Με εκπληκτική άμυνα ο Ολυμπιακός συνέτριψε 85-62 τη Ζαντάρ

Δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλό του στην πρώτη μέρα του «Dogus Basketball Tournament»

Πιο πολύ σε… προπόνηση ενόψει των δύσκολων φιλικών του ήταν αυτό κόντρα στη Ζαντάρ για τον Ολυμπιακό, στην πρώτη μέρα του «Dogus Basketball Tournament».

Με την πολύ καλή τους άμυνα, για άλλη μία φορά, οι «ερυθρόλευκοι» δεν συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα, επικρατώντας 85-62 και με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να μοιράζει χρόνο συμμετοχής σε όλους.

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος στο πρώτο του φετινό φιλικό είχε 15 πόντους, με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη να είχε από την πλευρά του 13. Η επόμενη αναμέτρηση των πρωταθλητών στο τουρνουά της Κροατίας είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή (25/9) στις 20:30 (ώρα Ελλάδας) με την Μπάγερν Μονάχου.

Με πολύ καλή άμυνα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση, όπου μέσα σε τέσσερα λεπτά «έτρεξε» ένα σερί 11-0. Στη συνέχεια, ένα μίνι μπλακ-άουτ στην επίθεση, έδωσε την ευκαιρία στη Ζαντάρ να κάνει ένα δικό της 7-0 (7-11), όμως και πάλι οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκαν τις λύσεις για το +9 (7-16). Παρ’ όλα αυτά οι Κροάτες δεν τα παράτησαν και εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους από τις βολές έμειναν κοντά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (15-18).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά στο +9 (15-24) και με την καλής του άμυνα (ελέγχοντας πλήρως και τα ριμπάουντ), οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατηρούσαν σε αυτό το επίπεδο την υπέρ τους διαφορά (18-26) μέχρι τα μισά. Μάλιστα, με το τρίποντο του Λοτζέσκι η διαφορά πήγε ξανά στους εννιά πόντους (31-22), όμως οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ανέβασαν τα ποσοστά τους από την περιφέρεια, μειώνοντας στους τρεις (30-33), με τον Τσαϊρέλη να διαμορφώνει το 30-35 με δύο βολές.

inner

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς με ένα επιμέρους σκορ 2-10, πήγε την υπέρ του διαφορά ακόμη και στο +13 (32-45). Όμως, κάποια λάθη στην επίθεση, σε συνδυασμό με τα «σκοτωμένα» σουτ των παικτών της Ζαντάρ, η διαφορά έπεσε ξανά (43-49). Εκεί «μίλησε» η καλή άμυνα των Πειραιωτών, καθώς τους έδωσε την ευκαιρία να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο και να αυξήσουν τη διαφορά (45-58) και με τον Λοτζέσκι να «ζεσταίνεται» έφτασαν στο +15 (48-63), με τους γηπεδούχους να κάνουν στο τέλος το 50-63.

Όπως στα προηγούμενα δεκάλεπτα, έτσι και στο τέταρτο, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά, όπου έκανε ένα επιμέρους σκορ 1-15 για το +27 (51-78). Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δοκίμαζε συνεχώς σχήματα, ενώ μοίραζε το χρόνο στους παίκτες, αλλά η διαφορά διατηρούνταν στα ίδια επίπεδα (55-79). Όπως είναι φυσικό, τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 85-62.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 30-35, 50-63, 62-85

Ζαντάρ (Ναζόρ): Πάσαλιτς 5 (1), Μπάρατς 11 (3), Μπόσνιακ, Ράμλιακ 14, Κόσεϊ 10 (1), Μαρίνκοβιτς 2, Γιούριτσα 2, Μπάσιτς 7 (1), Σίρκο 2, Σάνγκο 3 (1), Βράνιες 4, Κράλιεβιτς 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Αγραβάνης 8 (2/5τριπ, 5ριμπ, 1ασ, 1κλεψ), Αθηναίου 5 (1/2τριπ, 5ριμπ, 3ασ), Γιανγκ 10 (4ριμπ), Στρόμπερι 5 (1/3τριπ, 3ριμπ, 4ασ, 1κλεψ), Παπαπέτρου 11 (5/5διπ, 1ριμπ, 1ασ, 2κλεψ), Καββαδάς 9 (4ριμπ, 1κλεψ, 1κοψ), Καλλές, Λοτζέσκι 15 (2/3τριπ, 3ριμπ, 1κλεψ), Μάντζαρης 3 (1τριπ, 2ριμπ, 3ασ), Μουράτος 2 (2ριμπ), Τολιόπουλος 4 (3ριμπ, 1ασ, 1κλεψ), Τσαϊρέλης 13 (4/4διπ, 2ριμπ, 2κλεψ).

Πηγή: sport-fm.gr