Premier League, Λίβερπουλ-Λέστερ 2-1: «8χ8» και βήμα τίτλου με Μίλνερ στις καθυστερήσεις!

H Premier League στα κόκκινα και οι οιωνοί δείχνουν Λίβερπουλ! - Οι Reds έπαιξαν με τη φωτιά, όμως δεν κάηκαν, πέτυχαν την 8η νίκη τους κι έκαναν ακόμα ένα βήμα τίτλου! - Δείτε το βίντεο με τα γκολ του αγώνα

reds
Η Λίβερπουλ δεν χάνει ούτε στα... χειρότερά της! Ο Ολμπράιτον έβαλε το... πόδι του και ο Μίλνερ στις καθυστερήσεις έδωσε το χρυσό τρίποντο (2-1) κόντρα στη Λέστερ. Οι Reds έφτασαν τις 17 σερί νίκες στην Premier League και με το φετινό απόλυτο (8 νίκες) δείχνουν πως είναι η χρονιά τους!

Η Λίβερπουλ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, πίεσε τη Λέστερ και προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Μάλιστα, στο πρώτο τέταρτο είχε δυο καλές ευκαιρίες, αλλά ο Σαλάχ στο 4ο λεπτό και ο Μίλνερ στο 13' δε βρήκαν στόχο! Η Λέστερ έγινε πιο συμπαγής αμυντικά, έκλεισε τους χώρους και κράτησε μακριά τους Reds!

O Eβανς είχε σωστές τοποθετήσεις, ενώ ο Σμάιχελ κράτησε το μηδέν σε ατομικές ενέργειες των Μανέ, Σαλάχ. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 33' για να κάνουν οι γηπεδούχοι την πρώτη καλή φάση. Πολύ ωραία σέντρα του Άρνολντ, όμως ο Φιρμίνο δεν μπόρεσε να τη σπρώξει στα δίχτυα. Η Λέστερ δεν έκανε ούτε σουτ εντός στόχου στο α' μέρος (πρώτη φορά από το 2017) λύγισε λίγο πριν πάει στα αποδυτήρια. Εντυπωσιακή μπαλιά του Μίλνερ και ο ταχύτατος Μανέ στο 40' με άψογο πλασέ πέτυχε το 1-0. Ηταν το 50ο του γκολ στην Premier League με τους Κόκκινους. Μάλιστα, στο 44' ο Σενεγαλέζος νικήθηκε από τον Σμάιχελ χάνοντας την ευκαιρία να καθαρίσει τη νίκη!

Οι Reds θα μπορούσαν να σκοράρουν με το... καλημέρα του β' μέρους, αλλά ο Σαλάχ δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Σμάιχελ. Ωστόσο, οι Κόκκινοι δεν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, η Λέστερ ανέβασε την απόδοσή της, έγινε πιο επιθετική και στο 66' ο Βάρντι πλησίασε το γκολ, αλλά ο Αντριαν είχε σωστή τοποθέτηση. Στο 73' η σουτάρα του Πρατ πέρασε μόλις άουτ και στο 80' ήρθε το σοκ στο Ανφιλντ! Ο Μάντισον βρέθηκε σε θέση βολής και με ιδανικό τελείωμα ισοφάρισε σε 1-1 για τη Λέστερ. Η Λίβερπουλ έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε κι αιτία ήταν το πιο... χαζό πέναλτι στη φετινή Premier League. Στο 94' ο Ολμπράιτον έχασε τον έλεγχο της μπάλας, αυτή έφτασε στον Οριγκί και ο παίκτης της Λέστερ τον ανέτρεψε! Ο Μίλνερ δεν αστόχησε κι έδωσε νίκη για... τίτλο!

Λίβερπουλ: Αντριαν, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Αρνολντ, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ (78' Χέντερσον), Φαμπίνιο, Φιρμίνο (78΄Οριγκί), Σαλάχ (90΄Λαλάνα), Μανέ
Λέστερ: Σμάιχελ, Εβανς, Περέιρα, Σογιουντσού, Τσίλγουελ, Πρατ (73' Πέρεθ), Τίλεμανς, Ν'Ντιντί, Μάντισον (86' Τσάντρι), Μπαρνς (46' Ολμπράιτον), Βάρντι