Superleague: Θρίαμβος για τον Πανιώνιο κόντρα στον ΠΑΟΚ - Στο τέλος νίκησε ο ΠΑΟ

Άνετη νίκη με 4-0 για τον Ολυμπιακό - «Κόλλησε» στο 0-0 η ΑΕΚ με την Καλλονή - Στο τέλος έχασε το τρίποντο (1-1) ο ΠΑΣ Γιάννινα

Από τον θρίαμβο του Πανιωνίου κόντρα στον ΠΑΟΚ με 3-1 στη Νέα Σμύρνη που σφράγισε την παρουσία των «κυανέρυθρων» στα πλέι οφ, σημαδεύτηκε η 28η αγωνιστική της Superleague. Ο Μπακασέτας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα «39’, 66’». Το τρίτο γκολ σημείωσε ο Ανσαριφάντ (82’). Στο 53’ Ο Τζιόλης είχε μειώσει προσωρινά για τον ΠΑΟΚ.

O πρωταθλητής Ολυμπιακός χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να βάλει τις βάσεις της νίκης επί του Πανθρακικού (Πουλίδο 26΄, Πάρντο 40΄και Ερνάνι 43΄ τα πρώτα τρία γκολ) με τον Ερνάνι στις καθυστερήσεις να γράφει το τελικό 4-0.

Ανούσια η ΑΕΚ πέταξε δύο βαθμούς στη Μυτιλήνη, με αντίπαλο την Καλλονή. Σε ένα πολύ κακό παιχνίδι με ελάχιστες ευκαιρίες οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 και με βάση την εικόνα της αναμέτρησης το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο.

Με ηγέτη τον Σεμπάστιαν Λέτο (2 γκολ) ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-2 τη Βέροια στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Μαραγκού στο 15΄, αλλά οι Ημαθιώτες «απάντησαν» με δύο γκολ από τους Ναζλίδη (25΄) και Μεληκιώτη (58΄). Ο Λέτο ισοφάρισε στο 66΄ και στις καθυστερήσεις «έγραψε» το τελικό 3-2.

Δεκατρία λεπτά ήταν αρκετά για τον Πλατανιά που επικράτησε 3-1 της Ξάνθης με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ανγκούλο, ο οποίος με δύο τέρματα του στο πρώτο ημίχρονο (19΄, 32΄) έβαλε πρόωρα τις βάσεις για το «τρίποντο». Ο Λισγάρας μείωσε προσωρινά σε 2-1 στο 65΄, με τον Μιλούνοβιτς να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 75΄.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα «αυτοκτόνησε» στη Λιβαδειά, αφού ισοφαρίστηκε σε 1-1 στις καθυστερήσεις και ελπίζει στην... τιμωρία του ΠΑΟΚ για να παραμείνει στο παιχνίδι της εισόδου στα πλέι οφ. Το γκολ της λύτρωσης για τους Βοιωτούς πέτυχε ο Γιακουμάκης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφαρίζοντας το γκολ του Γιάκου από το 85Ο λεπτό.