12/201212:48

Homo Economicus Hordos...είναι η φιλοσοφία των μανδαρίνων του Οικονομικών. Δηλαδή όποιος έχει παιδιά ...εξοντώστε τον. Όπως έκανε ο Ηρώδης(Hordos), οι Τούρκοι στα 400 χρόνια της σκλαβιάς, οι Ναζί το 40-44, οι Κομμουνιστές το 46-49. Εσείς το κάνετε με τον Μνημονιακό σας τρόπο, τον αργό, τον νεοφιλελεύθερο.

Απάντηση