Διαστημική Μπάγερν διέλυσε με 5-1την Άρσεναλ, έβγαλε χαρακτήρα η Ρεάλ 3-1 την Νάπολι!

Γκολ και θέαμα πρόσφεραν Μπάγερν Μονάχου και Ρεαλ Μαδρίτης στους πρώτους αγώνες τους για τους "16" του Champions League κόντρα σε Άρσεναλ και Νάπολι αντίστοιχα - Η Αρσεναλ έκανε το λάθος να ισοφαρίσει και στο δεύτερο ημίχρονο έγινε... παιχνιδάκι στα πόδια των Βαυαρών - Η Νάπολι πάγωσε το Μπερναμπέου νωρίς, αλλά η Ρεάλ χρειάστηκε ένα πεντάλεπτο στην επανάληψη για να πάρει μια σπουδαία νίκη

Η Μπάγερν έχει ήδη κλείσει θέση για τους "8" του Champions League, μετά το επιβλητικό 5-1 εις βάρος της Άρσεναλ που εμφανίστηκε για 20 λεπτά στο Μοναχο, ενώ η Νάπολι αν και ήταν πολύ καλή και προηγήθηκε, το τελικό 3-1 δεν της αφήνει και πολλά περιθώρια.

Περισσότερα σε λίγο

Θυμηθείτε την εξέλιξη των αγώνων

Μπάγερν Μονάχου-Άρσεναλ 4-1 (11' Ρόμπεν, 53' Λεβαντόφσκι, 56', 61' Τιάγκο, 88' Μίλερ - 29' Σάντσες)
90+3' Τέλος του αγώνα

88' ΓΚΟΛ: Ο Τόμας Μίλερ λίγο μετά την είσοδο του εκτελεί από κοντά τον Οσπίνα διαμορφώνοντας το 5-1 υπέρ των Βαυαρών!

Η Άρσεναλ από το 2-1 και μετά δεν υπάρχει στο γήπεδο, ενώ ο Οσπίνα με σωρεία επεμβάσεων κρατά το σκορ στο 4-1

63' ΓΚΟΛ: Από την εκτελεση του κόρνερ οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούν να διώξουν και ο Τιάγκο πετυχαίνει το 4-1!

61': Δοκάρι για την Μπάγερν σε φάση διαρκείας ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Οσπίνα αποσοβεί το 4-1 με εκπληκτική επέμβαση παραχωρώντας κόρνερ.

56' ΓΚΟΛ: Μαγικό τακουνάκι του Λεβαντόφσκι και ασίστ στον Τιάγκο Αλκάνταρα που πετυχαίνει το 3-1!

53' ΓΚΟΛ: Ο Λεβαντόφσκι διορθώνει το λάθος του και με εκπληκτικό άλμα νικά τον Μουστάφι στον αέρα και με κεφαλιά πετυχαίνει το 2-1!

46': Έναρξη του Β' ημιχρόνου

45+2': Τέλος ημιχρόνου

45'+1': Νέα μεγάλη επέμβαση του Νόιερ στο πλασέ του Οζίλ από πλάγια θέση.

45': Κεφαλιά του Χούμελς η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Οσπίνα

43': Οι παίκτες της Μπάγερν έκρυψαν τη μπάλα, η Αλάμπα έβγαλε τη σέντρα όμως η κεφαλιά του Λεβαντοφσκι έστειλε τη μπάλα άουτ.

40': Μεγάλη ευκαιρία για την Άρσεναλ καθώς μετά το γύρισμα του Σάντσες ο Τσάκα έπιασε το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω στον Νόιερ.

35': Ο Μπεγερίν βρίσκει τη μπάλα με το χέρι, αλλά ο Σέρβις διαιτητής Μάζιτς δεν δίνει τίποτα.

29': Ο Λεβαντόφσκι έκανε πέναλτι στον Κοσιελνί, ο Σάντσες το εκτέλεσε με τον Νόιερ να απομακρύνει! Ο Χιλιανός πήρε το ριμπάουντ, αλλά έκανε... τσαφ με τους αμυντικούς της Μπάγερν να τον κοιτούν και τελικά με το τρίτο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Βαυαρών!

Ο Λεβαντόφσκι μετά την εκτέλεση κόρνερ αντί να διώξει  έκανε κοντρόλ με το στήθος και στην προσπάθεια του να απομακρύνει  τη μπάλα βρήκε το... πόδι του Κοσιελνί!

