Champions League: Εντός έδρας ήττα του Άρη 64-58 από τους Σκάιλαϊνερς

Ένας Άρης (8-5) που δεν έβγαλε το πάθος που έπρεπε για να πάρει μία νίκη κύρους, ηττήθηκε από τη Φράπορτ Σκάιλαϊνερς (6-7) στο «Nick Galis Hall», για την 13η αγωνιστική του Champions League

Ο Άρης δεν κατάφερε να... βγάλει την υποχρέωση απέναντι στην Φράπορτ Σκάιλαϊνερς και ηττήθηκε στο «Αλεξάνδρειο» με 64-58, για την 13η αγωνιστική της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Μπορεί το παιχνίδι να ήταν «αδιάφορο», ωστόσο η ομάδα της Θεσσαλονίκης φαίνεται πως... έμεινε στην πρόκριση στον Τελικό Κυπέλλου, και δεν έβγαλε το πάθος που χρειαζόταν, για να πάρει μια νίκη γοήτρου και να διατηρήσει ελπίδες να περάσει στη φάση των «16» ως μία από τις καλύτερες τρίτες ομάδες.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έδειξαν να έχουν τα ηνία του ματς στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο ήταν μια απογοήτευση, αφού το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο (είχαν μόλις 6 λάθη στο πρώτο 20λεπτο, ενώ στην τρίτη περίοδο έκαναν 10) και δεν μπορούσαν να τελειώσουν ξανά απλές φάσεις, ενώ είχαν και άσχημο ποσοστό στα τρίποντα (4/20, με Ντραγκίσεβιτς και Γιάνκοβιτς να έχουν από 0/4).

Από τη μεριά των φιλοξενούμενων, Ίνγκλις και Βον οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη, αφού είχαν από 19 πόντους ο καθένας.

Ο Τσαϊρέλης, που προσπάθησε να βρει λύσεις στο τέλος, μέτρησε 13 πόντους ενώ Κάμινγκς και Καββαδάς είχαν από 11, με τον δεύτερο να κάνει και 4 κοψίματα. 10 πόντοι για τον Γιάνκοβιτς, ενώ Ντραγκίσεβιτς και Τζένκινς έμειναν στα χαμηλά με 2 πόντους έκαστος.

Οι «κίτρινοι» στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί, καθώς πήραν γρήγορα προβάδισμα κι έφτασαν στο +9 (19-10, 9'), για να κάνει ο Ίνγκλις με τρίποντο το 19-13 (10').  Ο Γιάνκοβιτς πήγε τη διαφορά στο +10 (16'), ωστόσο η γερμανική ομάδα κατάφερε να πλησιάσει στο 36-34 στο ημίχρονο, ενώ είχαν μαζέψει και 21 ριμπάουντ (10-11), έναντι 14.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι με τρία τρίποντα πήγαν στο 39-44 (23'), για να φτάσουν λίγο αργότερα στο +9 (39-48, 24'), με τον Τσαϊρέλη να είναι ο μόνος που είχε πετύχει καλάθι (τρίποντο), στα πέντε πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, και το επιμέρους να είναι στο 3-14. Καββαδάς και Γιάνκοβιτς πάλευαν να μειώσουν (45-48, 27'), ενώ ο Κίελ διαμόρφωσε το 47-51, μετά από φάουλ του Σίμτσακ (30'). Στην τελευταία περίοδο, ο Άρης εξακολουθούσε να κυνηγάει στο σκορ κι αδυνατούσε να τελειώσει φάσεις, με τον Καββαδά και τον Τσαϊρέλη να προσπαθούν να σώσουν την κατάσταση. Ο Κάμινγκς μείωσε σε 58-62, αλλά ο Χουφ επισφράγισε το τελικό 58-64.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως μόνο αουτσάιντερ δεν είναι. Εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Άρη και κατάφεραν να επιστρέψουν στο δεύτερο μέρος κι από τη στιγμή που πήραν το προβάδισμα, φρόντισαν να μη το χάσουν. Επίσης, μάζεψαν 37 ριμπάουντ (15επ.-22αμ.), έκαναν λιγότερα λάθη (16-21) κι είχαν λίγο καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα (31.03%-20%).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο γιος του A.J. Ίνγκλις- που έπαιζε στον Άρη - A.J. Τζούνιορ, σε 32:45 είχε 19 πόντους (5/8δ., 3/11τρ.), 5 ριμπάουντ, 3 λάθη και 2 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Βον, σε 32:25, μέτρησε επίσης 19 πόντους (3/8δ., 2/3τρ., 7/9β.), 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη και 1 κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ντραγκίσεβιτς και Τζένκινς ήταν σε πολύ κακή ημέρα. Ο πρώτος, σε 21:58, είχε 1/3 δίποντα και 0/4 τρίποντα και 4 λάθη, ωστόσο πήρε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ. Ο δεύτερος, σε 20 λεπτά, είχε 1/3 δίποντα και 0/2 τρίποντα, έκανε 3 λάθη, αλλά πήρε 4 ριμπάουντ κι έδωσε 2 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι παίκτες των Σκάιλαϊνερς μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν το ματς. Δύο γρήγορα τρίποντα του Ίνγκλις και του Χουφ έβαλαν μπροστά τους φιλοξενούμενους (36-40), απάντησε ο Τσαϊρέλης επίσης πίσω από τα 6.75μ. - στο μοναδικό καλάθι του Άρη στα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου - ενώ ο Βον «εκτέλεσε» ξανά την ομάδα της Θεσσαλονίκης (39-44), ενώ ο Ίνγκλις πήγε τη διαφορά στο +9 (39-48). Οι παίκτες του Άρη πρόλαβαν να κάνουν 10 λάθη στο τρίτο δεκάλεπτο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, συν ότι οι γηπεδούχοι δεν έβγαλαν πάθος και δεν μπορούσαν να τελειώσουν απλές φάσεις.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης τα λάθη (21-16), τα ριμπάουντ (33-37) και τα τρίποντα (4/20), ενώ οι Γερμανοί τις ασίστ (11-13) και το ποσοστό στις βολές (68.42%-75%).

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-34, 47-51, 58-64.