Basketball Champions League, Στρασμπούρ-Προμηθέας 83-78: Πρώτη ευρωπαϊκή ήττα για την ομάδα της Πάτρας

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με +10 (63-73) στο 36', ωστόσο η Στρασμπούρ πέτυχε 32 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο κι επικράτησε με 83-78, υποχρεώνοντας τους Πατρινούς στην πρώτη ήττα τους στο Basketball Champions League

promithea_stras
Το νικηφόρο σερί του Προμηθέα στο BCL έσπασε στη Γαλλία, εκεί όπου οι Πατρινοί δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα που διατηρούσαν από τα μέσα της δεύτερης περιόδου, δέχτηκαν επιμέρους σκορ 20-5 στα τελευταία 4'11" και γνώρισαν την πρώτη ήττα τους στη διοργάνωση.

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας Πατρών μπήκε νευρικά στο παιχνίδι, αναλώθηκε σε 4 λάθη στα πρώτα 3 λεπτά του αγώνα στο Rhénus Sport έχοντας 0/2 δίποντα και 0/2 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, δίνοντας την ευκαιρία στην Στρασμπούρ να προηγηθεί με 13-4. Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Μάκη Γιατρά αντέδρασε άμεσα, «έτρεξε» σερί 12-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με το τρίποντο του Μπράουν (13-16, 8'45")! Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 17-16 όπου ο Προμηθέας είχε 2/6 δίποντα (33.3%) και οκτώ λάθη ενώ τα «νεκρά» διαστήματα των Πατρινών είχαν ως αποτέλεσμα η Στρασμπούρ να προηγηθεί με 23-16 στο 10'56".

Στα επόμενα 9'04" οι Αχαιοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά τους, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Γάλλων, έκαναν επιμέρους σκορ 25-6 και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 29-41! Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Προμηθέας έκλεισε τη δεύτερη περίοδο με 9/10 δίποντα έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Μπράουν που πέτυχε 18 πόντους με 7/11 σουτ εντός πεδιάς δίχως να βγει από το ματς στο πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το... γκάζι πατημένο, ο Τσαϊρέλης ανέβασε τη διαφορά στο +14 (44-58, 27'17") και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 51-59.

Ο Προμηθέας διατηρούσε το προβάδισμα, ο Τσαϊρέλης ανέβασε τη διαφορά στο +10 (63-73, 35'49") ωστόσο οι Πατρινοί μπλόκαραν επιθετικά, η Στρασμπούρ βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 και ο Μάρντι Κόλινς έκανε το 77-75 στα 1'22". Ακολούθως ο Γκριν έκανε το 81-78 στα 36" και στη συνέχεια «κλείδωσε» τη νίκη των Γάλλων από τη γραμμή των βολών. Η ομάδα του Βενσάν Κολέ επικράτησε με 83-78 κι έριξε τους Πατρινούς στο 4-1 στον Δ' όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 29-41, 51-59, 83-78.