Νικητής ο Πανθρακικός στο «ντέρμπι της Θράκης» κόντρα στην Ξάνθη

Με MVP τον Κάσες ο Πανθρακικός επικράτησε στην έδρα του, 2-1, της Ξάνθης, που ολοκλήρωσε με εννέα παίκτες το ματς και διαμαρτύρεται -σωστά- για το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων

Το αφεντικό της Θράκης λέγεται... Πανθρακικός! Η ομάδα της Κομοτηνής επικράτησε με σκορ 2-1 στην έδρα της απέναντι στην Ξάνθη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χοσέ Μαρία Κάσες.

Ο Ισπανός «μεταμορφώθηκε» στο δεύτερο ημίχρονο και με μία ασίστ (στον Τζάνη για το 1-0 στο 69’) και ένα δικό του γκολ στο 79’, για το οποίο σωστά διαμαρτύρονται οι Ακρίτες για οφσάιντ, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Άκη Μάντζιου. Εξαιρετικά στάθηκε στο γήπεδο η Ξάνθη, που βρέθηκε να αγωνίζεται με παίκτη λιγότερο από το 16’ όταν ο Φλίσκας αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα ενός λεπτού.

Η ομάδα του Μάουρερ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Βάλλα στο 73’ το τέρμα του Τζάνη, όμως είδε τον Κάσες να χρήζεται σκόρερ στο 79’ από αντικανονική θέση. Με εννέα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι Ακρίτες λόγω αποβολής του Παΐτο στο 88’ με απευθείας κόκκινη κάρτα.