Μπάμπεργκ-Ολυμπιακός 82-68: Χριστουγεννιάτικη «σφαλιάρα» στην Γερμανία

Οι Γερμανοί εξελίσσονται σε… κακό μπελά για τον Ολυμπιακό καθώς επικράτησαν για 3η συνεχόμενη φορά - Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με το καλημέρα 11-0 (!), έκλεισε το ημίχρονο στο -18 (48-30) κι όσο κι αν προσπάθησε (μείωσε στο φινάλε της 3ης περιόδου σε 59-50), δεν μπόρεσε να απειλήσει με ανατροπή

Ο Ολυμπιακός έπαιζε άμυνα με τα μάτια, η Μπάμπεργκ τα έβαζε όλα με κλειστά τα μάτια και η γερμανική ομάδα νίκησε δίκαια με 82-68. Από το πρώτο κιόλας λεπτό οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους και ουσιαστικά μόνο σε δύο στιγμές η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο νούμερο.

Στο τζάμπολ του αγώνα εμφανίστηκε μία ομάδα και αυτή ήταν η Μπάμπεργκ η οποία μόλις στο 3' προηγήθηκε με 11-0. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με 0/5 σουτ. 0/2 βολές και 3 λάθη κι έτσι πρόσφεραν απλόχερα ψυχολογία στους Γερμανούς. Δύο συνεχόμενα τρίποντα έκαναν το 13-9 (7'), ωστόσο αποδείχτηκε μάλλον τυχαίο γεγονός αφού και πάλι οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την τραγική άμυνα των αντιπάλων τους και με σερί 8-0 (Μέλι και Στρέλνιεκς) η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους (31-13, 12').

Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό και με 8 αναπάντητους πόντους έριξαν τη διαφορά στους 10 (31-21, 14'). Τα επόμενα λεπτά εξελίχθηκαν ιδανικά για τη Μπάμπεργκ και καταστροφικά για τους φιλοξενούμενους αφού το τρίποντο του Νίκου Ζήση έκανε το 41-23 (18') ενώ λίγο αργότερα με αβίαστα lay up του Κοζέρ (είχε 17π.στο ημίχρονο) η διαφορά έπιασε τη μέγιστη τιμή της (48-27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν αποφασισμένοι και αυτό φάνηκε κυρίως από τον τρόπο με τον οποίο αμύνονταν. Αν δεν ήταν ο Νίκος Ζήσης (ασίστ και δίποντο) η διαφορά θα ήταν ακόμη μικρότερη από το 50-39 στο 25'. Αυτό συνέβη πάντως λίγο αργότερα με 2/2 βολές του Έρικ Γκριν με τη διαφορά να πέφτει για πρώτη φορά σε μονοψήφιο νούμερο.

Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν τέσσερα μακρινά σουτ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Ντάριους Μίλερ σκόραρε 15 πόντους σε διάστημα 7 λεπτών (80-61, 38') και ουσιαστικά έκοψε τις λίγες ελπίδες που είχαν οι Πειραιώτες.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπάμπεργκ εκμεταλλεύτηκε κάθε αργή αμυντική αντίδραση του Ολυμπιακού και σκόραρε με ευκολία έχοντας υψηλά ποσοστά στο πρώτο ημίχρονο (78.6%δ., 46.1%τρ.) όπου και πήρε διαφορά 21 πόντων. Στο τέλος του ματς οι γηπεδούχοι είχαν 6 περισσότερες ασίστ (18-12), 4 περισσότερα κλεψίματα (9-5) και στις βολές καλύτεροι (90%-66.7%).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Στο πρώτο ημίχρονο ο Φαμπιέν Κοζέρ ο οποίος τελείωσε με 17 πόντους (όλοι στο πρώτο 20άλεπτο), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη.

Στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τη σκυτάλη ο Ντάριους Μίλερ με 20 πόντους (15 στο τελευταίο δεκάλεπτο) με 2/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Πολλοί παίκτες του Ολυμπιακού υστέρησαν, ωστόσο λίγο χειρότερος όλων ήταν ο Ματ Λοτζέσκι ο οποίος σε 22:42 είχε 4 πόντους (1/3δ., 0/2τρ., 2/2β.), 2 ασίστ, ένα ριμπάουντ κι ένα λάθος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου η Μπάμπεργκ βρήκε 3/3 τρίποντα και ουσιαστικά «έσβησε» τις όποιες πιθανότητες είχε ο Ολυμπιακός.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Νίκος Ζήσης σε 31:41 είχε 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Κομβική παρουσία είχε και ο Νικολό Μέλι με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάμπεργκ τίποτα απολύτως.

Ο Ολυμπιακός το πρώτο, το δεύτερο και το τέταρτο δεκάλεπτο. Όλα όσα έκανε σε αυτά.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Κεμ Μπιρτς πήγε να καρφώσει με δύναμη, αλλά ο Νικολό Μέλι τον έκοψε με εντυπωσιακό τρόπο κερδίζοντας τον κατά κράτος.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 48-30, 59-50, 82-68