Μουντομπάσκετ 2019, Τουρκία - Μαυροβούνιο 79-74: Ανατροπή και νίκη για την Τουρκία

Η Τουρκία αν και έχανε σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού, επέστρεψε και επικράτησε με 79-74 του Μαυροβουνίου, για τις θέσεις 17-32 του Παγκοσμίου Κυπέλλου, συνεχίζοντας να παλεύει για τις θέσεις που οδηγούν στα Προολυμπιακά τουρνουά

TOURKIA-MAYROVOUNIO
Σημαντική νίκη στην προσπάθεια της να πάρει εισιτήριο για Προολυμπιακό τουρνουά πήρε η Τουρκία. Η ομάδα του Σαρίτσα επικράτησε με 79-74 του Μαυροβουνίου, αφού ήταν εύστοχη σε κρίσιμες βολές στο τέλος.
Για τους νικητές ο Οσμάν είχε 19 πόντους, ενώ ο Βούτσεβιτς μέτρησε 20 για την ομάδα του Μαυροβουνίου.

Oι Μαυροβούνιοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 10-17 χάρη στο καλάθι του Ράντοντσιτς. Οι Τούρκοι δεν αντέδρασαν και ο Βούτσεβιτς έφερε τη διαφορά σε διψήφιο (14-24) στο 8'. Το δεκάλεπτο έληξε στο 16-26, με την ομάδα του Σάριτσα να ψάχνει τα πατήματα της.

Ο Μπιρσέν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους δύο πόντους (26-28), αλλά γρήγορα με τον Σέχοβιτς οι Μαυροβούνιοι έκαναν το 26-34 στο 17'. Οι Τούρκοι πάλεψαν να επανέλθουν γρήγορα αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να γράψουν το 32-37 με τον Ουίλμπεκιν λίγο πριν το ημίχρονο.

To Mαυροβούνιο συνέχισε να ελέγχει το ματς, με τον Νίντχαμ να γράφει το 42-52 με τρίποντο στο 3ο δεκάλεπτο. Ο Νιντχαμ δεν σταμάτησε να πληγώνει τους Τούρκους και με νέο τρίποντο έκανε το 44-55. Ο Κορκμάζ μείωσε σε 49-58 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Τούρκοι πήραν θάρρος και με τον Οσμάν να ηγείται της αντεπίθεσης μείωσαν στους 4 πόντους (61-65). Ο Κορκάμζ στη συνέχεια, με κάρφωμα, έκανε το 65-68 στο 37'. H oμάδα του Σαρίτσα με τον Οσμάν πέρασε μπροστά (69-68), ένα λεπτό για τη λήξη του αγώνα  ενώ ο Nίντχαμ με 3/3 βολές έκανε το 71-72 για το Μαυροβούνιο 37'' πριν τη λήξη. Μαχμούτογλου και Ουίλμπεκιν με 4/4 βολές έκαναν το 77-72 για την Τουρκία σφραγίζοντας τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Τούρκοι είχαν 15/17 βολές και έβαλαν τις κρίσιμες, ενώ είχαν 23/35 δίποντα και πήραν σωστές αποφάσεις στο τέλος.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Οσμάν είχε 19, ο Μπιρσέν 15 με 8 ριμπάουντ, ενώ ο Μαχμούτογλου πρόσθεσε 7.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ουίλμπεκιν μέτρησε 9 πόντους με 11 ασίστ, ενώ έβαλε και τις βολές που κλείδωσαν τη νίκη των Τούρκων.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ράντοντσιτς ήταν κακός με 1/5 σουτ και 2 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ουίλμπεκιν πήγε στις βολές στα 6 δευτερόλεπτα για τη λήξη, έκανε το 79-74 και τελείωσε το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Τούρκοι το 6/23 τρίποντα και τα 16 λάθη, ενώ οι ηττημένοι τα 18 λάθη, τις επιλογές τους στο τελευταίο λεπτό και το 28/63 εντός πεδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 32-37, 49-58, 79-74