Προμηθέας Πατρών-Κύμη 81-56: Βήμα για τα play offs

Ακόμη ένα βήμα που τον διατηρεί σε τροχιά play offs έκανε ο Προμηθέας που νίκησε εύκολα την 8 Κύμη στην Πάτρα

Σαρωτικός ήταν ο Προμηθέας που φιλοξένησε την Κύμη σε ματς για την 24η αγωνιστική της Α1. Η ομάδα της Πάτρας νίκησε πολύ εύκολα 81-56 την Κύμη και συνεχίζει να ελπίζει για είσοδο στα πλέι οφ της κατηγορίας, ενώ «αγχώνει» την αντίπαλό του που έχει ως αντικειμενικό στόχο την παραμονή.

Με όπλο την εκπληκτική ευστοχία τους στα τρίποντα (13/26) οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή ποιος ήταν το αφεντικό στην αναμέτρηση, προηγούμενοι με +13 (24-11) στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση στη συνέχεια και κατάφεραν να μειώσουν κάτω από τους 10 (39-31) όταν οι δύο ομάδες πήραν το δρόμο για τα αποδυτήρια. Ωστόσο οι Πατρινοί καθοδηγούμενοι από τον Γκίκα που είχε 20 πόντους (πρώτος σκόρερ του αγώνα) και τον Μουρ που πρόσθεσε 17 με 3/3 τρίποντα (και 6 ριμπάουντ), έφεραν ξανά το ματς στα μέτρα τους επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό.

Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν ήδη 59-45, αφού ο Σιγκούνας με 15 πόντους (αλλά και 7 ριμπάουντ) ήταν η μοναδική αξιόπιστη επιθετική λύση για την ομάδα της Κύμης, η οποία προδόθηκε από την αστοχία των παικτών της.

Με 6/23 τρίποντα και 13/36 δίποντα, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να επανέλθουν ποτέ στο ματς, το οποίο στην τελευταία περίοδο μετατράπηκε σε παράσταση για ένα ρόλο με τον Προμηθέα να κάνει επιμέρους σκορ 24-11 και να φτάνει στο τελικό 81-56.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 39-31, 59-45, 81-56.