27': Ο Οζίλ εκτελεί το φάουλ ο Νόιερ χάνει τη μπάλα, χωρίς όμως συνέπειες.

26': Ο Σάντσες βγήκε στην κόντρα και κέρδισε το φάουλ ακριβώς πάνω στη γραμμή της μεγάλης περιοχής

20': Η Μπάγερν εξακολουθεί να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι ενώ η Άρσεναλ δυσκολεύεται να περάσει ακόμη και τη μεσαία γραμμή!

11' ΓΚΟΛ: Ο Άριεν Ρόμπεν βρήκε το χώρο που ήθελε έξω από την περιοχή της Άρσεναλ και με ένα απίστευτο σουτ με το αριστερό έστειλε τη μπάλα συστημένη στο δεξί παραθυράκι του Οσπίνα.

8': Ο Βιδάλ κέρδισε τις κόντρες έξω από την περιοχή των Λονδρέζων, αλλά ο Οσπίνα μπλόκαρε το σουτ που επιχείρησε

5': Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα

1': Έναρξη του αγώνα

Οι ενδεκάδες
Μπάγερν Μονάχου:
Νόιερ – Λαμ, Χάβι Μαρτίνεθ, Χούμελς, Αλάμπα – Βιδάλ, Τσάμπι Αλόνσο, Τιάγκο Αλκάνταρα – Ρόμπεν, Κόστα, Λεβαντόφσκι
Άρσεναλ: Οσπίνα – Μπεγερίν, Κοσιελνί, Μουστάφι, Γκιμπς – Τσάκα, Κοκλέν – Τσαμπερλέιν, Οζίλ, Σάντσες, Ιβόμπι

Ρεάλ Μαδρίτης – Νάπολι 3-1 (18' Μπενζεμά, 49' Κρος, 54' Κασεμίρο - 8' Ινσίνιε)

80'; Ο Καγιεχον σκοράρει από κοντά, αλλά υπάρχει σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον σκόρερ.

68': Ο Μέρτενς από το ύψος του πέναλτι χάνει τεράστια ευκαιρία για να μειώσει σε 3-2 καθώς στέλνει τη μπάλα άουτ!

54' ΓΚΟΛ: Ο Κασεμίρο είδε τη μπάλα να του στρώνεται και με έναν τρομερό κεραυνό πέτυχε το 3-1!

49' ΓΚΟΛ: Ο Ρονάλντο αδειάζει την άμυνα της Νάπολι γυρίζει στον Κρος κι ο Γερμανός με... ξερό σουτ νικά τον Ρέινα πετυχαίνοντας το 2-1!

45'+1: Τέλος πρώτου ημιχρόνου

41': Οι παίκτες της Ρεάλ σέρβιραν έτοιμο γκολ στον Μπενζεμά με τον Γάλλο να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι!

25': Η Ρεάλ προσπαθεί να πιέσει αλλά η άμυνα της είναι πολύ ψηλά και κάθε αντεπίθεση των Ιταλών μυρίζει γκολ

18' ΓΚΟΛ: Στην τέταρτη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε ο Καρίμ Μπενζεμά δεν αστοχει και με κοντινή κεφαλιά πετυχαίνει το 1-1!

12':  Ο Ρονάλντο έκανε το γύρισμα ο Μπενζεμά βγήκε πρώτος στη μπάλα αλλά η κεφαλιά του έστειλε τη μπάλα παράλληλα με την εστία της Νάπολι

8' ΓΚΟΛ: Ο Χάμσικ έβγαλε την κάθετη πάσα ο Ινσίνιε 20 μέτρα έξω από την περιοχή με καταπληκτικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Ρεάλ με τον Νάβας να είναι εκτός θέσης!

4': Ταχύτατη αντεπίθεση της Νάπολι με τον Μέρτενς να βγάζει τη σέντρα αλλά ο Νάβας βγήκε μπροστά από τον Καγεχόν και μπλόκαρε.

1': Στα 22 δευτερόλεπτα η Ρεάλ καταγράφει την πρώτη τελική προς την εστία της Νάπολι με τον Ρέινα να διώχνει ενστικτωδώς το σουτ του Μπενζεμά!